Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Versiune Lightweight pentru Home User - Laptop AMD E450

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Salut !
Va rog sa-mi recomandati o versiune lightweight de linux care sa mearga bine pe un laptop HP 635 cu AMD E-450 / HD6320, 4GB RAM.
In Windows 7 pe web beneficiaza de accelerare hardware doar cu Mozilla Firefox, performanta acceptabila pentru ceea ce este, pe Youtube reda 720p fara frame drops dar as vrea sa se miste mai bine si sa redea fluent si 1080p cum o facea cand l-am cumparat, prin 2012.
Fara accelerare hardware, este inutilizabil, procesorul fiind prea slab pentru paginile web din ziua de azi, youtube ar merge doar in 360p

#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Cea mai "usoara" distributie pe care o stiu este Porteus Linux. Este o distributie la care se pot adauga module cu diferite programe.
Poti sa-l incerci mai intai live pe un stick.

Mai poti incerca acest link.

Edited by vladutgm, 19 November 2020 - 23:48.


#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
OpenSUSE ar trebui sa faca fata.

Linux Mint, la fel, merge brici pe configuratia ta.

Porteus am incercat sa-l instalez acum cativa ani si n-am reusit, desi mi-ar fi placut sa-l pun. Nu stiu de ce nu mi se instala bootloader-ul.

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Ubuntu Mate ar mai fi o varianta.

#5
Log-off

Log-off

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 03.08.2008
https://itsfoss.com/...inux-beginners/

#6
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Log Off, am ajuns si eu la articolul ala. Unele versiuni sunt prea extreme, proiectate pentru Pentrium 3 si de asemenea lipsite de utilitati, de aceea vreau o versiune cat mai completa si usoara care sa suporte hardware chipsetul de la AMD.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Gandeste-te ca am folosit Lubuntu 18.04 pe un AMD Athlon XP 2200+ (single core) cu 1.5GB de ram, placa video Radeon 9200 (de 128MB) si rula decent, in sensul ca puteam edita fara sughituri text si tabele, cu netul era mai greut, dar facea fata. Sistemul era din 2008 si a mers pana pe la inceputul lui 2018, cand a crapat hardul.

Pe partea de clipuri video, simteam ceva sacadari la scenele mai intense (video), dar nimic care sa deranjeze tare.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am rulat fara probleme Arch pe un Core 2 Duo cu 4GB RAM si o nenorocita de placa video ATi HD something cu 512MiB RAM (laptop din 2008) cu i3wm si m-am dat pe youtube cu 1080 fara probleme.

#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Te-ai dat pe youtube 1080p pentru ca decodarea o facea placa video.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta inseamna ca si initiatorul poate face acelasi lucru. Placa aia video a lui, cred, e ceva generatie mai noua decat ce am "io" in laptop-ul ala. Plus porcariile amd nu sunt cele mai rasarite sub GNU/Linux. In cazul de fata vorbim de hd3650 (in cazul meu) versus hd6320 (in cazul initiatorului). Nu stiu care e mai noua.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate