Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ameteli si lesin

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Yoyocici

Yoyocici

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.11.2020
Salut,
Ma confrunt cu o problema destul de severa. A aparut de aprox 7 ani, dar atunci episoadele au fost rare, 1,2 pe an. Anul trecut a devenit ceva foarte grav. Ametesc foarte mult, din senin si lesin dupa aceea. Mentionez ca nu la ridicarea din pat/in picioare, ci de ex dupa ce m-am plimbat cateva minute si ma opresc. Inainte sa lesin vad negru in fata ochilor, nu aud, ma doare capul, totul tine cateva secunde inainte sa lesin. Imi revin dupa cateva secunde dupa aceea. Este foarte neplacut si periculos. Ce poate fi? Am facut toate analizele, nici un medic nu stie ce am. Analizele de sange sunt bune, inima e bine, am facut EEG, RMN, am fost la neurolog, toate sunt in regula. In cele din urma am primit medicament pt hipotensiune ortostatica forma severa, Gutron, dar nu ma ajuta. A avut cineva asa ceva? Sau a auzit cineva de astfel de probleme?

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
doua episoade de astea am avut si eu, unul in baie, dupa ce bausem nitel si unul in timp ce fumam. asta fiind in 2017 si 2018 de craciun.

ce sa zic: in primul rand am lasat tigarile in august 2019. iar in al doilea rand,  am inceput sa mananc mai multa hrana de calitate si sa dorm mai mult.
dormit mai mult inseamna sa nu ma culc mai tarziu de 22 iar mancarea de calitate inseamna scaderea vegetalelor si cresterea carnii de calitate (oaie, capra si vita).
de cand am facut schimbarile astea, ma simt mult mai bine.

Edited by rich1974, 18 November 2020 - 19:04.


#3
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

 rich1974, on 18 noiembrie 2020 - 19:04, said:

... mancarea de calitate inseamna scaderea vegetalelor si cresterea carnii de calitate (oaie, capra si vita).

AHA.. de asta eu nu ametesc nici cand sunt lesinat...UHU!!!

#4
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
Carnea de oaie, caprã și vitã are conținut mare de grãsimi nesãnãtoase. In niciun caz nu recomand!

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 takis, on 18 noiembrie 2020 - 19:46, said:

Carnea de oaie, capră și vită are conținut mare de grăsimi nesănătoase. In niciun caz nu recomand!
haidi bre, lasa vrajeala, care e grasimea sanatoasa?
ia bag-o p-aia cu uleiul de masline......

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020

 Yoyocici, on 18 noiembrie 2020 - 18:52, said:

Salut,
Ma confrunt cu o problema destul de severa. A aparut de aprox 7 ani, dar atunci episoadele au fost rare, 1,2 pe an. Anul trecut a devenit ceva foarte grav. Ametesc foarte mult, din senin si lesin dupa aceea. Mentionez ca nu la ridicarea din pat/in picioare, ci de ex dupa ce m-am plimbat cateva minute si ma opresc. Inainte sa lesin vad negru in fata ochilor, nu aud, ma doare capul, totul tine cateva secunde inainte sa lesin. Imi revin dupa cateva secunde dupa aceea. Este foarte neplacut si periculos. Ce poate fi? Am facut toate analizele, nici un medic nu stie ce am. Analizele de sange sunt bune, inima e bine, am facut EEG, RMN, am fost la neurolog, toate sunt in regula. In cele din urma am primit medicament pt hipotensiune ortostatica forma severa, Gutron, dar nu ma ajuta. A avut cineva asa ceva? Sau a auzit cineva de astfel de probleme?
Anxietate depresie vertij - mergi si la un psihiatru ...

Edited by GlCA_Contras, 18 November 2020 - 19:56.


#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 rich1974, on 18 noiembrie 2020 - 19:04, said:

mancarea de calitate inseamna scaderea vegetalelor si cresterea carnii de calitate

Zi-i mai bine sa taie total vegetalele si sa treaca numa` pe cãrnuri si unsori. Posted Image

Rich, trebuia sa te faci medic, tu vad ca stii ceva ce nu stie nimeni din lumea medicala, sa taie vegetalele. Posted Image

Cand tãtã lumea medicala iti zice ca daca vrei sa nu crepi inainte de termen, trebuie sa mananci MINIM 50% fructe/legume la fiecare masa, tu-l faci sa le taie. Posted Image

Edited by Phobos, 18 November 2020 - 20:32.


#8
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
Si eu mai ametesc cateodata. La fel ca tine, vad negru. Chestii de astea se intampla cand nu prea mancam, din cate stiu eu. Asa am auzit.

#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
se intampla cand nu manaci ce trebuie. eu tin post alternativ 20 cu 4 si nici nu ametesc si nici nu vad negru.
dar bag carne, oua, branza, unt, slanina si mai bag si ceva vegetale, dar de sezon.

mancarea proasta face ravagii. in primul rand trebuie sa scoateti din alimentatie grasimile vegetale.

#10
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020
Initiator, daca ai facut atatea analize, este posibil sa ai o problema la creier in medulla oblongata, ori ceva de natura gastro intestinala care comunica tot cu medulla, ori esti anemic/a.

 takis, on 18 noiembrie 2020 - 19:46, said:

Carnea de oaie, capră și vită are conținut mare de grăsimi nesănătoase. In niciun caz nu recomand!
Cica si carnea de om are grasimi nesanatoase. Te-ai intrebat vreodata unde se duce sunca de pe tine cand slabesti? Ahh, da, se duce in sange, iar procesul de slabire e o eroare metabolica care iti provoaca boli de inima. Posted Image

Edited by gammadark81, 18 November 2020 - 21:18.


#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 danut100, on 18 noiembrie 2020 - 20:38, said:

Si eu mai ametesc cateodata. La fel ca tine, vad negru. Chestii de astea se intampla cand nu prea mancam, din cate stiu eu. Asa am auzit.
Adica tu nu stii nimic, doar ai auzit.

#12
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 Phobos, on 18 noiembrie 2020 - 20:30, said:

Zi-i mai bine sa taie total vegetalele si sa treaca numa` pe cãrnuri si unsori. Posted Image

Rich, trebuia sa te faci medic, tu vad ca stii ceva ce nu stie nimeni din lumea medicala, sa taie vegetalele. Posted Image

Cand tãtã lumea medicala iti zice ca daca vrei sa nu crepi inainte de termen, trebuie sa mananci MINIM 50% fructe/legume la fiecare masa, tu-l faci sa le taie. Posted Image

Lucrurile sunt mult mai complexe. Sunt populatii care mananca numai si numai grasime si n-au nici pe dracu. Zaharul e problema de obicei, mai putin grasimile, desi conteaza si faptul ca grasimile animalelor actuale nu mai sunt rezultate din iarba, deci nu mai sunt asa sanatoase.


Posibil sa fie si o problema de circulatie daca zici ca nu mai vezi/auzi, oxigenare defectuasa. Dar asta s-ar intampla dupa stat in picioare sau ridicat din pat, nu cand te opresti din plimbat, asa ca e posibil si atacuri de panica, ceva neuro-vegetativ.


Cand nu mananci se intampla daca ai probleme cu glicemia. Eu pot sa nu mananc 2-3 zile si ma simt chiar mai activ si mai bine, dar ma sacaie foamea. Sunt persoane care lesina daca nu mananca, le scade glicemia si le revine dupa ce dorm un pic sau mananca.

Edited by Notsure, 18 November 2020 - 21:47.


#13
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Asteapta dumneata sa iti dea medicina un raspuns la problema asta.
Un pilon important al sanatatii, pe langa alimentatie, este si odihna.
Din pacate, cu mass media asta, lumea pierde timpul in fata ecanelor si taie din orele de odihna. Oamenii stau ore intregi sa urmareasca seriale, filme, etc. Fara sa gandeasca la faptul ca organismul are nevoie de odihna. Daca mai pui si orele de munca in plus, dezastrul e gata.

Edited by rich1974, 18 November 2020 - 21:52.


#14
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007

 rich1974, on 18 noiembrie 2020 - 19:49, said:

haidi bre, lasa vrajeala, care e grasimea sanatoasa?
ia bag-o p-aia cu uleiul de masline......

Că tot le place unora să își vânture penele prin ogradă

Exemple de alimente bogate in grasimi polinesaturate (aka alea "bune")

ulei de sofranel, de samburi de struguri, de in, de soia, de porumb, de floarea-soarelui, de rapita
seminte de floarea-soarelui, de chia, de pin, de in, de canepa, de susan, de mac
nuci, fistic, nuci pecan, braziliene, migdale, caju, alune de padure, alune
tofu, soia, edamame, lapte de soia
tahini, unt de arahide
fasole, linte
broccoli
avocado
busuioc proaspat
capere
paprika, piper rosu, cuisoare, oregano si tarhon uscate
șalău, cod, macro, etc.

Dacă are probleme cu greutatea, trebuie sa scape de kg în plus!

Edited by takis, 18 November 2020 - 22:29.


#15
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Cu rinichii cum stai?

#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020

 gammadark81, on 18 noiembrie 2020 - 21:18, said:

Initiator, daca ai facut atatea analize, este posibil sa ai o problema la creier in medulla oblongata, ori ceva de natura gastro intestinala care comunica tot cu medulla, ori esti anemic/a.



Am eu probleme gastro si chiar exista legatura cu sistemul nervos... dar nu am gasit un remediu nici cu doctorii vietii

#17
Alex167

Alex167

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 03.03.2008

 Yoyocici, on 18 noiembrie 2020 - 18:52, said:

Salut,
Ma confrunt cu o problema destul de severa. A aparut de aprox 7 ani, dar atunci episoadele au fost rare, 1,2 pe an. Anul trecut a devenit ceva foarte grav. Ametesc foarte mult, din senin si lesin dupa aceea. Mentionez ca nu la ridicarea din pat/in picioare, ci de ex dupa ce m-am plimbat cateva minute si ma opresc. Inainte sa lesin vad negru in fata ochilor, nu aud, ma doare capul, totul tine cateva secunde inainte sa lesin. Imi revin dupa cateva secunde dupa aceea. Este foarte neplacut si periculos. Ce poate fi? Am facut toate analizele, nici un medic nu stie ce am. Analizele de sange sunt bune, inima e bine, am facut EEG, RMN, am fost la neurolog, toate sunt in regula. In cele din urma am primit medicament pt hipotensiune ortostatica forma severa, Gutron, dar nu ma ajuta. A avut cineva asa ceva? Sau a auzit cineva de astfel de probleme?

La endocrinolog ai fost? Trebuie sa-ti faca analizele pt tiroida (TSH etc). Cunosc bine pe cineva care a avut simptome similare si problema a fost de la tiroida disfunctionala. Se trateaza acum cu euthyrox si e bine merci.

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 Notsure, on 18 noiembrie 2020 - 21:45, said:

Lucrurile sunt mult mai complexe. Sunt populatii care mananca numai si numai grasime si n-au nici pe dracu.

Eschimosii.

La aia stau pruncii afara la -15 grade intr-o bluza si n-au nici pe dracu.

Ia incearca si tu. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate