Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Restricționarea circulației pe timp de noapte - la lumina unui bec

  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020
Explicatia autoritatilor :
”Este intervalul în care tinerii, cel mai mult, se deplasează, se vizitează, fac petreceri, inclusiv poate afară. Sunt studii făcute și în alte state care arată că există impact, mai multe țări au luat această măsură”

Este intervalul în care tinerii, cel mai mult ... - ar fi trbuit presupus ca tinerii, cei mai multi, sunt la somn, in asteptarea unei noi zile de studiu, sau munca, sau si studiu si munca, ponderea tinerilor dispusi sa piarda noptile  este suficient de redusa incat sa fie insignifianta.

se deplasează, se vizitează, fac petreceri... - este putin plauzibil ca rudele apropiate (parintii, bunicii, fratii, surorile) ale celor care participa totusi la astfel de evenimente nocturne, sa fie de acord cu renuntarea la odihna, noapte de noapte

poate afară... - ? - asta-i ca in bancul ala cu ardelenii si temperatura.

”Animalele de companie pot fi plimbate toată ziua, până la ora 23.00, când va intra în vigoare și restricția de liberă circulație pentru oameni, începând de luni. Dar între 11 și 5, poate că le convingem să nu ceară plimbare atunci”

Nu cunosc numarul familiilor care au animale de companie, dar n-am auzit de plimbare nocturna a pisicilor, de ex ! Raman cainii in discutie .

Dar între 11 și 5, poate că le convingem să nu ceară plimbare atunci” - nefiind oameni pe strada, daca organele de ordine vad un caine,
cum isi vor da seama daca este un maidanez sau vreun animal de companie care se plimba singur ?

Simplu...

când va intra în vigoare și restricția de liberă circulație pentru oameni...

#2
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
O prostie. Mai ales aia cu închisul magazinelor. Se plimbă unii. Da. Dar intreacţionezi cu mai puţini oameni decât ziua. Deci mai slabe şanse de a lua virusul.

#3
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020
Pana si In "epoca de aur" au existat restrictii : la alimente (cartela), la consumul de energie electrica, la deplasarea din weekend a autovehiculelor - numere pare vs numere impare, etc
Au existat diverse comentarii, totusi, n-am auzit pe nimeni sa se planga de o cosntrangere. Aveai mai putin, dar aveai !
Luai paine, ulei, zahar pe cartela, dar luai, nu aveai interdictie !
Circulai o duminica da, una ba, dar circulai, nu aveai interdictie !

Ce sa vezi ? Sec. 21, interdictie totala noaptea intre orele 23 si 5 dimineata.
Poate sa urle de durere de rinichi cainele de companie, n-are voie dom"le !
Vrei sa fotografiezi stelele, Luna...n-ai voie dom"le !

Aberant !

Inchiderea magazinelor la ora 21...ce se putea vinde noaptea la un magazin non-stop: seminte, tigari, cafea, alcohol. La nici una dintre acestea nu se facea coada
astfel incat sa nu se respecte distantarea sociala.

Aberant !

Inclin sa cred ca ceva se intampla noaptea !

#4
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Am fost noaptea la magazin. Ghici ce, nu se cumpără doar alea.
Unii acum îşi bagă picioarele în sculat - culcat devreme, pentru că pot şi e natural aşa, din moment ce nu toţi suntem la fel.

#5
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

 djl, on 19 noiembrie 2020 - 14:22, said:

Am fost noaptea la magazin. Ghici ce, nu se cumpără doar alea.
Unii acum îşi bagă picioarele în sculat - culcat devreme, pentru că pot şi e natural aşa, din moment ce nu toţi suntem la fel.

Cum de ai fost noaptea la magazin, daca ai avut restrictie ?
Cum de a fost deschis magazinul daca a avut restrictie ?

Cum de stau 7-8 politisti, unul langa altul, noasptea dupa ora 23, intr-un clip prezentat chiar la o tv nationala, fara respectarea normelor pe care vor sa le impuna ?

Ps...pe tine si pe magazin va pot intelege !

Edited by L0RELYAN, 19 November 2020 - 14:47.


#6
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Când nu erau restricţii am fost   :)

#7
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

 djl, on 19 noiembrie 2020 - 14:47, said:

Când nu erau restricţii am fost   Posted Image

Nu mai da apa la moara restrictionistilor !

Vezi bine ca ceva necurat se intampla noaptea ! (sau nu vezi, ca-i noapte, sau ca nu poti iesi din casa !)

Edited by L0RELYAN, 19 November 2020 - 14:55.


#8
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 L0RELYAN, on 19 noiembrie 2020 - 14:54, said:

Vezi bine ca ceva necurat se intampla noaptea ! (sau nu vezi, ca-i noapte, sau ca nu poti iesi din casa !)
Da, se plimba maidanezii hai-hui. Si unii oameni, desigur. Posted Image (Sau, se plimba ambulanta neagra, de asta nu poti iesi din casa!)

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Jos restrictiile. Sper ca aici nu risc sanctiuni.

Nu voi intelege niciodata pe cine infectez sau de la cine ma infectez daca ma plimb singur pe strazi intre orele 23 si 01. Adica nu am inteles in primavara in starea de urgenta si nu inteleg nici acum.

In primavara 2 luni nu m-am plimbat deloc, nu am scos nici masina din curte. Acum ma pot plimba doar in weekend pana la ora 22:30.

Inainte de 2017 nu ma puteam plimba din cauza cainilor comunitari, acuma de la virusul cu transmitere comunitara.

Aceasta masura orientata direct asupra tinerilor e de cel mai prost gust. Dintre masuri imi plac distantarea si dezinfectarea, restul nu. Distantarea fizica/sociala o practic de mic pentru ca asa am fost mereu, cu frica de oameni. Sunt victima colaterala intr-un popor care nu se simte bine daca nu iese afara in grupuri mari si astfel se aplica aceste masuri. Urasc spiritul latin. Sau balcanic sau ce o fi el.

Obisnuiam sa mananc shaorma (febletea mea de fast food) in noptile de weekend in cadrul plimbarii, adica la intoarcere imi luam shaorma acasa. Acum nu mai pot deloc manca shaorma, desi in primavara puteam, gasisem o portita, de data asta autoritatili chiar m-au facut. Pentru ca orientandu-se strict pe tineri, da, au lovit si in mine.

 cleopatra00, on 19 noiembrie 2020 - 15:07, said:

Da, se plimba maidanezii hai-hui. Si unii oameni, desigur. Posted Image (Sau, se plimba ambulanta neagra, de asta nu poti iesi din casa!)
Am apreciat foarte mult ca in 2017 in sfarsit la atatia ani dupa Revolutie, am scapat de cainii maidanezi. Nu m-am bucurat prea mult ca iata Covidul, alt motiv de a nu putea iesi.

#10
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

 cleopatra00, on 19 noiembrie 2020 - 15:07, said:

....de asta nu poti iesi din casa!)

Adica, de ce ?

Nu am nevoie de alimente (le aprovizionez ziua), nu am nevoie sa duc animalul de companie la plimbare (nu am, nu este cazul),
nu merg la petreceri de noapte (maine trebuie sa merg la munca) !
Care este rostul restricționarii circulației pe timp de noapte ?

Care este nebuloasa din care au privit artizanii acestei restrictii ?

Edited by L0RELYAN, 19 November 2020 - 15:35.


#11
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020
In urma incendiului de la Piatra Neamț. un pacient cu multiple co-morbiditati a murit de covid !

Edited by L0RELYAN, 19 November 2020 - 19:15.


#12
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020
Pe toate posturile tv, premierul a vorbit despre libertate cu masca pe bot !
Azi.19.11.2020 ora 19.30

Edited by L0RELYAN, 19 November 2020 - 19:43.


#13
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

 L0RELYAN, on 19 noiembrie 2020 - 19:42, said:

Pe toate posturile tv, premierul a vorbit despre libertate cu masca pe bot !
Azi.19.11.2020 ora 19.30
Criminalu', dictatoru', sluga Ocultei mondiale.
Si mai zicea ceva popa, maica dar am uitat.

#14
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 L0RELYAN, on 19 noiembrie 2020 - 19:42, said:

Pe toate posturile tv, premierul a vorbit despre libertate cu masca pe bot !
Azi.19.11.2020 ora 19.30
de curiozitate: esti singur la parinti?

#15
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
O masura fara sens. Explicatia cu petrecerile este penibila, mai ales ca la acea ora nu poti face nici galagie, ca e tulburarea linistii publice. Iar daca vrei sa vizitezi pe cineva, la o adica sa ii "livrezi" niste virus,  ai tot timpul pana la ora 23.

#16
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Ăștia care sunt "consternați" de interzicerea circulației, pe timpul nopții, de ce nu-si pun următoarea întrebare: Daca marea majoritatea nu sunt afara, noaptea și sustin că dânșii oricum nu stau nopțile, afara, de ce i-ar interesa de aceste restricții, daca nu ii afectează, direct? Adică de ce îți pasă că se restrictioneaza ceva, daca tu nu stateai noaptea, afara sau in alte părți? Ah, da, de acord, că cei care ies noaptea, in general, au motive întemeiate, nu sa se de-a cu bolidul prin centrul orașului sau sa bea in parc, ori sa se plimbe... Ori ceva de la farmacie, ori o urgenta la locul de munca, ori schimb de tura, ceva in familie, doamne ferește etc.

Edited by Vlad_22, 20 November 2020 - 15:10.


#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Eu de la ora 23 pana la ora 01 (o ora in acest interval) pentru a ma plimba si a face miscare cand e mai putina lume pe strada sau masini in trafic.

Interzicerea circulatiei, fie si noaptea, e de sorginte comunista, ca si in comunism nu mai aveai voie sa iesi de la ora 22 in sus, trebuia sa fii musai in pat atunci.

#18
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Eu ies seara. Rar pentru bere. Aşa că mă afectează.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate