Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dilemă COVID-19

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Bună comunitate,
Am o mare dilemă, sunt ieșit proaspăt din izolare, în urmă cu 2 zile. Mama se simte rău azi, manifestă simptome COVID-19 încă de acum o săptămână, și am sunat la 112 la recomandarea medicului de familie. Tratament a luat imediat la primele simptome. Dacă vine ambulanța, cel mai probabil îi va face test.
Problema e că în casă mai sunt 2 membrii care nu au făcut niciodată test. Ei mai intră din nou 14 zile în carantină? Eu cel testat bănuiesc că nu, dar nu știu de ceilalți membrii care va fi situația.
Mulțumesc!

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

View Postcorectsunt, on 22 noiembrie 2020 - 13:35, said:

Eu cel testat bănuiesc că nu
Testat, testat
Dar ce rezultat a avut testul?
Ai anticorpi?
Esti pozitiv?
Esti negativ?
Daca mama este pozitiva, contactii acesteia  ( cei doi membrii netestati) sunt considerati contacti directi.
Situatia ta? Daca ai anticorpi deja esti considerat vindecat.

Edited by tioopedi, 22 November 2020 - 14:02.


#3
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 06.03.2018
....
Am fost testat "pozitiv" desi nu am nici pe dracu nimic (Scuze de exprimare) dupa 5 zile tata a mers ca i-a cerut la munca sa faca test este negativ.
La DSP mi s-a zis ca dupa 14 zile sa nu fac test covid ca ies timp de 90 zile "pozitiv".
Daca iesi iarasi pozitiv din cate am inteles mai stai inca 8 zile in casa , dar nu te poate obliga nimeni...

Edited by StefanRO, 22 November 2020 - 14:04.


#4
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Dacă stai la izolare ești pozitiv, dacă ești carantinat ești contact direct, conform definiției de protocol. Da, am fost testat pozitiv în urmă cu 16 zile.

#5
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017

View Postcorectsunt, on 22 noiembrie 2020 - 13:35, said:

Problema e că în casă mai sunt 2 membrii care nu au făcut niciodată test.
Carantina 14 zile.

#6
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Toți membrii au fost contacți direcți și carantinați cu decizie de la DSP în urmă cu 16 zile. Vineri am ieșit toți. Să tot stai așa la carantină nici asta nu e soluție.

View Postder25, on 22 noiembrie 2020 - 14:06, said:

Carantina 14 zile.

Ok, măcar pot ieși eu să fac cumpărături.
Mulțumesc.

Edited by corectsunt, 22 November 2020 - 14:08.


#7
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
De curiozitate, ce simptome aveti?

#8
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017

View Postcorectsunt, on 22 noiembrie 2020 - 14:11, said:

Toți membrii au fost contacți direcți și carantinați cu decizie de la DSP în urmă cu 16 zile. Vineri am ieșit toți.

Atunci, cel putin teoretic, toti v-ati infectat odata.
Deci, ati terminat carantina.
Mama, daca e mai in varsta, sa sune la 112 si sa le spuna chiar ca se simte rau.

View Postcorectsunt, on 22 noiembrie 2020 - 13:35, said:

Mama se simte rău azi


#9
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Corect ar fi sa primeasca din nou 14 zile de carantina toti cei din casa cu exceptia ta. Este greu de estimat cand s-a infectat mama ta. Daca la mama simptomele acum au aparut posibil ca infectia este mai recenta candva in cursul celor 14 zile de carantina.
Cei 2 membri care nu au fost testati nu au simptome pot oricand locuind cu mama in casa sa se infecteze poate s-a intamplat acum o saptmana poate va fi peste o saptamana. Bine ar fi sa fie testati si ceilalti 2 membri, poate unu este si el pozitiv, asimptomatic si atunci stie sigur ca dupa 14 zile a scapat de izolare.

Edited by MD, 22 November 2020 - 15:04.


#10
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009

View Postcorectsunt, on 22 noiembrie 2020 - 13:35, said:

Bună comunitate,
Am o mare dilemă, sunt ieșit proaspăt din izolare, în urmă cu 2 zile. Mama se simte rău azi, manifestă simptome COVID-19 încă de acum o săptămână, și am sunat la 112 la recomandarea medicului de familie. Tratament a luat imediat la primele simptome. Dacă vine ambulanța, cel mai probabil îi va face test.
Problema e că în casă mai sunt 2 membrii care nu au făcut niciodată test. Ei mai intră din nou 14 zile în carantină? Eu cel testat bănuiesc că nu, dar nu știu de ceilalți membrii care va fi situația.
Mulțumesc!
Iti recomand sa suni la DSP si sa intrebi, acolo vei primi raspunsuri concrete.
Eu cand am stat acum cateva luni in izolare, am intrebat tot ce nu stiam si mi s-a raspuns foarte frumos de catre angajatii DSP, ba chiar mi-au spus ca daca mai am nelamuriri ii pot suna din nou.

Multa Sanatate !

Edited by eug3n92, 22 November 2020 - 15:02.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Daca mama e diagnosticata pozitiv, toți contacți direcți vor fi in carantina 14 zile de la data testului. Deci și tu. Cu toate că de 2 zile ai ieșit.

#12
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015
Pai daca omul a stat deja 14 zile in carantina, nu are de ce sa mai stea inca 14 zile in izolare. Are foarte mari sanse sa fie deja negativ si imunizat.

#13
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017

View Postdorin_2k, on 22 noiembrie 2020 - 15:40, said:

Daca mama e diagnosticata pozitiv, toți contacți direcți vor fi in carantina 14 zile de la data testului. Deci și tu. Cu toate că de 2 zile ai ieșit.
Asta inseamna, ca tu, pozitiv, stat acasa/spital, 14 zile, te duci la serviciu, unde esti in birou cu inca 10, care se pozitiveaza pe rand la 10-12-15 zile.
Tu stai iar in carantina pentru fiecare 14 zile? Te mai duci la munca de Pasti?

Probabil mamei si celorlalti 2 le vor face testul.

Edited by der25, 22 November 2020 - 16:23.


#14
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015

View PostRangerBoy, on 22 noiembrie 2020 - 14:17, said:

De curiozitate, ce simptome aveti?

Simptomele mele au fost:

Ziua 1: durere in gat;
Ziua 2: durere in gat, iar pe seara durere de spate (zona lombara);
Ziua 3: stare de letargie ca la debutul unei raceli;
Ziua 4: trezit in miez de noapte cu durere puternica de spate (intre omoplati), durere de cap si de ochi, stare de letargie;
Ziua 5: durere puternica de spate, slabiciune generalizata;
Ziua 6: tuse, respiratie greoaie, apar primele semne ca-mi pierd mirosul, stare de slabiciune;
Ziua 7: tuse, respiratie greoaie, pierdere aproape in totalitate a mirosului dar si a gustului pentru unele alimente (am desfacut o conserva de peste, nu avea nici miros si nici gust);
Ziua 8: idem ziua 7, incep tratamentul cu antibiotic;
Odata cu ziua a 9-a, starea mea se imbunatateste treptat; este clar ca antibioticul isi face efectul. Din ziua a 10-a incep sa-mi revina mirosul si gustul.

Astazi este ziua a 18-a de la debutul bolii si inca nu m-am recuperat complet. Mai tusesc din cand in cand, obosesc destul de repede, iar de respirat pot respira (inspira) undeva la 80-90% fata de cum o faceam inainte de a lua virusul.

Inca un detaliu, in prima saptamana am slabit 3 kg, ceea ce inseamna ca organismul a avut un consum energetic crescut din cauza bolii.

Edited by borhot, 22 November 2020 - 16:46.


#15
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

View Postborhot, on 22 noiembrie 2020 - 16:42, said:

Simptomele mele au fost:

Ziua 1: durere in gat;
Ziua 2: durere in gat, iar pe seara durere de spate (zona lombara);
Ziua 3: stare de letargie ca la debutul unei raceli;
Ziua 4: trezit in miez de noapte cu durere puternica de spate (intre omoplati), durere de cap si de ochi, stare de letargie;
Ziua 5: durere puternica de spate, slabiciune generalizata;
Ziua 6: tuse, respiratie greoaie, apar primele semne ca-mi pierd mirosul, stare de slabiciune;
Ziua 7: tuse, respiratie greoaie, pierdere aproape in totalitate a mirosului dar si a gustului pentru unele alimente (am desfacut o conserva de peste, nu avea nici miros si nici gust);
Ziua 8: idem ziua 7, incep tratamentul cu antibiotic;
Odata cu ziua a 9-a, starea mea se imbunatateste treptat; este clar ca antibioticul isi face efectul. Din ziua a 10-a incep sa-mi revina mirosul si gustul.

Astazi este ziua a 18-a de la debutul bolii si inca nu m-am recuperat complet. Mai tusesc din cand in cand, obosesc destul de repede, iar de respirat pot respira (inspira) undeva la 80-90% fata de cum o faceam inainte de a lua virusul.

Inca un detaliu, in prima saptamana am slabit 3 kg, ceea ce inseamna ca organismul a avut un consum energetic crescut din cauza bolii.

Wooow, tot mai bine sa ne lipsim de el.
Multa sanatate!

#16
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 23.03.2007
Multa sanatate si din partea mea.
Am si eu o curiozitate, chiar daca pare a fi putin ciudata. Sunt din Constanta, au carantinat municipiul astazi citeam in mediul online ca daca raportezi simptome covid vine salvarea in 6-7 zile.......SE SUFOCA LUMEA IN APARTAMNTE. Acum mie mi se pare o dramatizare absurda.
Curiozitatea mea este urmatoarea: cei ce lucreaza in domeniul sanitar, se observa la nivelul municipiului o inrautatire grava a situatiei? Nu doresc pareri din media ci vreau sa cunosc parerea oamenilor directi implicati. Multumesc mult!

#17
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015
Din experienta mea iti pot spune ca ambulanta, cu echipa pentru testarea Covid la domiciliu, a venit dupa 3 zile (eu am sunat marti la 112, iar ambulanta a venit joi seara la mine). Asta in Bucuresti.

Din ce am mai citit pe net, exista riscul ca, in primele 3 zile de la aparitia primelor simptome, rezultatul testului sa iasa fals negativ. Probabil ca de asta au venit dupa 3 zile. Spun probabil pentru ca nu stiu daca informatia asta e 100% adevarata.

Edited by borhot, 22 November 2020 - 17:25.


#18
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Multă sănătate ție și familiei tale @initiator.
Mulțumim pentru descrierea simptomelor pe parcursul bolii. Este important să avem informatia de la sursă, nu din media care minte și exagerează.

Există în cercul meu de cunoscuți oameni la care boala s-a manifestat de la zero simptome (dar pozitivi), până la moarte, din păcate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate