Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Obsesia de a face bine

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
30 replies to this topic

#1
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020
Ati observat ca cei care nu se mai opresc din a face rau, biserica si politicienii,  promoveaza ideea ca trebuie sa faci mult bine in viata, iar lumea va fi mai buna doar daca toti am sta in alerta constanta de a face bine?

Nu ar fi mai bine sa renuntam la tulburarea asta de "Salvareti", sa incercam sa minimizam raul pe care-l facem si sa nu mai avem atata autolatrie cand facem "bine"?

Nu ar fi mai bine sa nu mai faca nimeni bine, dar toti sa facem cat mai putin rau, decat sa faca un singur prost mult rau Posted Image , iar restul sa se intreaca cu prostul la facut extraordinar de mult bine?Posted Image

Edited by gammadark81, 18 November 2020 - 19:06.


#2
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
nu.

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,849
  • Înscris: 20.10.2015
Nu

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Te uiti cu prea mare atentie in gura altora... mai bine te concentrezi pe ce poti tu sa faci ca sa o duci mai bine.

#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
Nu e o obsesie sa faci bine, e o chestie de bun simt.
Si nu, nu ar fi mai bine sa nu mai faca nimeni nici un bine.
Si eu am facut bine unora, inca fac. De obicei faci un bine unei persoane care are nevoie Posted Image . Tie nu ti-a facut niciodata nimeni nici un bine ? Probabil ca stiu ei de ce

A da, si nu o fac cu frica de dumnezeu , ca nu cred. Eu merg pe ideea "fii om" , si nu iti trebuie o justificare sa faci un bine (gen ca "lasa ca asa te ajuta 'al de sus)

Quote

iar lumea va fi mai buna doar daca toti am sta in alerta constanta de a face bine?
Lumea ar fi mai buna daca ar fi mai educata

Edited by Andreysc7, 18 November 2020 - 19:31.


#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009
Ce pot spune ca am observat este ca esti intr-un ritm galopant sa faci cota de Poiana.

Dincolo de asta, Kevin Dutton zicea intr-una din cartile sale ca oamenii, ca si societate, tind catre psihopatie, si nu e neaparat un lucru rau, putand duce la eficienta crescuta.

Edited by Ann0nyym0us, 18 November 2020 - 19:37.


#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
Eu zic sa te duci la munca incepand de maine.

#8
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Eu am observat o chestie foarte interesanta, pana cand am renuntat la retelele sociale, si la toata ,,fațada” de acolo:

Oamenii care pozează în persoane bune, cu citate precum: Să mirosim florile, Să ne bucurăm de liniștea intrinsecă a bla bla bla, Să ne lăsăm mângâiați de razele Soarelui Binefăcător [si arunca o poza cu un apus de soare], etc. etc. etc. {baliverne de astea siropoase}   tind să fie cele mai periculoase. Adica, daca e sa patesti ceva (si nu stii de unde ti se trage), tocmai de la oameni din categoria de mai sus primesti ,,surpriza".

Mai repede decat de la o persoana care e francă, poate și cu un limbaj ușor vulgar (a se înțelege natural, adică nu-și măsoara fiecare virgulă din frază) - o persoană cu capul pe umeri adică.

Persoanele care se preteaza la mizerii (incepand de la anumite servicii pe care le efectueaza unor persoane de rang inalt), hai sa le spunem neo-informatori. Astia tind sa pozeze in ,,obsedati de a face bine".

Deci, da. Prefer sa nu fac rau, decat sa fac bine. Daca binele ala vine de la sine, cu atat mai bine. Dar ma axez pe prima sintagma.

Edited by Rhesus, 18 November 2020 - 20:20.


#9
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 gammadark81, on 18 noiembrie 2020 - 19:06, said:

daca toti am sta in alerta ...


stai sa vezi cand vei sta in urgenta...

#10
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020
Ma uit cu stupefactie cum aproape fiecare reply e un atac la persoana. Posted Image

 Andreysc7, on 18 noiembrie 2020 - 19:27, said:

Nu e o obsesie sa faci bine, e o chestie de bun simt.
Si nu, nu ar fi mai bine sa nu mai faca nimeni nici un bine.
Si eu am facut bine unora, inca fac. De obicei faci un bine unei persoane care are nevoie Posted Image . Tie nu ti-a facut niciodata nimeni nici un bine ? Probabil ca stiu ei de ce

A da, si nu o fac cu frica de dumnezeu , ca nu cred. Eu merg pe ideea "fii om" , si nu iti trebuie o justificare sa faci un bine (gen ca "lasa ca asa te ajuta 'al de sus)


Lumea ar fi mai buna daca ar fi mai educata

Ce legatura are cum esti tu cu topicul asta? Te-ai simtit atacat?
Frica de Dumnezeu inseamna multe. Biserica e total altceva, dar probabil te-ai simtit stimulat si ai simtit nevoia sa ne explici si viziunea ta despre "D-zeu", pentru ca totul se rezuma la mie si eu in lumea ta.

 Ann0nyym0us, on 18 noiembrie 2020 - 19:35, said:

Ce pot spune ca am observat este ca esti intr-un ritm galopant sa faci cota de Poiana.

Dincolo de asta, Kevin Dutton zicea intr-una din cartile sale ca oamenii, ca si societate, tind catre psihopatie, si nu e neaparat un lucru rau, putand duce la eficienta crescuta.
La cati de eu si tu sunt pe forum, internetul tinde spre narcisism.Posted Image  E si in natura lor sa poarte masti ca sa fie mai bine vazuti, iar binele pe care-l fac se termina cand victima lor incepe sa o duca mai bine ca ei.

#11
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018

 gammadark81, on 18 noiembrie 2020 - 19:06, said:

Ati observat ca cei care nu se mai opresc din a face rau, biserica si politicienii,  promoveaza ideea ca trebuie sa faci mult bine in viata, iar lumea va fi mai buna doar daca toti am sta in alerta constanta de a face bine?

Nu ar fi mai bine sa renuntam la tulburarea asta de "Salvareti", sa incercam sa minimizam raul pe care-l facem si sa nu mai avem atata autolatrie cand facem "bine"?

Nu ar fi mai bine sa nu mai faca nimeni bine, dar toti sa facem cat mai putin rau, decat sa faca un singur prost mult rau Posted Image , iar restul sa se intreaca cu prostul la facut extraordinar de mult bine?Posted Image
Faci bine persoanele care merita ,familiei prietenilor.Dar este o linie subtire intre a face un bine si un moft :D

#12
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Aa da, si am uitat sa zic:
Facerea de bine e ,,zicere" de mamă - e un proverb extreeeem de real. Probat de n ori.
In schimb, nefacerea de bine nu e nimic.

#13
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012

 gammadark81, on 18 noiembrie 2020 - 20:21, said:

Ce legatura are cum esti tu cu topicul asta? Te-ai simtit atacat?
Frica de Dumnezeu inseamna multe. Biserica e total altceva, dar probabil te-ai simtit stimulat si ai simtit nevoia sa ne explici si viziunea ta despre "D-zeu", pentru ca totul se rezuma la mie si eu in lumea ta.

Deloc, insa cunosc persoane care fac acel bine oarecum "fortat" doar pentru "ca te vede Xzeu", dar cu alte persoane sunt cat se poate de rele + barfe + daca te-a ajutat odata si nu ii poti intoarce favorul din X motive, iti striga Posted Image Si pun pariu ca si pe aici sunt persoane de genu . Nu stiu de ce crezi ca ma simt , probabil ca de obicei ma dau pe mine exemplu si nu vorbesc in numele altora. Nu obisnuiesc sa zic "X sau Y a facut aia"

Edited by Andreysc7, 18 November 2020 - 22:16.


#14
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018

 Rhesus, on 18 noiembrie 2020 - 20:42, said:

Aa da, si am uitat sa zic:
Facerea de bine e ,,zicere" de mamă - e un proverb extreeeem de real. Probat de n ori.
In schimb, nefacerea de bine nu e nimic.
de accord.multa lume e nerecunoscatoare si cred ca li se cuvinePosted Image

#15
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

 Andreysc7, on 18 noiembrie 2020 - 22:16, said:

Deloc, insa cunosc persoane care fac acel bine oarecum "fortat" doar pentru "ca te vede Xzeu", dar cu alte persoane sunt cat se poate de rele + barfe + daca te-a ajutat odata si nu ii poti intoarce favorul din X motive, iti striga Posted Image Si pun pariu ca si pe aici sunt persoane de genu . Nu stiu de ce crezi ca ma simt , probabil ca de obicei ma dau pe mine exemplu si nu vorbesc in numele altora. Nu obisnuiesc sa zic "X sau Y a facut aia"
Asa e. Foarte putini oameni fac bine cu adevarat. Bine inseamna sa te sacrifici, cel mai bun exemplu este o mama. Degeaba te lauzi ca ai 1000 de paini si dai 500 cadou. Bine faci daca ai doar o paine si i-o dai altuia care moare de foame fara sa regreti. Binele pe care l-ai prezentat tu se numeste negociere sociala. Oamenii vor incerca cu tine fel de fel de smecherii, avand asteptari sa reactionezi in reciprocitate. De multe ori au interese in spate. Evident pe cei de la care nu au ce sa obtine ii vorbesc de rau. Asa si tu, daca nu le raspunzi, o sa te transformi din idolul lor, in cel mai arogant si bulangiu om.

#16
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 gammadark81, on 18 noiembrie 2020 - 19:06, said:

Nu ar fi mai bine sa renuntam la tulburarea asta de "Salvareti", sa incercam sa minimizam raul pe care-l facem si sa nu mai avem atata autolatrie cand facem "bine"?
Ce bine le zici...Mi se pare mie sau te auto-incluzi in categoria respectiva ? Pentru ca uite ce imi spuneai ieri. Evident ca dialogul nu putea continua, condimentul e prea...picant.

 gammadark81, on 17 noiembrie 2020 - 22:31, said:

Nu te pot ajuta cu nimic daca tu crezi ca biblia e logica. Biblia de o aduci in discutie e falsa si incompleta.

 gammadark81, on 18 noiembrie 2020 - 20:21, said:

Ma uit cu stupefactie cum aproape fiecare reply e un atac la persoana. Posted Image
Esti si tu persecutat, gata. :naughty:

#17
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

 maccip, on 18 noiembrie 2020 - 19:40, said:

Eu zic sa te duci la munca incepand de maine.

Si primul bine sa-l faci patronului.

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,849
  • Înscris: 20.10.2015

 Rhesus, on 18 noiembrie 2020 - 20:16, said:

Eu am observat o chestie foarte interesanta, pana cand am renuntat la retelele sociale, si la toata ,,fațada” de acolo:

Oamenii care pozează în persoane bune, cu citate precum: Să mirosim florile, Să ne bucurăm de liniștea intrinsecă a bla bla bla, Să ne lăsăm mângâiați de razele Soarelui Binefăcător [si arunca o poza cu un apus de soare], etc. etc. etc. {baliverne de astea siropoase}   tind să fie cele mai periculoase. Adica, daca e sa patesti ceva (si nu stii de unde ti se trage), tocmai de la oameni din categoria de mai sus primesti ,,surpriza".

Mai repede decat de la o persoana care e francă, poate și cu un limbaj ușor vulgar (a se înțelege natural, adică nu-și măsoara fiecare virgulă din frază) - o persoană cu capul pe umeri adică.

Persoanele care se preteaza la mizerii (incepand de la anumite servicii pe care le efectueaza unor persoane de rang inalt), hai sa le spunem neo-informatori. Astia tind sa pozeze in ,,obsedati de a face bine".

Deci, da. Prefer sa nu fac rau, decat sa fac bine. Daca binele ala vine de la sine, cu atat mai bine. Dar ma axez pe prima sintagma.

 Rhesus, on 18 noiembrie 2020 - 20:42, said:

Aa da, si am uitat sa zic:
Facerea de bine e ,,zicere" de mamă - e un proverb extreeeem de real. Probat de n ori.
In schimb, nefacerea de bine nu e nimic.


Mie imi pare ca tu cauti motive de ce nu vrei sa faci bine.
Nu te obliga nimeni sa faci bine, asa ca stai in banca ta.

Eu fac bine, asta ma face sa ma simt bine.
Facerea de bine e "phutere de mama" numai la cei care fac bine DIN INTERES, altfel nu ar trebui sa astepti ceva in schimb

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate