Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Restricționarea circulației pe timp de noapte - la lumina unui bec

  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostVlad_22, on 20 noiembrie 2020 - 15:07, said:

Ăștia care sunt "consternați" de interzicerea circulației, pe timpul nopții, de ce nu-si pun următoarea întrebare:

Stii, poti avea opinii si despre ce nu te afecteaza direct...
Poate sa te intereseze doar logica masurii.

#20
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postaxisborn, on 20 noiembrie 2020 - 19:57, said:



Stii, poti avea opinii si despre ce nu te afecteaza direct...
Poate sa te intereseze doar logica masurii.
S-a mai explicat, datorita faptului că unii se adună și noaptea, prin parcuri, petreceri, drift-uri, liniuțe etc. Romanul e veșnic nemulțumit... Daca se iau măsuri, de ce se iau, daca nu, nu le pasa etc.

Edited by Vlad_22, 20 November 2020 - 20:29.


#21
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 21.05.2019
Doar ptr ca voi mergeti singuri noaptea nu inseamna ca toti o fac! ;) Si stiu destule cazuri ce se gasesc noaptea la diverse chermeze, barfe samd. Si cum nu respecta nici o masura de preventie , asta duce la raspandirea virusului! Drept urmare, din cauza unora , care s destui de multi din pacate, suferim toti! Pana la urma, asta  e primul pas spre carantina totala! Si atunci nu o sa mai iesim deloc, noaptea ramai si dormi! Se poate!

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Imi pare rau sa o spun, dar pentru mine era mai avantajoasa carantina din primavara. Asta e cea mai rea, am munca, plimbare putina si shaorma deloc. Nu au reusit sa-mi blocheze accesul la shaormerie in primavara dar au reusit acum.

Eu doar interzicerea grupurilor mai mari de 3 o bagam noaptea. Parca cheflii nu se pot aduna la casa/apartamentul cuiva seara si sa plece a doua zi.

#23
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Dar tu muncești zi-lumina la stăpân?! Nu poți sa iti iei shaorma aia ziua?

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Nu. La birou nu am chef de shaorma, mananc mancare adusa de acasa, eventual Nutella mai pe seara.

Shaorma trebuie mancata fara sa ma vada maica-mea, aia e problema. Si asta se poate doar dupa ora 0. Toti stiu de shaormele mele, numai maica-mea nu.

In primavara mancam shaorma la birou mai pe seara, pentru ca maica-mea era blocata in curte de lockdown.

Acum ma pot trezi cu ea la birou oricand.

Luandu-mi munca de pe cap prin inchiderea Tribunalului, carantina din primavara imi era mult mai avantajoasa decat cea de acum care e cea mai paguboasa, pentru mine. Nici sport, nici mancare nesanatoasa, hehe.

#25
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
La peste 30 ani maica-ta nu te lasa sa halesti shaorma. Poate pe la 40 o sa-ti interzica si snitelele. Ba, tu esti pe bune ?

#26
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostNeaceasca85, on 25 noiembrie 2020 - 21:45, said:



Shaorma trebuie mancata fara sa ma vada maica-mea, aia e problema. Si asta se poate doar dupa ora 0. Toti stiu de shaormele mele, numai maica-mea nu.



Poate evadezi si tu din inchisoarea aia :))

#27
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

View Postaxisborn, on 01 decembrie 2020 - 11:13, said:

Poate evadezi si tu din inchisoarea aia Posted Image)

Inchisoarea din sanul familiei te tine departe de inchisoarea din sanul societatii.
Observ ca masurile se prelungesc, desi trebuia sa aiba loc o evaluare a eficienței lor.

Suntem in decembrie fratilor. Circulatia pe timp de noapte s-a redus semnificativ natural, de ce este nevoie de o masura complementara ?

#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008

View Postaxisborn, on 01 decembrie 2020 - 11:13, said:

Poate evadezi si tu din inchisoarea aia Posted Image)
Nu ca e de lux. Cum sa plec din vila la bloc? Dar din cauza ca nu ma insor si maica-mea e cea care gateste, da, sunt pretentii din astea gen fara (sau mai usor) dulciuri, paine si shaorma. Nutella mananc pe furis la birou.

Anyway, s-a rezolvat cu shaorma, merge si pana in ora 23, initial comanda telefonica si inmanare fara transport prin usa de aprovizionare, acum weekend-ul asta servire normala de pandemie, la usa pentru clienti.

View PostStryker_9, on 26 noiembrie 2020 - 12:39, said:

La peste 30 ani maica-ta nu te lasa sa halesti shaorma. Poate pe la 40 o sa-ti interzica si snitelele. Ba, tu esti pe bune ?
Pai tu crezi ca face snitele sau chiftele prea des? 1-2 ori pe an daca sunt. Noroc acum in decembrie cu carnatii.

Maica-mea ar fi vrut sa ma insor, adica sa vina o alta cu restrictii alimentare, daca nu ea.

View PostL0RELYAN, on 12 decembrie 2020 - 12:18, said:

Suntem in decembrie fratilor. Circulatia pe timp de noapte s-a redus semnificativ natural, de ce este nevoie de o masura complementara ?
Asta ne vom intreba mereu. Astia copiaza mereu modelul francezo-german. Dar nici Grecia nu e OK.

In Spania zicea unul pe un live ca la ora 0 este limitarea pe strada. Nu 23 ca la noi. In Olanda abia de la 1 decembrie e masca obligatorie in spatii inchise. Pe strada e doar limitare la maxim 2 persoane in grup. Dar cica de maine masuri mai dure.

Ma rog, de Revelion oricum intram in casa la ora 21, de frica petardelor, prefer sa le vad si aud din curte dar nu aruncate pe langa mine. Sunt mai putine dar mai puternice, gen FP3 care poate darama complet o soba, vedeti pe Youtube.

#29
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

View PostNeaceasca85, on 14 decembrie 2020 - 00:46, said:

...
Asta ne vom intreba mereu. ..

Completez eu...nu se mai pleaca de la prezumtia de nevinovatie, cutumă legală utilizată în majoritatea statelor civilizate !
Astfel, in loc de  a presupune că o persoană este considerată ca fiind inocentă până la proba contrarie, legile astea noi emanate strategic, fac exact invers !

#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Ce m-am distrat azi, fratele, cumnata si cei 2 nepoti au plecat pe 28 noiembrie la un traseu montan pe la Timisul de Sus, desi au tot spus ca pleaca la 4 noaptea, nici mie, nici lor, nu ne-a picat fisa ca intre 23 si 05 este interzis. Abia astazi s-au prins de faza si ma intrebau pe mine daca nu cumva e pana la 06 interdictia, nu mai, pana la 05, apoi fratele completeaza ca de aia era liber rau drumul. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate