Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Extrasul de cont bancar cerut ca dovada

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Aberant.
Cum adica sa editezi datele celelalte?Poti la fel de usor sa editezi chiar datele lor,daca ar exista.Adica ei doresc sa le prezinti o foaie goala,editata?
Total idioti.
Dispozitia de plata,daca exista,este singura dovada.

#20
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postradunic, on 21 noiembrie 2020 - 10:32, said:

Și cum ajută extrasul de azi (ĂŽnainte de virarea banilor) ca persoana să nu chițăie peste trei luni? Dacă banii nu intră, o să chițăie indiferent cĂŽte extrase a atașat la cerere...
Face dovada că este titularul, deci, plata va fi făcută strict către solicitant /cel care are de primit.. Dacă scrie de mână un iban și este greșit, e o întreagă tevatură.
Astfel, nimeni nu chițăie deloc.

#21
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
.

Edited by cattavencu, 21 November 2020 - 22:06.


#22
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Initiator, cel mai bine este sa mergi la banca ta unde ai contul si sa depui in contul tau o mica suma de bani cash. Banca iti va da o dovada ca ai depus o suma la tine in cont dar nu va spune suma depusa de tine. Aceasta dovada are Ibanul contului tau si are si stampila bancii adica tot ce trebuie, banca , contul si numele tau. In felul acesta faci dovada contului tau pe numele tau.

Edited by nico123, 22 November 2020 - 06:32.


#23
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postlelali, on 21 noiembrie 2020 - 15:01, said:

Face dovada că este titularul, deci, plata va fi făcută strict către solicitant /cel care are de primit.. Dacă scrie de mână un iban și este greșit, e o întreagă tevatură.
Astfel, nimeni nu chițăie deloc.
Ceea ce nu are legătură cu subiectul discuției - inițiatorului i s-a cerut extrasul ca dovadă că nu a încasat suma în loc ca plătitorul să verifice în propria contabilitate dacă a făcut plata sau nu.
Mie îmi sună a birocrație care pune clientul să-i facă treaba.

#24
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Am precizat: ori inițiatorul a înțeles greșit, ori angajatul ăla habar nu are pe ce lume trăiește.
Dacă nu trimite extrasul, ăia au tot dreptul să nu vireze banii pentru că nu au unde. Doar nu or lua iban-ul de pe gardul primăriei.
Haideți, mă, nu-i așa greu. Dacă găsești un angajat idiot tu trebuie să îi faci concurență sau te interesezi și procedezi cum e normal și corect?

#25
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă angajatul e idiot îi fac viața grea pînă fie se deșteaptă, fie își caută alt serviciu. În orice caz nu-i fac eu munca.
Un simplu mail cu numărul contului bancar e suficient. Extras de cont? De ce? Extrasul ăla poate conține informații pe care eu nu le vreau transmise altcuiva, mai ales unei entități private. Dacă-l măsluiesc să nu se vadă informațiile alea atunci e la fel ca și cum aș scrie eu respectivul document și uite așa am revenit la de ce nu le ajunge un mail de la mine?
Așa mi se pare normal și corect - ai să-mi dai bani? Îți scriu contul și tu-i trimiți.Păstrezi mesajul de la mine și dacă am scris eu greșit contul, asta e - sînt prost, am pierdut banii.

#26
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postradunic, on 23 noiembrie 2020 - 18:59, said:

Dacă angajatul e idiot îi fac viața grea pînă fie se deșteaptă, fie își caută alt serviciu. În orice caz nu-i fac eu munca.
Un simplu mail cu numărul contului bancar e suficient. Extras de cont? De ce? Extrasul ăla poate conține informații pe care eu nu le vreau transmise altcuiva, mai ales unei entități private. Dacă-l măsluiesc să nu se vadă informațiile alea atunci e la fel ca și cum aș scrie eu respectivul document și uite așa am revenit la de ce nu le ajunge un mail de la mine?
Așa mi se pare normal și corect - ai să-mi dai bani? Îți scriu contul și tu-i trimiți.Păstrezi mesajul de la mine și dacă am scris eu greșit contul, asta e - sînt prost, am pierdut banii.
In primul rand, nu este suficient. Nici cand te angajezi nu dai asa, din burta un iban si iti vireaza acolo salariul.
In al doilea rand, se poate cere la banca o hartie de existenta a contului si a posesorului, este o banala hartie pe care apare numele si ibanul si este stampilat de banca. Ala se trimite. Este o procedura absolut banala.
Cum zicea cineva mai sus, un angajat idiot s-a intalnit cu altul care ii face concurenta. Si multi de aici par ca sunt la concurenta cu astia doi.
Nimeni nu iti va vira banii asa, pe baza unui iban scris de mana/mail din burta, trebuie o hartie legala, practic o hartie data de banca.

Edited by jm2010, 24 November 2020 - 08:00.


#27
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
La angajare nu știu cum o fi, da' știu cum e cînd fac contracte și emit facturi. În 25 ani n-a cerut nimeni extrase de cont. S-au uitat pe ce am scris și au luat de acolo numărul contului.
Ce v-o place vouă să justificați birocrația și metrii cubi de hîrtie inventați de ea, nu știu. Da' pare că vă place mult.

Și mai ușor cu insultele, da?

LE - dacă tot ai pomenit de o hîrtie legală, pui te rog și legea care stă la baza solicitării respectivei hîrtii?

Edited by radunic, 24 November 2020 - 11:33.


#28
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Dl. Radunic, mai emit și alții facturi și iban-ul se regăsește pe ea. În stânga sus.
Bine că vreți să trăiți ca într-o țară cu apă caldă, da' dați drumul la aia rece.

#29
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Și eu ce am scris?
"S-au uitat pe ce am scris și au luat de acolo numărul contului." Fără să ceară o confirmare din partea băncii că acel cont îmi aparține...
Citim cu puțină atenție înainte să dăm replica?

#30
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Pisi, nu am de gând să intru în polemici cu tine, da' na, atunci să se apuce și inițiatorul de facturat, ce mai așteaptă? :naughty:
Că dacă tot e nevoie de un ACT în baza căruia să primească banii...


#31
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Pisi să-i spui altcuiva...
Iar extrasul de cont e orice, numa' act nu. E o hîrtie tipărită pe care ți-o poți confecționa și singur. N-are ștampilă, n-are semnătură.
Și rămîne întrebarea de mai sus - există o bază legală pentru o astfel de solicitare?

Pe de altă parte, cine-s io să mă opun dacă vouă vă place. Birocratul a cerut, birocratul a primit, poporul e fericit, fie birocrația slăvită...

#32
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View Postjm2010, on 24 noiembrie 2020 - 08:00, said:

In primul rand, nu este suficient. Nici cand te angajezi nu dai asa, din burta un iban si iti vireaza acolo salariul.
In al doilea rand, se poate cere la banca o hartie de existenta a contului si a posesorului, este o banala hartie pe care apare numele si ibanul si este stampilat de banca. Ala se trimite. Este o procedura absolut banala.
Cum zicea cineva mai sus, un angajat idiot s-a intalnit cu altul care ii face concurenta. Si multi de aici par ca sunt la concurenta cu astia doi.
Nimeni nu iti va vira banii asa, pe baza unui iban scris de mana/mail din burta, trebuie o hartie legala, practic o hartie data de banca.
exact asa am facut, i-am dictat IBAN-ul, doamna l-a notat si de 6 luni primesc salariul in acel cont. si lucrez la un SA maricel, nu la butiqul de bloc!

#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postlelali, on 23 noiembrie 2020 - 18:05, said:

Dacă nu trimite extrasul, ăia au tot dreptul să nu vireze banii pentru că nu au unde. Doar nu or lua iban-ul de pe gardul primăriei.
Asta e esenta birocratiei.

Nu sunt sperante sa ne vindecam prea curand.

#34
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006
mai degraba o dovada ca cei care stiu sa citeasca dar nu inteleg ce au citit exista cu adevarat! cei 44%!

#35
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Patania mea, cu Vodafone anul acesta in vara. (P.F.)
Abonament portat in alta retea, se inchide contractul si se emite ultima factura pe minus de stornare.

Si de aici incolo incepe balciul, la indigo cu initiatorul :))))))))))))
Le trimit mail oficial cu privire la faptul ca doresc restituirea banilor. In mail le precizez toate datele de contact pt o identificare rapid, le atasez ultima factura emisa de ei, le mentionez contul iban pt returnarea banilor si totodata ii intreb ce documente le sunt necesare. O perioada nu raspund nimic si la un moment dat primesc raspuns la mail ca nu mai au nevoie de nimic si ca este ok mail-ul si vor transfera banii. Nu dureaza mult timp si primesc alt mail ca de fapt mai au nevoie de o cerere semnata olograf unde sa se mentioneze contul iban cu toate ma asigurasera anterior ca nu mai au nevoie de nimic (precizez ca ei deja aveau iban-ul scris in mail-ul initial). Ok le raspund la mail, le trimit si cererea semnata si le mai precizez inca o data ca initial au zis ca nu mai este nevoie de nimic negru pe alb. Ii intreb de asemenea inca o data sigur daca mai au nevoie de ceva sau nu ca altceva nu le mai trimit si astept banii urgent. Deja povestea asta dura de ceva timp. O perioada iar nu raspund nimic. Apoi raspund iar ca nu mai au nevoie de nimic. Dupa alte cateva zile revin iar cu mail ca au nevoie de un extras de cont.
Deja aici am inceput sa ma enervez si nu am vrut sa le trimit nici un extras de cont. M-am contrat cu ei in mai multe mail-uri ca nu le trimit nici un extras de cont intrucat nu este legala aceasta solicitare a lor + gdpr + amenintarea cu ANPC. La un moment dat enervat la culme de ei si ca sa inchid povestea cat mai repede sa nu mai aud de ei le trimit extrasul de cont (screenshot editat) doar cu antetul bancii + iban/nume. Restul tranzactiilor le-am sters si totodata le mentionez in mail ca le dau un termen de maxim 5 zile calendaristice iar in cazul in care nu transfera banii in acest termen urmatorul pas va fi sa redirectionez toata corespondenta (mail-urile) catre ANPC/ANSPDCP (in functie de caz), avand in vedere ca eu am fost de buna credinta si ei nu, si pot risca inclusiv amenzi consistente de la ANSPDCP pentru solicitare de date confidentiale.

In final au transferat banii in cele 5 zile si s-a incheiat povestea. Totul a durat la mine cam o luna jumate, ceva de genul asta.

Edited by costinuti, 12 December 2020 - 12:03.


#36
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Faza cu extrasul de cont inca exista la facultati sau scoli cand ai nevoie sa iti vireze burse, sau la dosarul de alocatie copil.  Nu mai zic ca si ANAF cerea extras de cont pentru premiul de 5 lei de la loteria bonurilor de acum nu stiu cati ani.

De fiecare data am printat IBAN, numele bancii, numele meu, cod swift, etc, si am atasat aia la dosar.  O singura data insistase nu mai stiu cine, ca vor 'extras de cont' si la fel, am downloadat unul, editat tot ce insemna sume si 'poftim extras de cont'.

Probabil ca asta vine de la faptul ca multe chestii de astea se completeaza de mana si ei vor sa fie sigur ca au inteles ce scrie acolo la IBAN; plus ca multi nu stiu ce e ala IBAN si sa ceara extras de cont ii scapa de alte batai de cap.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate