Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Vitara vs SX4 S-Cross vs Tucson vs Sportage vs Mazda CX5 vs Kadjar

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#19
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostLog-off, on 18 noiembrie 2020 - 11:35, said:



Ala nu e upgrade. In afara de Mazda, e mai degraba un pas inapoi.
De ce?

#20
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

View Postdan1980_25, on 18 noiembrie 2020 - 11:02, said:

Eu as oscila intre SX4 nou si CX5- ul ala fin 2017. Daca Mazda e in mintile ei merita macar luata in calcul.
Motorul e fiabil, devalorizarea nu e mare.

Asta.

#21
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postkiario, on 18 noiembrie 2020 - 11:17, said:

Pai e simpla alegerea, banuiesc ca ai o suma de aproximativ 16.000 euro.
Interiorul la Suzuki este neasteptat de mare, deci problema nu e cu interiorul ci cu porbagajul, deci;
Singurele masini noi pe care le poti achizitiona in suma aia sunt de la Suzuki si daca nu te deranjeaza o masina SH, o Mazda este peste Suzuki la toate capitolele, acum tu decizi ce si cum.
Bugetul initial a fost de 25.000 + cash, fara rate ca nu suport băncile, si eram pe Tucson nou sau Sportage nou, dar daca se prefigurează vreo criză nașpa trebuie să mai am ceva prin conturi.Da, cam la 16.000 ma învârt.

#22
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Vitara o poti scoate din lista, e cea mai mica de acolo si interiorul este de foarte proasta calitate.
SX4 e mai mare decat Vitara, dar mai mic decat restul iar plasticile nu sunt stralucite. Mai mult garantia este de 3 ani de la producator restul este acordata de dealer si poti sa ai surprize. Pe partea cealalta este masina noua cum te porti cu ea asa o ai, din ce am mai citit este fiabila nu sunt plangeri cu chestii nasoale.
Tucson si Kia sunt aceasi masina, la Tucson ai 5 ani garantie fara limita de km la Sportage ai 7 ani cu limita de 150.000.
Mazda este mai scumpa de noua, la aceasi bani iei o masina cu mai putine dotari.
mergi si fa drive test cu SX4, Tucson, Sportage si Mazda vezi care e mai ok, tine cont ca in afara de SX4 sunt sh si poate nu se conduc la fel ca o masina noua. Vezi ce dotari gasesti la fiecare si daca iti satisfact nevoile.

#23
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postdan1980_25, on 18 noiembrie 2020 - 11:02, said:

Eu as oscila intre SX4 nou si CX5- ul ala fin 2017. Daca Mazda e in mintile ei merita macar luata in calcul.
Motorul e fiabil, devalorizarea nu e mare.
Mazda noua are o colegă a nevesti-mii, doar ca e diesel, asa ca imi fac idee doar de confort

View Postrelu_24, on 18 noiembrie 2020 - 11:58, said:


Mazda este mai scumpa de noua, la aceasi bani iei o masina cu mai putine dotari.
mergi si fa drive test cu SX4, Tucson, Sportage si Mazda vezi care e mai ok, tine cont ca in afara de SX4 sunt sh si poate nu se conduc la fel ca o masina noua. Vezi ce dotari gasesti la fiecare si daca iti satisfact nevoile.
Daca puteam fac3 drive test, nu mai deschid3am topicul, nu prea am cum acum cu pandemia si orașe Ăźnchise,  mă interesează mai mult pareri despre confort, despre fiabilitate rasfoiesc topicurile de marcă.
La CX5 ma aștept să depășesc 17.000 euro.

Edited by daniMMM, 18 November 2020 - 12:05.


#24
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Poate n-ar strica sa iei in calcul si Rav4 sau eventual Honda CRV

#25
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Are unchiul meu RAV 4, numai probleme a avut pe la injectoare, poate a avut ghinion, dar după ce l am văzut cu mâinile în cap nu prea mă atrage. Honda stiu ca are probleme mari cu vopseaua

#26
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
La Rav4 benzina nu ai probleme cu injectoarele.
Sunt foarte fiabile.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostdaniMMM, on 18 noiembrie 2020 - 12:07, said:

Honda stiu ca are probleme mari cu vopseaua

Cam toate masinile moderne au probleme cu vopseaua, fiindca este in strat foarte subtire ("eco"), iar procesul tehnologic e modificat, toate vopselurile acum fiind pe baza de apa, deci as spune ca este o nonproblema. Iar la faza cu injectoarele, si Honda are motoare pe benzina. Consuma mult pe masini de genul asta, dar exista :).

#28
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Sincer nu am treaba cu consumul, bine... să nu fie o problemă la motor, dar nu dau 16-17.000 de euro ca apoi sa bag cu pipeta și să merg subturat ca moșii.

#29
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Vrei neparat SUV? Daca nu sunt integrale sunt niste inutilitati mari si atat.
Mazda 6 Wagon, Superb Break nu iti plac? Ai spatiu ok, masini in general fiabile, inclusiv TSI-urile noi de la VW. Si in 17k iei o masina decenta ne SUV, mai spatioasa bine decat un SUV comparabil la pret.

#30
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Da,  pentru confort si mai multa siguranta,break sub nici o forma, iar TSI-urile am impresia ca sunt supraevaluate, plus ca nu prea vreau motor supraalimentat.

#31
PMMEDOGPICS

PMMEDOGPICS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 13.12.2019
Nu stiu cum sa iti zic, dar nici unul din "SUV-urile" din lista ta nu se apropie de un Superb sau altceva similar din punct de vedere al confortului, nu mai zic de spatiu, dinamica sau altele. Si la siguranta e discutabil, faptul ca ai o masina cu 20cm mai inalta nu o face automat mai sigura, mai ales cand e dintr-o clasa inferioara (Vitara, SX-4).

#32
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Arunca un ochi si la Outlander. Am vazut unul la aprox. , 18000 de euro. 2018,20 000km, istoric reprezentanta, 2.0, 150 cp.

#33
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View PostdaniMMM, on 18 noiembrie 2020 - 12:41, said:

Da,  pentru confort si mai multa siguranta,break sub nici o forma, iar TSI-urile am impresia ca sunt supraevaluate, plus ca nu prea vreau motor supraalimentat.
Treaba cu break si wagon eu le vad ca pe niste dricuri mai ales ca acum mi s-a intensificat perceptia din cauza deceselor de covid.

#34
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
1.2tce consuma ulei si punct, de asta a si fost tras pe dreapta si inlocuit de 1.3tce. De evitat pe orice masina.

#35
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007

View Postsmddms, on 18 noiembrie 2020 - 11:17, said:

Pana nu mergeti la dealer macar sa va suiti cu totii in masina , chiar daca nu si rulati cu ea , n-o sa stiti exact daca vi se potriveste un anume model . Icercati in prima faza cu primele 2 de la Suzuki si daca spatiul pasageri fata /spate e insuficient , mergeti mai departe prin eliminare.


Ai / avut , Mazda CX-5 din discutie sau exprimi o parere personala , un vis al tau , neimplinit ?
am avut Suzuki.
motorul ala e cam slab! plasticul la Vitara, la fel!
sx4 ar fi o idee, dar motorul lasa de dorit!
Am coleg cu Kadjar: tot timpul are senzatie de motor mic ptr masina aia. desi motorul ala e foarte bun!

Edited by richi_e, 18 November 2020 - 13:03.


#36
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
"am avut Suzuki.
motorul ala e cam slab! plasticul la Vitara, la fel!"

Ai avut Vitara hibrid cu motorul K14D ? ca de modelul asta se vorbeste. Daca nu, atunci despre ce vorbim ?

Edited by kiario, 18 November 2020 - 13:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate