Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Camera supraveghere video PNI IP394 cu IP, 2MP 1080P - Suport, Testare, Pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
Topic dedicat produsului: Camera supraveghere video PNI IP394 cu IP, 2MP 1080P, WiFi, slot card micro SD, PTZ, compatibila cu aplicatia Tuya Smart
suport tehnic, informatii, detalii, testare si pareri ale posesorilor, utilizatorilor, viitorilor utilizatori.



[ https://cdn.mypni.com/leaflets/7410/camera-supraveghere-video3-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aplicatie compatibila


Pentru a accesa, monitoriza si controla camera de la distanta prin internet de pe orice dispozitiv mobil cu sistem de operare Android sau iOS aveti la dispozitie aplicatia gratuita Tuya Smart sau Smart Life, aplicatii ce va ofera acces total la functiile camerei.

[ https://cdn.mypni.com/leaflets/7412/camera-supraveghere-video4-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Inregistrare locala pe card microSD


Camera PNI IP394 cu IP de 2MP este destinata supravegherii si monitorizarii video/audio de la distanta a locatiilor dorite. Camera se conecteaza la  internet prin cablu sau wireless pentru a transmite imagini video in timp real catre aplicatia dedicata de pe smartphone-ul dvs. oricand si oriunde.  Este dotata cu slot de card microSD ce va permite, prin introducerea unui card de memorie de max. 128 GB achizitionat separat, sa inregistrati imagini pentru a le viziona mai tarziu.

















[ https://cdn.mypni.com/leaflets/7411/camera-supraveghere-video3-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alerta instantanee de detectie miscare


Camera este echipata de asemenea cu functiile de alarma la detectie miscare si notificari pe smartphone.
Datorita microfonului si difuzorului incorporate puteti comunica cu o persoana din spatiul supravegheat.

[ https://cdn.mypni.com/leaflets/7413/camera-supraveghere-video4-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Full HD 1080P 2MP


Camera PNI IP394 cu IP are o rezolutie de 1920x1080p prin care asigura imagini clare si luminoase chiar si in streaming-ul video in direct.

Senzor imagine
Senzor imagine CMOS
Rezolutie senzor 2MP
Rezolutie 1080P (1920 x 1080)
Tip lentila f:3.6mm
Iluminare minima 0.1 Lux @ F1.2
Unghi de vizualizare Orizontala: 355°; Verticala: 90°
Video
Compresie imagine H.264+
Rezolutii 1080P (1920 x 1080)
Audio
Intrare audio Microfon integrat
Iesire audio Difuzor integrat
Compresie audio G.711
Retea
Ethernet Da, 10/100 Mbps RJ-45
Wireless Da
Rata transmisie wireless 802.11 b/g/n
Caracteristici generale
Trimite notificare alarma pe telefonul mobil Da
Pan/Tilt Da
Iluminare infrarosu 6 LED-uri infrarosu array
Distanta IR Intre 5 - 10 m
Dimensiuni 120 x 80 x 80 mm
Greutate neta 180 g
Slot card SD MicroSD maxim 128GB (cardul nu este inclus)
Detectie de miscare Da
Microfon Da
Difuzor Da
P2P Da
Aplicatie dedicata Smart Life / TUYA Smart
Temperatura de operare -26°C ~ +60°C
Alimentare
Tensiune alimentare 5V/1.5 A
Putere consumata 5 W
Pachetul contine
Camera Da
Alimentator Da

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pentru membrii forumului  ce au vechime pe Softpedia mai are de 1 an, activitate pe topicurile dedicate acestei game de produse si nu numai, si cu experienta in domeniu continuam oferta de achizitie cu 50% reducere pentru testare si postare review pe acest forum/topic, si cu posibilitatea returnarii produsului, si a contravalorii, daca nu sunt multumiti de produs.
Sunt convins ca sunt oameni care iubesc acest domeniu si sunt curiosi sa il testeze, si de ce nu daca le place sa il pastreze cu un real avantaj/discount de 50% fata de pretul de pe site-ul producatorului

Oferim pentru testare 10 produse cu discount de 50% pentru membrii forumului interesati de produs

Orice membru vechi sau nou de pe acest forum poate folosi codul de reducere PNI10 pe site-ul www.pni.ro si primeste automat 10% discount la orice comanda la orice produs.
Va astept cu cereri pe PM, dupa care sa construim impreuna un topic documentat care sa ajute atat vechii cat si noii utilizatori.

Attached Files


Edited by suport_PNI, 25 November 2020 - 16:34.


#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Eu nu reusesc sa accesez nici imaginile de mai sus si nici site-ul.  Imi spune ca foloseste protocoale nesigure site-ul. In urma cu un an si ceva puteam accesa. Ce schimbari si-au facut de imi afiseaza nesiguranta ?

#3
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
Din descriere nu imi este clar daca acel PTZ este comandabil de la distanta sau poate doar modifica pozitia camerei manual la fata locului. Daca este varianta a doua nu e chiar PTZ.

Edited by numerci, 19 November 2020 - 12:11.


#4
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Am intrebat pe chat la PNI, este controlabil de la distanta prin app.

#5
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
In cazul acesta pare chiar intresanta camera.

Edited by numerci, 19 November 2020 - 13:56.


#6
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
Da, confim ca are PTZ comandabil de la distanta. Imaginea este destul de buna si are optiunea de "flip" asa incat poate fi montata si pe tavan, nu doar sa fie asezata undeva. Conectarea la reteaua WI-IF se face prin scanarea unui QR code dar trebuie avut grija ca parola retelei WI-FI sa nu aiba caractere speciale ca @ sau !. De asemenea trebuie avut grija ca scanarea codului QR trebuie facuta intr-o incapere care sa aiba o iluminare suficienta asa incat camera sa nu intre in modul IR pentru ca nu va mai scana bine acel cod (probabil se reflecta ledurile IR in ecranul telefonului).

As zice ca cea mai buna utilizare pentru aceasta camera este de baby monitor sau a monitoriza de la distanta prin telefon o locatie fara pretentii pentru o inregistrare de lunga durata pentru ca din pacate nu poate fi integrata cu alte echipamente cum ar fi un NVR. Poate fi utilizata pentru inregistrare dar numai pe card sau in clound.

Ce este interesant la ea este ca poate fi conectata la un powerbank si nu consuma foarte mult curent. In 8 ore (pe timp de zi) a consumat cam 20% dintr-un powerbank the 10.000 mAh.

#7
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
Camera poate fi accesata doar prin aplicatia Tuya Smart de pe smartphone sau tableta. Alternativele pentru a o putea accesa de pe PC ar fi:
1. Emulator de Android instalat pe PC in care se instaleaza aplicatia Tuya Smart
2. Scanarea codulu QA de pe aceasta pagina din aplicatia Tuya Smart: https://ipc.ismartlife.me/login

#8
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005
Am testata ceasta camera ca parte a unui sistem de supraveghere a casei si pot spune ca se comporta foarte bine, intr-o saptamana de functionare continua nu a avut probleme. Imaginea e clara, si raspunde foarte bine la comenzi. Are si cateva minusuri: microfonul incorporat si difuzorul sunt foarte slabe iar constructia nu pare foarte rezistenta. Oricum pentru pretul ei, face toti banii, ori ca baby monitor, ori ca si camera de supraveghere cu functia de detectie miscare activata.

#9
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
Microfonul la a mea este okish singurul inconvenient ar fi ca se aude foarte incet sunetul captat... trebuie dat la maxim sa auzi ceva iar asta mi se apare o problema software mai mult.. O alta problema este setarea cu care vine by default Tuya (de walkie-talkie) dar daca este setata optiunea pentru audio bidirectional dupa merge ok.

Ce ma deranjeaza cel mai mult la ea este ca nu poate fi conectata cu alte sisteme din cauza lipsei ONVIF. Se poate folosi doar cu Tuya pe telefon sau pe pagina al carui link l-am dat mai sus. Dar la cat am dat pe ea probabil nu ma pot plange prea mult. :)

 lexman, on 01 decembrie 2020 - 09:21, said:

Am testata ceasta camera ca parte a unui sistem de supraveghere a casei
Poti descrie te rog sistemul? Si cum ai facut integrarea camerei in sistem? Poate mi-a scapat mie vreo optiune. Sunt interesat.

#10
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

 numerci, on 01 decembrie 2020 - 14:50, said:

Microfonul la a mea este okish singurul inconvenient ar fi ca se aude foarte incet sunetul captat... trebuie dat la maxim sa auzi ceva iar asta mi se apare o problema software mai mult.. O alta problema este setarea cu care vine by default Tuya (de walkie-talkie) dar daca este setata optiunea pentru audio bidirectional dupa merge ok.

Ce ma deranjeaza cel mai mult la ea este ca nu poate fi conectata cu alte sisteme din cauza lipsei ONVIF. Se poate folosi doar cu Tuya pe telefon sau pe pagina al carui link l-am dat mai sus. Dar la cat am dat pe ea probabil nu ma pot plange prea mult. Posted Image


Poti descrie te rog sistemul? Si cum ai facut integrarea camerei in sistem? Poate mi-a scapat mie vreo optiune. Sunt interesat.

e un build customizat pe raspberry cu care ma joc de cativa ani.

#11
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
Oare care este diferenta intre aceasta camera IP394 si IP390T? Daca ma uit peste specificatii par a fi identice.

Update: vad acum in specificatii ca IP390T ar avea ONVIF, dar oare este corect? Initial si IP394 avea trecut ONVIF dupa care a fost corectat ca nu are.

Edited by numerci, 09 October 2021 - 14:56.


#12
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
Am achizionat si un IP390T si pot spune ca este un model mai reusit decat 394. Ce are imbunatatit fata de 394:
- imaginea este mai buna
- se poate integra cu google home (ceea ce nu mergea cu 394)
- imaginile ce le trimite in notificari sunt de rezolutie mai mare avand adaugate pe imagine data si ora (ceea ce nu se intampla la 394)
- daca este montata cu susul in jos controalele actioneaza normal si nu in oglinda cum era in cazul 394
- la accesul prin https://ipc.ismartlife.me/login acum se poate alege intre streamul SD si cel HD (acest lucru nu era posibil la 394 si se putea urmari doar streamul SD)

Cat despre ONVIF pare a avea dar nu am reusit sa ma conectez la camera pentru ca cere un user si parola pe care nu le am si nici nu le gasesc in instructiuni sau pe net. S-ar putea ca partea asta sa nu fie inplementata complet sau corect. Daca i-ar fi mers ONVIF-ul era chiar un model ok.

Are si un mic dezavantaj IP390T fata de IP394... ledurile IR sunt foarte focusate pe centrul imaginii si apare un spot luminos destul de vizibil noaptea dar nu deranjant (posibil sa fie mai util asa pe distante mai mari dar este totusi o camera de interior... . La 394 era un pic mai difuz spotul IR si nu se vedea in imagini.

Edited by numerci, 21 February 2022 - 06:44.


#13
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
Multumim pentru parerile impartasite cu noi si ceilalti cititori Softpedia.

Ne puteti oferi mai multe informatii cu privire la:
- integrarea in Google Home ce rezultate are practic? adica cu ce va ajuta si ce puteti face prin Google home legat de camera?
- cu ce software ati testat partea de conectare la ONVIF ?

#14
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
1. Teoretic ar trebui sa se poata face streaming de pe camera pe un Chromecast (nu am incercat, inca).asa incat se poata fi vizionate imaginile pe TV sau am vazut ca ar oferi si ceva posibilitati pentru inregistrare. Dar nu am sapat in aceasta directie, dar am pus un screen shot din ce imi apare in Google Home la setarile camerei.

2. Am incercat cu ONVIF Device Manager dar imi cere un user si o parola, dar nici una nu pare a se potrivi. Aceiasi problema apare cand incerc sa ma conectez la camera de pe alt device ce stie sa se conecteze la camere ce au ONVIF dar si in acest caz un user si o parola sunt necesare. Fara ele conexiunea nu se poate realiza.

Attached Files


Edited by numerci, 22 February 2022 - 12:18.


#15
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
M-as fi asteptat la un raspuns de la producator care ar fi parola default pentru ONVIF (sau care este modalitatea de conectare) dar se pare ca nu a fost cazul.

#16
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
Cei de la PNI m-au contactat si mi-au ajutat referitor la conectarea pe ONVIF. Am reusit sa conectez camera IP390 pe alte device-uri ce stiu ONVIF cat si sa vad streamul video in VLC. Ma declar multumit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate