Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Var pentru zugravit?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Nu stiam unde sa deschid topicul, cred ca aici este cel mai potrivit.

De unde se poate cumpara var, cel folosit pentru pereti, pentru copaci, varul clasic pe care il foloseau bunicii?

#2
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
de la orice magazin de bricolaj

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
De aici
https://www.dedeman....-1-kg/p/7054432
https://www.dedeman....20-kg/p/6020618

De unde esti cu obarsia?

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Var pasta la punga , se gaseste la 5 kg la magazine cu materiale de constructii

#5
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Poate găsești mai greu var nestins, dar altfel găsești var praf/pastă pe toate drumurile.
Întreabă la primul magazin care are expuse pe afară găleți, butoaie etc, sigur are in ofertă :)

#6
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
gasesti oriunde...

#7
tamma

tamma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.07.2014
Var hidratat din magazinele de bricolaj degeaba cumperi ca nu o sa poti varuii cu el. Dupa ce se usca asta hidratat se ia pe mana. Cauta var stins pasta ca sigur in zona ta este un producator mic care are groapa si-l vinde la sac. Am luat cred ca 20 kg cu 15 lei anul asta pentru varuit camara , pivnita si pomii fructiferi.

Edited by tamma, 21 November 2020 - 23:05.


#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
De mult timp s-a inventat stropitul . De exemplu azi am stropit cu Confidor Oil pentru iarna .

#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 hamangia, on 21 noiembrie 2020 - 22:04, said:

De unde se poate cumpara var, cel folosit pentru pereti, pentru copaci, varul clasic pe care il foloseau bunicii?

Eu am găsit la magazin mic de bricolaj. E o pastă.

Dar nu-l recomand pentru nimic altceva decât văruit copaci. Am vrut să-l folosesc eu într-o cămară, pe ideea "e cămară, dă-o-n mă-sa". Am dat pe un colț, de curiozitate, nici măcar nu era alb, rămânea umed, așa, și se lua pe mână. Și pe urmă am găsit un lavabil foarte ieftin în Brico, am dat câțiva lei pe el, dar a mers foarte bine.

Edited by SmurfK, 21 November 2020 - 23:35.


#10
curentalternativ

curentalternativ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 09.02.2008

 SmurfK, on 21 noiembrie 2020 - 23:35, said:



Eu am găsit la magazin mic de bricolaj. E o pastă.

Dar nu-l recomand pentru nimic altceva decât văruit copaci. Am vrut să-l folosesc eu ĂŽntr-o cămară, pe ideea "e cămară, dă-o-n mă-sa". Am dat pe un colț, de curiozitate, nici măcar nu era alb, rămânea umed, așa, și se lua pe mână. Și pe urmă am găsit un lavabil foarte ieftin ĂŽn Brico, am dat câțiva lei pe el, dar a mers foarte bine.
Mai e problema ca impusca peretele acea pasta de var. Am încercat sa zugravesc un garaj de cărămidă tencuit si gletuit.
Am luat un lavabil ieftin la oferta si gata
Pasta de var o foloseste meseriasii la prepararea mortarului pentru tencuit.

#11
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Depinde și de suprafață, dar lavabilul ăla "de firmă", Oskar și altele asemenea sunt foarte scumpe. Ăla pe care l-am găsit la Brico era ceva de genul 2-3 lei litrul. Cu trei litri am rezolvat debaraua. Cred că a fost mai scump trafaletul decât varul.

#12
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

 CovertTwo, on 21 noiembrie 2020 - 22:46, said:

Poate găsești mai greu var nestins, dar altfel găsești var praf/pastă pe toate drumurile.
Întreabă la primul magazin care are expuse pe afară găleți, butoaie etc, sigur are in ofertă Posted Image
Adica var stins gaseste mai greu ca nestins e la orice pravalie cu profil constructii . Il ia , il tine in apa 3 zile si iaca minunatie , cu putin aracet e bun de uns peretii.

#13
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
noah, dar se mai dau copacii cu var? e eficient ? credeam ca aia era solutie de secol 19 cand nu existau pesticide.

#14
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Nu prea e eficient dar macar arata fain Posted Image

#15
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011
Poti da copacii si cu lavabila.

#16
1963marius

1963marius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.08.2017
https://www.dedeman....-10-l/p/5010632

#17
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Problema principala a varului praf folosit la zugravit este ca el nu este stins complet si nu este maturat. Cei mai multi pt zugravit tin varul cu apa (pasta ) cateva zile si apoi zugravesc cu el, Este o solutie de compropis care asigura stingerea varului dar nu si maturarea lui. Pt asta trebuie cumparat var pasta gata maturat. La mine in oras si posibil si in alta parte sunt persoane care se ocupa cu asa ceva si depoziteaza var pasta  mai mult timp pentru maturare si apoi il vand pt zugravit. E ceva mai scump dar e mai bun. Mai e si problema pietrei din var care la varul praf in parte se macina odata cu varul si apare apoi ca mici particole in pasta de var. Daca varul praf este de proasta calitate atunci poate avea mari cantitati de piatra macinata. La varul stins din bulgari piatra se separa la fund si de asta varul stins din bulgari e mai bun. De asemenea varul praf mai poate fie vechi si atunci parte din el sa fie carbonatat (transformat in carbonat de calciu) si asta nu se prinde bine pe pereti.

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 AlexD2, on 22 noiembrie 2020 - 08:52, said:

Mai e si problema pietrei din var care la varul praf in parte se macina odata cu varul si apare apoi ca mici particole in pasta de var.
Lucru dracului particolele alea. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate