Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Plimbare cu caiac pe dunare? Este permis?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Salut.
Vreau sa cumpar un caiac de 2 persoane de la dechatlon, gonflabil, pentru plimbari pe dunare pentru mine si un membru al familiei.
Nu stiu daca este permis sa merg cand vreau si pe unde vreau.
Atat pe dunare cat si pe siret.

Multumesc.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Daca stii sa inoti si nu treci de mijlocul fluviului nu cred ca e problema.
Intreaba ceva graniceri din zona.

#3
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
Si daca omul se da pe sectorul de Dunare care curge numai in Ro, de ce n ar putea traversa Dunarea ?
In plus, spre stiinta ta, granita nu e pe mijlocul apelor curgatoare, ci pe mijlocul senaluli navigabil, care nu coincid intotdeauna.

Edited by petit_christian, 19 November 2020 - 18:46.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am zis generic, am considerat ca e de ajutor sa intrebe in zona.
De unde stii ca se da numai pe sectorul de Dunare care e doar la noi ?
Tu in loc sa-l lamuresti ma certi pe mine ?

Apropo dementor de ce nu cauti matale un lac ?
Nu mai ai probleme din astea cu granite, permisiuni etc.

Edited by waterman, 19 November 2020 - 18:51.


#5
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,627
  • Înscris: 15.01.2017

 dem3ntor, on 19 noiembrie 2020 - 18:34, said:

Salut.
Vreau sa cumpar un caiac de 2 persoane de la dechatlon, gonflabil, pentru plimbari pe dunare pentru mine si un membru al familiei.
Nu stiu daca este permis sa merg cand vreau si pe unde vreau.
Atat pe dunare cat si pe siret.

Multumesc.
Este permis.

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Daca are pasaportul/CI-ul  cu el nu e nicio problema :)

#7
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013
Poti sa te dai cu caiacul fara probleme.
Iti trebuie insa ceva experienta, nu te sfatuiesc s-o iei din prima pe distante mari si fara sa cunosti apele in zona.
Desi pare simplu ca si idee, navigatul cu caiacul (mai ales gonflabil) nu e o treaba foarte simpla si nici Dunarea un fluviu fara surprize neplacute, butuci aflati sub nivelul apei, vartejuri, praguri, convoaie de barje, etc.
Te-as sfatui sa cauti pe net, exista cluburi de caiacisti care ies in grupuri pe diferite trasee, adera la asa ceva si vei afla toate amanuntele.
Bafta si ape line!

Edited by argonaut, 19 November 2020 - 19:14.


#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 dem3ntor, on 19 noiembrie 2020 - 18:34, said:

Atat pe dunare cat si pe siret.

Multumesc.

Merge si cu camera de roata de tractor. ;) Ce le mai calaream in copilarie!

#9
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Pe Dunare unde? La Orsova cred ca se poate, e si baza nautica.
Doar nu te mananca sa te dai pe la Cazane, ca ori te gasesc somnii ,ori arheologii. Ai experienta cu asa ceva?

Edited by daniMMM, 19 November 2020 - 19:17.


#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,276
  • Înscris: 27.10.2007
Dunare + Siret = probabil Galati. ar trebui sa poti, dar nu e indicat sa intri / traversezi senalul navigabil. intreaba la Politia de Frontiera, cauta un numar de telefon , sau vezi in port.
Ambele (si Dunarea si Siretul ) sunt pline de capcane, vartejuri, lemne semiplutitoare, nu e usor.
la orsova caiacistii sunt profesionisti, nu e deloc acelasi lucru.

#11
gelumihai21

gelumihai21

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 430
  • Înscris: 23.07.2019
Caiacul este catalogat "by default" ambarcatiune!
AMBARCAȚIÚNE, ambarcațiuni, s. f. Vas plutitor de dimensiuni mici, cu vâsle, cu vele sau cu motor. [Pr.: -țí-u-. – Var.: ambarcáție s. f.] – Din fr. embarcation.,
Pentru a conduce așa ceva ai nevoie de un certificat international de tip ICC (International Certificate for Operators of Pleasure Craft) emis de ANR (Autoritatea Navala Romana), care da dreptul titularului să conduca ambarcatiuni de agrement cu o lungime de pana la 24 metri, pe cai navigabile interioare, pana la varsarea in mare (lacuri, rauri, fluvii si delte, ex. Dunarea si Delta Dunarii). În cazul de față, certificatul categoria D. Și pentru o amărâtă de barcă plată, folosită în Deltă, ai nevoie de un astfel de carnet. În cazul în care ești depistat conducând ambarcațiunea fără acel permis, penalitatea este asemănătoare cu conducerea unui vehicul auto, fără a deține permis de conducere. Pare idioată treaba dar este clar legiferată.

#12
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013
Nu e chiar asa:

ORDIN nr. 417 din 20 martie 2002
pentru aprobarea Regulamentului privind obţinerea certificatelor internaţionale de conducător de ambarcatiune de agrement

Articolul 4
(1) Persoanele care conduc ambarcatiuni de agrement în scopul desfăşurării unei activităţi de agrement sunt obligate sa posede un certificat internaţional de conducător de ambarcatiune de agrement, obţinut în conformitate cu prevederile prezentului ordin.
(2) Certificatele internaţionale de conducător de ambarcatiune de agrement sunt obligatorii atât pentru cei care conduc ambarcatiuni de agrement proprii, cat şi pentru cei care conduc ambarcatiuni de agrement închiriate.
(3) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) persoanele care conduc următoarele tipuri de ambarcatiuni:
- ambarcatiuni destinate competiţiilor sportive (schif, caiac, canoe, windsurfer);
- hidrobiciclete;
- ambarcatiuni de construcţie rudimentara propulsate cu vasle;
- ambarcatiuni de tip hidrojet.

Edited by argonaut, 20 November 2020 - 09:22.


#13
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 waterman, on 19 noiembrie 2020 - 18:49, said:

De unde stii ca se da numai pe sectorul de Dunare care e doar la noi ?


A zis de Siret, care se varsa in Dunare langa Galati. Posibil sa nu stie exact in ce judet se va afla: Galati, Braila sau Tulcea

Edited by sandu222, 19 November 2020 - 20:02.


#14
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Io nu as risca sa ma intalnesc cu vreo "sageata", eu fiind cu caiacul...
Pe cand eram tanar si tampit, am traversat Dunarea inot, la Tulcea. O singura data. Dupa ceva ani, am inteles cata cantitate de noroc mi-am consumat atunci.

#15
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
NU gonflabil. Risti rasturnarea mult mai rapid, mai ales ca incepator.

#16
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018

 dem3ntor, on 19 noiembrie 2020 - 18:34, said:

Salut.
Vreau sa cumpar un caiac de 2 persoane de la dechatlon, gonflabil, pentru plimbari pe dunare pentru mine si un membru al familiei.
Nu stiu daca este permis sa merg cand vreau si pe unde vreau.
Atat pe dunare cat si pe siret.

Multumesc.
Nu stiu cum o fi pe siret, insa pe dunare e periculos rau... Sunt curenti mari ce iti vor rasturna caiacul. Eu cand ies la pescuit cu barca cu motor si tot am emotii cand trece pe langa mine cate un slep sau pasager...

#17
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Sper sa nu se supere Softpedia, recomand pentru informare in detaliu capcompas.ro, barcaholic.ro.

Daca e vorba de Siret, Galati, Braila, am citit ca acolo sunt niste mesteri la Capitanie care dau cu barda in legislatie si impun chestiuni stupide, prin avize catre navigatori, cum ca ambarcatiunile neinmatriculate (cum ar fi caiacele) nu au voie sa intre in senalul navigabil. Adica nu poti trece de pe un mal pe celalat, de exemplu.

#18
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,697
  • Înscris: 21.06.2016

 daniMMM, on 19 noiembrie 2020 - 19:16, said:

Pe Dunare unde? La Orsova cred ca se poate, e si baza nautica.
Doar nu te mananca sa te dai pe la Cazane, ca ori te gasesc somnii ,ori arheologii. Ai experienta cu asa ceva?

Legende.
Legea lui Arhimede functioneaza pe toata dunarea.
Oamenii fac zone cu adevart nasoale in oceane, sau in riuri rapide de munte, la cazane e plictiseala.

Au facut destui Dunarea pe lung, sint putin surprins ca nu e o chestie mai frecventa.

 strongsss, on 19 noiembrie 2020 - 19:23, said:

Dunare + Siret = probabil Galati. ar trebui sa poti, dar nu e indicat sa intri / traversezi senalul navigabil. intreaba la Politia de Frontiera, cauta un numar de telefon , sau vezi in port.
Ambele (si Dunarea si Siretul ) sunt pline de capcane, vartejuri, lemne semiplutitoare, nu e usor.
la orsova caiacistii sunt profesionisti, nu e deloc acelasi lucru.

Ca unul care a trecut inot dunarea la galati (si nu numai) de citeva ori, in liceu, si in alte parti, si siretul, ma intreb pe ce se bazeaza chestiile astea. Un caiac de pastic nu are nici o treaba cu lemnele alea. si da, nu m-as da in primavara - e si nasol, animale moarte, copaci smulsi, case, mobila etc -  decit dupa ce invat ceva, dar in iulie, august e chiar lejer.
As lua o vesta cu mine, si ar trebui sa stii sa inoti suficient (1km de exemplu).

 _R_A_D_U, on 19 noiembrie 2020 - 20:54, said:

Nu stiu cum o fi pe siret, insa pe dunare e periculos rau... Sunt curenti mari ce iti vor rasturna caiacul. Eu cand ies la pescuit cu barca cu motor si tot am emotii cand trece pe langa mine cate un slep sau pasager...


Esti tu sperios, alea fac valuri chiar mici..
Cind era plod inotam pina aproape de ele (1 metru), sau visleam cu prietenii pe linga ele dar niste valuri de juma de metru sint complet neinteresante.

Edited by vrajitoruldinoz, 19 November 2020 - 22:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate