Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Extrasul de cont bancar cerut ca dovada

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Am nevoie de o lămurire.

Se da un comerciant de servicii de telefonie care are sa îmi returneze o suma de bani ca și sold după închiderea unui abonament. Este normal ca tot ei, sa îmi ceara un extras de cont, prin care eu sa demonstrez, ca nu am încasat pana acum, banii datorați? Au emis și factura cu suma ce trebuie sa o returneze și încă nu au întrat banii în contul meu, ar mai fi câteva zile doar pana la termenul legal de 30 de zile.

E aberant pe undeva!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ei ti-au prezentat extrasul de cont in care apare ca banii ti-au fost trimisi ?

Edited by pasilla, 20 November 2020 - 19:30.


#3
Bernard77

Bernard77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 14.04.2017
Ei ti-au prezentat  dovada ca ti-au transferat banii?

View Postpasilla, on 20 noiembrie 2020 - 19:29, said:

Ei ti-au prezentat extrasul de cont in care apare ca banii au fost trimisi ?

nu extras de cont, e clar ca vodafone de ex n-o sa-i arate unui client extrasele lor de cont :D

#4
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
Sigur iti cer dovada ca nu ti-au platit si nu un extras de cont (sau o dovada de la banca) in care sa apara clar numele tau si iban-ul astfel incat sa stie unde sa plateasca? Chestie legala, nu au voie sa plateasca altcuiva, trebuie sa aiba o dovada ca tu esti posesorul contului.

Edited by jm2010, 20 November 2020 - 19:36.


#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View Postpasilla, on 20 noiembrie 2020 - 19:29, said:

Ei ti-au prezentat extrasul de cont in care apare ca banii ti-au fost trimisi ?
Nu desigur, e aberant de aceea. Legal o fi?

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBernard77, on 20 noiembrie 2020 - 19:31, said:

nu extras de cont, e clar ca vodafone de ex n-o sa-i arate unui client extrasele lor de cont Posted Image
Nu trebuie sa apara toate tranzactiile, ci doar cea in disputa.

View Postarab, on 20 noiembrie 2020 - 19:32, said:

Nu desigur, e aberant de aceea. Legal o fi?
Nu e. Dovada platii o face platitorul, nu beneficiarul.

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
La ce se poate preta operatorul pentru bani, trebuie sa aștepți 30 de zile. Sa le arat eu toate operațiunile pe cont pentru o luna de zile, culmea culmilor.

Edited by arab, 20 November 2020 - 19:52.


#8
kNN

kNN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 28.08.2008
Probabil cere un extras de cont de informare (adica acela in care scrie IBAN-ul + titularul de cont) ca sa se asigure de cine este proprietarul acelui IBAN si acela sa fie exact cel care urmeaza sa primeasca banii.

Cred ca un astfel de extras il duci si la job cand te angajezi...

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nicidecum. Au propus sa imi acorde, ca tiganeala, un credit prepaid ca și compensație cică. Dar trebuia sa dovedesc eu ca nu am primit deloc suma inițială. Asta cu ajutorul extrasului meu bancar.

Edited by arab, 20 November 2020 - 20:22.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBernard77, on 20 noiembrie 2020 - 19:31, said:


e clar ca vodafone de ex n-o sa-i arate unui client extrasele lor de cont Posted Image

Aplicand reciprocitatea,de ce ar trebui un client sa prezinte extrasul de cont catre Vodafone?

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Asta cu 'trebuie sa dovedesc ca nu am primit' imi aduce aminte de un articol in care se plangea un tip ca cei de la aliexpress ii cereau dovada ca nu a primit produsul ca sa ii restituie banii. Asa ca le-a trimis o poza cu el in care nu tine nimic in mana...

#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Concluzionând acum, chiar am trimis extrasul de cont pt o zi, cea in care au spus ei, ca ar fi returnat banii.

NU spun despre ce operator e vorba, am toate dovezile necesare privind corespondenta cu ei. Merita un mic-mare proces oare? Cică secret bancar! ��

#13
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postarab, on 20 noiembrie 2020 - 20:15, said:

Nicidecum. Au propus sa imi acorde, ca tiganeala, un credit prepaid ca și compensație cică. Dar trebuia sa dovedesc eu ca nu am primit deloc suma inițială. Asta cu ajutorul extrasului meu bancar.
Nu știu cine ți-a spus tâmpenia asta, probabil un angajat paralel cu realitatea și pentru care contabilitatea este un fel de pătrunjel proaspăt.
La orice restituire de sumă, chiar dacă e 1 leu, se atașează cerere (sau sesizare, după caz) + extras de cont pentru virarea banilor.
Extrasul este necesar ca tu să nu vii peste 3 luni să chițăi că nu ai primit banii.

#14
ervin82

ervin82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.05.2008
Nu am mai auzi de asa ceva, ei trebuie sa aiba dovada platii sumei respective in contul tau, presupun ca datele bancare au fost furnizate in prealabil si nu este vorba de dovada faptului ca iban-ul care il au in baza lor de date este al tau. Ei trebuie sa prezinte dovada platii, nu pot sa iti spuna ca au virat banii, nu merge pe vorbe. Probabil vor sa o lungeasca pana spre finalul termenului si sa te descurajeze. Eu am avut o problma cu cei de la Orange si era legata de un abonament cu minute internationale, mi-au taiat beneficiile si au spus ca abonamentu nu mai face parte din oferta lor si ca trebuie sa fac altul, erau minute si internet in roaming si a devenit nerentabil pentru ei, in oferta a fost 2-3 luni apoi l-au scos, eu am folosit ab respectiv aproximativ doi ani.

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postarab, on 20 noiembrie 2020 - 19:25, said:

Au emis și factura cu suma ce trebuie sa o returneze
Ești sigur că e factură? Factura e un document prin care se cer bani, nu se dau...

View Postjm2010, on 20 noiembrie 2020 - 19:32, said:

Chestie legala, nu au voie sa plateasca altcuiva, trebuie sa aiba o dovada ca tu esti posesorul contului.
Despre ce lege e vorba?

View Postlelali, on 20 noiembrie 2020 - 22:40, said:

La orice restituire de sumă, chiar dacă e 1 leu, se atașează cerere (sau sesizare, după caz) + extras de cont pentru virarea banilor.
Extrasul este necesar ca tu să nu vii peste 3 luni să chițăi că nu ai primit banii.
Și cum ajută extrasul de azi (înainte de virarea banilor) ca persoana să nu chițăie peste trei luni? Dacă banii nu intră, o să chițăie indiferent cîte extrase a atașat la cerere...

#16
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Este o factura cu minus în fata, este soldul contului închis, se face luna în câteva zile și tot nu au plătit. Poate în ultima zi....

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Poti sa le ceri sa-ti arate dispozitia de plata cu care ti-au trimis banii.Pe acea dispozitie de plata va aparea doar numele tau si doar suma in cauza,nimic ilegal,nimic personal si nimic secret.
Factura cu minus in fata,factura storno,este doar un act contabil care nu dovedeste pana la urma nimic.Faptul ca banii ti-au fost sau nu trimisi poate fi dovedeit foarte usor prin aceea dispozitie de plata.
Pe acea dispozitie de plata apar datele tale financiare,adica contul tau.S-ar putea ca ei sa fi gresit contul si banii s-au dus la altcineva.
Repet,factura este egala cu zero in acest caz,nu dovedeste nimic,decat faptul ca a fost intocmita.

Edited by adisz, 21 November 2020 - 13:07.


#18
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Vor în continuare sa le dau extrasul meu de cont pt ultima luna. Cică sa editez datele celelalte😀. Ăștia sunt copiii de la RC. Nu ma înțeleg cu ei deloc💥

Edited by arab, 21 November 2020 - 13:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate