Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Dilemă COVID-19

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007
Nu m-am testat niciodata pana acum. Si eu sper sa fie ceva la tartacuta insa febra parca nu se poate simula mental....zic si eu.....

#38
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 16.05.2015
Daca ai posibilitatea, fa-ti un test. Macar scapi de aceasta incertitudine care poate fi mai stresanta decat boala in sine.

Edited by borhot, 26 November 2020 - 09:21.


#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007

View PostAmenofis, on 25 noiembrie 2020 - 15:02, said:

Eu in martie am avut primul episod. Durere de cap cu somn zile intregi o jena in a respira si un junghi in spate precum si o durere in muschi de ziceai ca sunt batut marunt pe fiecare particica de corp.
Al doilea episod a fost cred prin septembrie insa a debutat cu un deranjament stomacal de aproximativ o saptamana, aceleasi manifestari mai apoi dar cu un grad mai ridicat.
Acum este al treilea episod. Sper sa fiu doar eu subiectiv, insa boala asta in cazul meu parca recidiveaza in forme mai serioase din ce in ce. Sau poate doar mi se pare, insa de felul meu nu am probleme de sanatate insa anul asta chiar a fost straniu pe partea de sanatate.....

Am si eu prieten care fix tot asa a avut problemele astea in cele 2 perioade mentionate, cu tot cu nevasta. Acum pe toamna s-au testat cu Covid. Au rezistat binisor.

#40
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007
Buna ziua. Pentru cunoscatori, am cumparat un pulsoximetru ce indica valori intre 92 si 96 in ceea ce priveste oxigenarea sangelui. Valorile sunt normale? Luni caut sa fac un test Covid si solicit si o radiografie pulmonara ceva ca nu imi place cum se aud plamanii. Va mai tin la curent. Daca nu mai dau nici un semn de viata, atat a fost! :))))

#41
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 16.05.2015
"Nivelul de saturare cu oxigen și frecvența pulsului pacientului sunt arătate în secunde pe un ecranul digital. Valori de la 95% până la 100% sunt în general considerate ca normale. Cazul în care nivelul de oxigen scade sub 85% se merită asistență medicală de urgență." Gasesti in acest pdf toate informatiile despre pulsoximetrie.

Ca o nota, sa tii cont ca aceste pulsoximetre pot avea o marja de eroare de +/-1%.

#42
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017

View PostAmenofis, on 28 noiembrie 2020 - 12:00, said:

Buna ziua. Pentru cunoscatori, am cumparat un pulsoximetru ce indica valori intre 92 si 96 in ceea ce priveste oxigenarea sangelui. Valorile sunt normale? Luni caut sa fac un test Covid si solicit si o radiografie pulmonara ceva ca nu imi place cum se aud plamanii. Va mai tin la curent. Daca nu mai dau nici un semn de viata, atat a fost! Posted Image)))
Poti sa-ti faci luni un test, daca gasesti vreo clinica privata deschisa.
Nu are rost sa te iradiezi acum, nu ai motive. Cum iti auzi tu plamanii?

#43
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007
Ca si cum pui un drob de sare in apa. Daca expir prelung si fortat sunetul apare si este pregnant. Insa cateodata il aud si daca ma opresc din respirat. Cateodata nu aud nimic.
Multumesc tuturor pentru sfaturi.

#44
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 16.05.2015
Pentru radiografie pulmonara o sa ai nevoie de o recomandare scrisa de la medic.

Ce alte simptome mai ai in acest moment?

Daca saturatia scade sub 90, sfatul meu este sa suni la 112. Le spui ca doresti sa mergi la o camera de garda, iar odata ajuns acolo rogi personalul medical sa-ti faca o radiografie pulmonara.

#45
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007
Nu mai am in acest moment alte simtome. Atat tusesc dar parca din ce in ce mai rar si sunetul ala de la plamani. Oricum ma duc la o policlinica ceva sa fac un test de covid si sa vad care este treaba cu plamanii.

#46
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 16.05.2015
Pentru tuse si alte sunete Posted Image, poti incerca sa iei, timp de 10 de zile, Astha 15. E un supliment pe care mi l-a recomandat un medic pneumolog. Se administreaza dupa masa, 2 dimineata si 2 seara. Iar pentru a nu plati o cutie intreaga care contine 120 de capsule, cere farmacistei sa-ti dea 4 folii (o folie are 10 capsule).

Edited by borhot, 29 November 2020 - 10:38.


#47
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
La radiografie în spitale nu ajungi numai dacă ai cel puțin diagnostic suspect COVID.

#48
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

View PostAmenofis, on 29 noiembrie 2020 - 01:15, said:

Nu mai am in acest moment alte simtome. Atat tusesc dar parca din ce in ce mai rar si sunetul ala de la plamani. Oricum ma duc la o policlinica ceva sa fac un test de covid si sa vad care este treaba cu plamanii.

In cazul in care nu vei fi testat pozitiv, vei avea sanse sa scapi cu viata !

Edited by L0RELYAN, 29 November 2020 - 20:38.


#49
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 16.05.2015
Comentariul tau este cel putin exagerat.
Sansele de supravetuire, la cei infectati cu SARS-CoV-2, sunt de peste 98%.

#50
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Exista echipament pentru tratamentul la domiciliu?

Exista echipament pentru tratament la domiciliu?

#51
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 16.05.2015
Echipament? Exista scheme de tratament.

#52
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View Postborhot, on 30 noiembrie 2020 - 04:17, said:

Comentariul tau este cel putin exagerat.
Sansele de supravetuire, la cei infectati cu SARS-CoV-2, sunt de peste 98%.
Sunt efectele privitului timp indelungat la stiri covid pe tv.

#53
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

View PostStefanRO, on 22 noiembrie 2020 - 14:04, said:

...
La DSP mi s-a zis ca dupa 14 zile sa nu fac test covid ca ies timp de 90 zile "pozitiv".
...

Whau ! Astea-s teste alea care duc catre o sinistra numaratoare ?

#54
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018
Da , dar eu după cele 14 zile , mi-am făcut și am ieșit negativ..am fost făcut pozitiv că deja...necesita bani

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate