Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Documente Executare Silita

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006
Salut

Un anunt de executare silita a unui teren din judetul Ilfov mi-a starnit curiozitatea si am incercat sa aflu mai multe detalii legate starea juridica a terenului.
Am cerut print-un email executorului judecatoresc care a publicat anuntul, mai multe detalii legate de starea juridica, printre care si o copie dupa raportul de evaluare.
A doua zi ma sunat telefonic si mi-a precizat ca nu am nici nu drept sa primesc o copie dupa nici un documente deorece nu am nici o calitate.

Mie unul mi se pare incorect ca nu pot sa aflu detalii legate de bunul executat.

Este ok, ca inainte sa incep demersurile pentru inscrierea in licitate sa nu pot verifica starea judirica a bunului licitat?

Daca ati participat la alte licitatii de bunuri,va rog sa imi spuneti cum ati reusit sa aflati detalii legate de statutul juridic al bunului.

Eu unul sunt putin cam reticent fata de orice lucru, si doresc sa stiu concret in ceea ce ma bag.

Multumesc

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
pe tine te interesează ca terenul  să fie vândut liber de sarcini

#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Intreaba pe avocatnet.ro

Nici eu nu cred ca ai nevoie de informatii privind circumstantele executarii.

Tu cumperi la licitatie un bun scos la vanzare de un administrator juridic. Tu cu administratorul juridic (executorul) faci afaceri, cu nimeni altcineva.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Ce probleme existentiale au cate unii ... Posted Image

Simplu mai omule - soliciti un extras de carte funciara a terenului de la OCPI
Totusi, daca terenul respectiv este executat silit, cam ce situatie juridica crezi ca are ? Posted Image

#5
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006

 abac, on 20 noiembrie 2020 - 10:26, said:

Intreaba pe avocatnet.ro

Nici eu nu cred ca ai nevoie de informatii privind circumstantele executarii.

Tu cumperi la licitatie un bun scos la vanzare de un administrator juridic. Tu cu administratorul juridic (executorul) faci afaceri, cu nimeni altcineva.


Exista vreo sansa ca dupa ce primesc cartea funciara libera de sarcini, sa vine altcineva si sa zica ca el are acte pe acest teren si ca ar fi el proprietar?
Exista posibilitatea ca acest teren sa fie inclus intr-un alt litigiu juridic - proces si eu sa nu pot afla?

Mie frica deoarece in cartea funciara electronica pe care am scoso de la ANCPI, acest bun a fost cumparat si ipotecat in 2008. apoi in decursul anilor ipoteca a trecut de la banca prin vreo 3 firme de recuperari creante.

 Naijax, on 20 noiembrie 2020 - 10:33, said:

Ce probleme existentiale au cate unii ... Posted Image

Simplu mai omule - soliciti un extras de carte funciara a terenului de la OCPI
Totusi, daca terenul respectiv este executat silit, cam ce situatie juridica crezi ca are ? Posted Image

Pai problema mea este sa nu platesc ceva, care apoi sa nu fie al meu . Chiar daca este executat silit si  chiar daca executorul judecatoresc il adjudeca mie.

NU am chef si timp de procese. Si nici nu doresc sa pierd bani de pomana pentru ca nu am belit ochii inainte. :)

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Vorbim de un bun executat silit
Toate bunurile achizitionate in acest fel prezinta un risc mai mare sau mai mic
Daca NU vrei sa-ti asumi nici un risc, executarile silite NU sunt pentru tine
Restul e CAN CAN

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La executarea silita, imobilul va fi eliberat de sarcini inainte de semnarea actelor cu noul proprietar (nu stiu daca vei mai plati ceva extra pentru eliberarea de sarcini, dar stiu ca nu te ocupi tu de demersuri).

Din cate stiu, in caietul de sarcini exista si raportul de evaluare (asta e unul dintre motivele pentru care se percepe acea taxa pentru caietul de sarcini, pe langa faptul ca nu e mica, mai este si o garantie ca esti interesat sa cumperi, nu doar sa te informezi gratuit despre o valoare).

#8
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,786
  • Înscris: 17.12.2019
Dacă ți-e frică, nu te bagi. Orice cumperi prin executare silită e supus unui eventual scandal. Procedura civilă, cea care reglementează executarea silită, prevede că vânzarea se face cu imobilul liber de orice sarcini iar executorul trebuie să realizeze și punerea în posesie. Asta nu te va scuti însă de tărăboiul pe care îl vor face foștii proprietari ulterior licitației.

#9
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006
Imi asum riscul ca pot pierde bani.

Dar nu doresc sa pierd timp cu procese, discutii, taraboi etc.

De aia va intrebam voi cum ati proceda ca sa aflati mai multe detalii legate de situatia juridica.

Se pare  ca direct de la executorul judecatoresc nu am nici o sansa.

Acum va intreb pur teoretic. Se poate executa un bun de catre executorul judecatoresc chiar daca bunul este inclus intr-un alt litigiu?
Ce se intampla in aceasta situatie dupa ce sunt pus in posesie? Sunt 2 proprietari? Si cine este proprietarul acestui bun in situatia aceasta?

Intreb deoarece nu am experienta pe partea aceasta de executari.

Edited by rodxtr, 20 November 2020 - 11:06.


#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
dacă mergi la el teoretic te lasă să vezi dosarul.l-ai întrebat asta?

#11
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006

 EMPP, on 20 noiembrie 2020 - 11:09, said:

dacă mergi la el teoretic te lasă să vezi dosarul.l-ai întrebat asta?

Am intrebat si mi-a precizat la telefon ca nu am nici un drept sa vad nimic.
Eu cumpar ceeea ce este in publicatia de vanzare.... Posted Image

Edited by rodxtr, 20 November 2020 - 11:11.


#12
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,786
  • Înscris: 17.12.2019

 rodxtr, on 20 noiembrie 2020 - 10:59, said:

De aia va intrebam voi cum ati proceda ca sa aflati mai multe detalii legate de situatia juridica.
Situația juridică este cea pe care o știi deja: teren vândut de executorul judecătoresc. Orice ar putea să apară ulterior, din punct de vedere al legalității, este responsabilitatea executorului, pentru câ ție ți-l dă liber de sarcini.
Doar scandalul va fi la tine. Nici o lege nu va opri cărămida înainte de a ajunge în geamul mașinii tale.

#13
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006

 exqusit_drunk, on 20 noiembrie 2020 - 11:14, said:

Situația juridică este cea pe care o știi deja: teren vândut de executorul judecătoresc. Orice ar putea să apară ulterior, din punct de vedere al legalității, este responsabilitatea executorului, pentru câ ție ți-l dă liber de sarcini.
Doar scandalul va fi la tine. Nici o lege nu va opri cărămida înainte de a ajunge în geamul mașinii tale.

Am inteles. Dar exista sansa ca bunul sa fie prins in vreun alt litigiu - proces?
Asta ma intereseaza sa aflu.

Ideea este ca nu am gasit nimic legat de teren si de datele din "publicatia de vanzare" pe http://portal.just.r...ges/acasa.aspx.
Si deasemenea nu am gasit nimic cautand dupa numele proprietarilor si nici dupa adresa bunului.

#14
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,786
  • Înscris: 17.12.2019

 rodxtr, on 20 noiembrie 2020 - 11:22, said:

Am inteles. Dar exista sansa ca bunul sa fie prins in vreun alt litigiu - proces?
Asta ma intereseaza sa aflu.
Chiar dacă în teorie ar putea să existe, nu te afectează pe tine ci pe executor. Asta înseamnă că îl primești liber de sarcini. Singura posibilitatea ca vânzarea la licitație să mai fie afectată de ceva este întoarcerea executării.

#15
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006

 exqusit_drunk, on 20 noiembrie 2020 - 11:28, said:

Chiar dacă în teorie ar putea să existe, nu te afectează pe tine ci pe executor. Asta înseamnă că îl primești liber de sarcini. Singura posibilitatea ca vânzarea la licitație să mai fie afectată de ceva este întoarcerea executării.

Ok, Ce presupune "intoarcerea executarii"?

Intreb deoarece nu cunosc mecanismul-procesul de executare silita.
Ai vreun document/link in care explica ca la "prosti" cum functioneaza procesul de executare silita si cu detaliile lui ?
:)

#16
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,786
  • Înscris: 17.12.2019
Întoarcerea executării silite este ”sancțiunea” dată de instanță pentru erori în procedura de executare silită. Poți încerca să citești codul de procedură civilă sau un curs universitar despre asta.

#17
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 06.09.2014
Am vrut si eu sa cumpar candva un teren scos la licitatie de catre un executor judecatoresc, trebuie sa platesti un comision de 10% din valoarea bunului executat, doar ca sa poti participa, banii aia ii platesti indiferent de cum se termina licitatia, trebuie sa fie minim doi participanti.
Ai grija,se pot aranja multe magarii in astfel de cazuri, daca sunt interesate anumite persoane, clar ca te duci degeaba la licitatie.
Daca nu se adjudeca din prima urmeaza o scadere de pret, si tot asa pana se adjudeca, asta dupa mai multe termene, nu e nicio sfaraiala sa cumperi in astfel de situatii, parerea mea.

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
fiind vorba despre un teren ideal sa-l cumpei cadastrat -la cel prin satelit ma refer ca sa n-ai probleme cu vecinii

 valipopescu, on 20 noiembrie 2020 - 18:04, said:

Am vrut si eu sa cumpar candva un teren scos la licitatie de catre un executor judecatoresc, trebuie sa platesti un comision de 10% din valoarea bunului executat, doar ca sa poti participa, banii aia ii platesti indiferent de cum se termina licitatia, trebuie sa fie minim doi participanti.
Ai grija,se pot aranja multe magarii in astfel de cazuri, daca sunt interesate anumite persoane, clar ca te duci degeaba la licitatie.
Daca nu se adjudeca din prima urmeaza o scadere de pret, si tot asa pana se adjudeca, asta dupa mai multe termene, nu e nicio sfaraiala sa cumperi in astfel de situatii, parerea mea.
nu-i comision ci avans iar daca nu-l cumperi ti se returneaza.asta ca sa nu vina toti gura casca la licitatie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate