Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Sarea buna sau rea !?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Acest aliment uni oameni spun ca este bun alti ca nu .

Eu nu stiu ce sa fac sa mananc sare sau sa nu mananc.Normal sarea o mananci vrei nu vrei , deoarece este continuta in fel si fel de produse alimentare.

Dar eu acum vorbesc de sarea fina pe care o pui in mancare , sau care o presari pe o felie de margarina si salam.

Uni oameni spun ca sarea este daunatoare , si daca mananci prea multa te imbolnavesti de rinichi. Alti dimpotriva spun ca sa mananci sare ca iti creste rezistenta si ca e buna.

Eu am auzit intr-o dimineata la radio ca chinezi mananca in fiecare zi cel putin 10-20 grame de sare.Si ca aceasta ar fi una din ingredientele lor secrete din mancarurile lor excelente.

Sunt intr-o dilema , din care as vrea sa ies cat mai curand posibil ! :)

#2
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
PLSSSS Necro editeaza! SE SPUNE CU Z LA COADA
CineZii, OlandeZii

#3
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Gata !

Am editat , acu vreau un raspuns ! :)

#4
thanas

thanas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.03.2003
Dupa cum stii si tu sarea este continuta de catre aproape toate alimentele consumate. Doza zilnica de sare recomandata e de 10-12 g/zi asigurata prin alimentatie si apa, daca nu suferi de hipertensiune arteriala. Si la sare se aplica sintagma "excesul dauneaza grav sanatatii" fie prin cresterea tensiunii arteriale, prin tulburari cardiace sau renale.

#5
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,409
  • Înscris: 29.04.2010
Topicul cel mai scurt ever 😹😹😹

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate