Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Universitatea "Politehnica" Bucuresti sau Universitatea Petrol-Gaze din Ploiesti

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
alexandru_dinca

alexandru_dinca

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.11.2020
Intentionez sa urmez o cariera in domeniul petrochimiei din acest motiv am ales ca la anul sa dau admiterea la una dintre cele doua facultati.
Intrebarea mea ar fi urmatoarea : ce sa aleg? UPB ( Facultatea de Chimie Aplicatã și Știința Materialelor - domeniu de licenta : Chimia și ingineria substanțelor organice, petrochimie și carbochimie ) sau UPG-Ploiesti (Tehnologia Petrolului si Petrochimie) ?

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

View Postalexandru_dinca, on 20 noiembrie 2020 - 00:15, said:

Intentionez sa urmez o cariera in domeniul petrochimiei din acest motiv am ales ca la anul sa dau admiterea la una dintre cele doua facultati.
Intrebarea mea ar fi urmatoarea : ce sa aleg? UPB ( Facultatea de Chimie Aplicată și Știința Materialelor - domeniu de licenta : Chimia și ingineria substanțelor organice, petrochimie și carbochimie ) sau UPG-Ploiesti (Tehnologia Petrolului si Petrochimie) ?

Bucurestiul, e mai general

#3
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Petrol si gaze daca vrei sa lucrezi in afara, desi era petrolului e la apus...azi a ajuns mai ieftin ca apa si in cativa ani toate masinile vor trece pe electric. Cu toate astea iti sugerez petrol si gaze ca este singura fata de chimie ce este in mai toate centrele universitare iasi, cluj, timisoara.

#4
c_nedelcu

c_nedelcu

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.11.2020
Mai poti lua in considerare si Universitatea "Ovidius" din Constanta,Facultatea de Stiinte Aplicate si Inginerie,iar ca specialitate sa alegi PRELUCRAREA PETROLULUI ŞI PETROCHIMIE.
http://fsai.univ-ovi...-si-petrochimie

#5
Yangel

Yangel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.09.2011
UPG daca vrei domeniul. Am prieteni care au facut acolo, si au avut si parte de contacte "in domeniu" inca din facultate, ceea ce i-a ajutat mult. De lucrat - lucreaza mult "pe teren" - cate o luna pe cate vreo platforma sau pe naiba-stie-unde, dar salariile sunt (foarte) bune. In schimb, au avut si perioade urate, mai ales dupa "razboiul petrolului" de acum cativa ani (sauditii..), dar lucrurile si-au mai revenit, cel putin in cazurile lor (n-au ramas pe drumuri).
Partea de "gaze" o sa mai ramana, poate ca petrolul in sine o sa se duca in jos, insa extractia, transportul si exploatarea gazelor inca mai au ceva de trait, zic eu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate