Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Care e cel mai ieftin internet?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
compo

compo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 13.11.2008
Buna,
Care e cel mai ieftin internet pe mobil și pe fix ?
Eu știu pe mobil 12 lei cartele Vodafone cumpărăm lunar, apoi 19 lei la Orange prin yoxo. Voi ce știți ?
La internet fix nu am idee

#2
Undercover89

Undercover89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 16.12.2019
2 euro lunar la digi mobil cel mai ieftin net mobil

#3
Neali

Neali

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.11.2020
Internet fix, ieftin si bun este DIGI (rds-rcs). Au si mobil, dar nu cunosc amanunte.

#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
La fel cum cea mai buna masina din lume e masina de firma, la fel si abonamentul mobil.

La vodafone, cel mai ieftin internet este 5 euro pentru 28 de zile la cartela.

Ori 30Gb + 1000 de minute
Ori 40Gb fara minute.

Edited by abac, 20 November 2020 - 08:50.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Teoretic, la Digi ai 15 lei prin SIM (stick-ul 3G) sau 10 lei daca mai ai servicii de la ei.

Prin fibra depinde: Digi are la 30 de lei (300Mbps), dar Orange are la 8E (40 lei) net 300Mbps + TV (cel mai mic) sau 8E pe SIM (home net 4G).

Totusi, degeaba ofera internet mai ieftin, daca ai o calitate inferioara urmatorului cel mai ieftin operator. Ca exemplu, degeaba ofera Digi netul cel mai ieftin daca Vodafone (de exemplu) ofera viteza mai mare prin acelasi standard (fibra sau SIM), sau invers. Degeaba are Orange semnal 4G, daca Digi, prin 3G, ofera viteza mai mare.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Cel mai ieftin e cel gratis.
Vodafone oferă un SIM și un stick cu 10 GB lunar gratis la abonații TV. Așa am eu.

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Pentru 80 lei lunar, primesc de la Telekom, 2 abonamente voce si internet mobil, televiziune via satelit, si internet fix prin ADSL 20 Mb/s . Pentru o perioada de 1 an am gratuit 3 programe HBO .  Toate acestea le-am primit cand am dorit sa ma portez la Digi, iar o duduie m-a contactat , m-a intrebat pentru care motiv plec, i-am spus ca nu mai fac fata facturilor si caut ceva ieftin, plateam 140 lei lunar, si am primit aceasta reducere pentru 2 ani. Sper ca dupa acest termen sa continui la aceleasi preturi. Posted Image

#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
0.67euro + TVA pe luna, adica 2 euro pentru 3 luni de internet de la Digi avand cartela cu optiune Diva.
Este cel mai ieftin gasit de mine. Esti limitat la 2Gbytes de trafic, dar pentru ce am nevoie imi ajunge si chiar ramane peste 1GByte de trafic.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@vestale: folosesti pentru sistem de backup pentru alarma, nu? In contextul de fata, da, este cel mai ieftin economic, dar cred ca toti am presupus ca pe al nostru coleg il intereseaza pentru utilizare zilnica (pentru activitatile zilnice).

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 pacopaco1967, on 20 noiembrie 2020 - 09:54, said:

Pentru 80 lei lunar, primesc de la Telekom, 2 abonamente voce si internet mobil, televiziune via satelit, si internet fix prin ADSL 20 Mb/s . Pentru o perioada de 1 an am gratuit 3 programe HBO .  Toate acestea le-am primit cand am dorit sa ma portez la Digi, iar o duduie m-a contactat , m-a intrebat pentru care motiv plec, i-am spus ca nu mai fac fata facturilor si caut ceva ieftin, plateam 140 lei lunar, si am primit aceasta reducere pentru 2 ani. Sper ca dupa acest termen sa continui la aceleasi preturi. Posted Image
Eu sper să-ți găsești un servici mai bine plătit.

#11
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

 Pololica, on 20 noiembrie 2020 - 10:48, said:

@vestale: folosesti pentru sistem de backup pentru alarma, nu? In contextul de fata, da, este cel mai ieftin economic, dar cred ca toti am presupus ca pe al nostru coleg il intereseaza pentru utilizare zilnica (pentru activitatile zilnice).
Nu chiar, ci trafic zilnic, dar doar date "text" si meteo.
Utilizare zilnica/activitati zilnice poate prespune sa descarci o distributie de linux, 4-5 ore pe Netflix la 4K, ceva youtube, plus "telemunca" 8-9 ore/scoala online? A si sa nu uitam un update la Windows, plus ceva joc pe Microsoft Flight Simulator?
Ieftin a cerut, cel mai ieftin a primit. Daca are alte restrictii mai cauta...

#12
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
internet fix pe fibra optica la tara: 17 lei ptr 300 Mbps resp 25 lei ptr 1000 Mbps
in primul an e redus 50%, deci primele 12 luni dai 8.5 lei ptr 300 Mbps resp 12.5 lei ptr 1000Mbps, urmand ca urmatoarele 12 luni sa platesti pretul integral.

#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Cel mai ieftin internet e pe cartela DIGI cu optiunea Diva. 2€/3luni.

#14
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019

 maccip, on 20 noiembrie 2020 - 13:17, said:

Cel mai ieftin internet e pe cartela DIGI cu optiunea Diva. 2€/3luni.
nu  mai invata lumea la prostii (cu 2 euro ai 2 giga valabili 3 luni) adica 667 de mega pe luna,  23 de mega pe zi - atentie am aproximat in sus (daca ai trimis un fisier pe whataspp si ai facut 2 sesiuni de browsing s-a dus netul pe ziua aia

#15
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
oricum daca nu a zis ptr ce are nevoie si daca vrea internet fix sau internet mobil atunci noi o sa dam numai cu presupusul.
si da, momentan la noi internetul e mai ieftin decat un pachet de tigari.

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

 daniel_vodafone, on 20 noiembrie 2020 - 13:28, said:

nu  mai invata lumea la prostii (cu 2 euro ai 2 giga valabili 3 luni) adica 667 de mega pe luna,  23 de mega pe zi - atentie am aproximat in sus (daca ai trimis un fisier pe whataspp si ai facut 2 sesiuni de browsing s-a dus netul pe ziua aia
Aia e treaba lui, nu a noastra. El vrea cel mai ieftin internet, nu cea mai mare cantitate de date.
De exemplu pentru un smartwatch pentru copii e suficient, am 2 astfel de cartele pe ceasurile copiilor.

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 vestale, on 20 noiembrie 2020 - 12:38, said:

Nu chiar, ci trafic zilnic, dar doar date "text" si meteo.
Utilizare zilnica/activitati zilnice poate prespune sa descarci o distributie de linux, 4-5 ore pe Netflix la 4K, ceva youtube, plus "telemunca" 8-9 ore/scoala online? A si sa nu uitam un update la Windows, plus ceva joc pe Microsoft Flight Simulator?
Ieftin a cerut, cel mai ieftin a primit. Daca are alte restrictii mai cauta...

Utilizarea zilnica este subiectiva, consum maxim 100GB (cu ajutorul netflix si youtube) pe luna. Am inclus si traficul de pe abonamentul mobil, nu doar cel fix, atat al meu, cat si al sotiei. Nu mai spun ca avem colegi de forum care depasesc 300GB lejer.

PS: luna trecuta am instalat 3 distributii Linux pe 5 calculatoare (doar cu net install). Personal folosesc linux, nu windows, si imi e indeajuns.

#18
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@Pololica cand se mai intoarce initiatorul pe aici, poate ne explica pentru el ce insemna internet si cat consuma intr-o luna.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate