Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ford Mondeo Vignale Hybrid

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#1
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,590
  • Înscris: 29.05.2011
Din data de 6 Octombrie 2020 sunt posesorul unui Ford Mondeo Vignale Hybrid. Masina a venit abia vineri 6 Noiembrie de pe Adesa si pe 10 i-am luat numerele rosii. A fost 12900 plus 900 drum, taxe Adesa, taxa de tara. Evident este luata pe firma. Are 56000km, an 2018 si a venit din Italia. A fost la Aldi Automotive. Masina are cam tot ce ar trebui sa aiba o masina dar si in plus niste fite gen piele si scaune cu masaj. Motorul este un 2.0 cu ciclu Atkinson, aspirat, cu 140 CP plus un motor electric de 120 CP, insa nu se insumeaza, masina are 187 CP. Mai exista al doilea motor electric pentru incarcarea bateriei. Ca performante 0-100 nu impresioneaza la 9.2 secunde insa poate ajunge la 135 km/h in mod electric. Viteza maxima este de doar 187 km/h. Bateria ar tine 35 km. Dotarile sunt multe, sistem audio Sony cu 12 boxe, Line Assist, Adaptive Cruise Control, faruri led cu functie cornering, masaj in scaune (sezut si lombar), unitatea Sync 3 stie Android Auto si Apple Car Play, scaune fata incalzite si racite, senzori fata si spate plus camera spate, franare de urgenta in cazul unei coliziuni, intai avertizeaza apoi chiar franeaza, sistem de anulare a zgomotului interior cu 3 microfoane in tavan. Nu are insa incalzire in parbriz, pesemne din cauza ca a fost cumparata in Italia. Am vazut prezentarea de la Ford Mondeo Romania ca toate au incalzire in parbriz. De la Ford am aflat ca la cutia eCVT nu se face mententanta. Ma bucura faptul ca a venit cu cauciuciuri Michellin de iarna, cu 5 mm carne. Are jante pe 18 inch cu 235/45/18. Am nimerit o masina fara lovituri sau zgarieturi urate, are pe usile dreapta ceva mici zgarieturi vagi. Interiorul era prafuit, se vede din poze dar astazi a primit un detailing. Am facut si revizia la motor, sa fie bine. Oricum masina a avut reviziile la timp, am lista de la cei de la Adesa. Evident, cum scrie mai peste tot, mi-au furat pe traseul din Italia in Romania compresorul pentru cauciucuri, masina neavand roata de rezerva. Primul drum in afara a fost sambata aceasta, Bucuresti-Ianca-Bucuresti cu un consum afisat de 5.3 litri. Duminica in oras fiind liber am avut 4.8 litri. Momentan sunt multumit. Am avut inainte un E 220 CDI 2010 dar pot spune ca Mondeo e mai silentios, fiind benzina. E-ul avea 220000 km. La spatiu interior, clar E-ul era mai mare. Directia este peste cea a E-ului, mai precisa in ciuda faptului ca este electrica, E avea hidraulica. Raza de bracaj insa mi se pare cam la fel.

Attached Files



#2
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Sa o stapanesti sanatos.
Dar la cum arata scaunul si cu volanul nu prea cred ca are doar 56.000km sau poate are pe un singur motor.

#3
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,590
  • Înscris: 29.05.2011
Are, stai calm. Pozele sunt de cand a venit jegoasa si cu praf peste tot. Cutele alea de pe marginea scaunului sunt si la 30000 km. Iar volanul e perfect in realitate.

Edited by adair, 18 November 2020 - 10:36.


#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
E o masina misto si frumoasa! Sa te bucuri de ea fara probleme! :)

#5
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,590
  • Înscris: 29.05.2011
Multumesc.

#6
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Salut, am si eu una in familie, e faina tare. Luata tot SH dar evident nu la un pret ca pe Adesa. Explica-mi, firma ta e platitoare de TVA? Cum a decurs tot procesul, poti descrie un pic te rog?

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
ce fata de samsar are broscaru ala de patron Aldi Automotive :lol: pe facebook.

#8
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,590
  • Înscris: 29.05.2011
Da, trebuie sa ai o firma platitoare de TVA. Eu am luat-o pe firma care se ocupa cu achizitii auto si service. Am cautat masina cu buy now, nu aveam chef de licitatii. Am ales varianta sa o aduca in tara ei, chiar la sediul firmei. Am platit in maxim 48 de ore de cand am castigat licitatia. Exista mai multe variante. Poti plati si cand ajunge masina de la vanzator la hubul Adesa. Pesemne ca asa se misca mai cu talent. Oricum a durat atat pentru ca din cauza pandemiei, dureaza mai mult radierea masinii.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca presurile ar fi aratat bine, probabil ramaneai si fara ele :).

#10
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,590
  • Înscris: 29.05.2011
Presurile sunt si ele noi. Repet, pozele sunt de cand a venit, infecta as putea spune. A primit detailing intre timp.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S-o stapanesti sanatos! Apropo, sistemul hibrid e imprumutat de la toyota?
Spatiul in portbagaj cum e?

Edited by MembruAnonim, 18 November 2020 - 11:10.


#12
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,590
  • Înscris: 29.05.2011
Multam! Sigur nu e luat de la Toyota. La Ford suporta viteza maxima pe electric de 135 km/h. Am inteles ca este generatia a treia de hibrizi. Portbagajul e micut din cauza treptei unde vine bateria.

Attached Files


Edited by adair, 18 November 2020 - 11:13.


#13
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
In portbagaj ai un raft unde e bateria. Se vede ca nu a fost gandita din start ca un Hybrid. Asta e singurul minus ce eu il gasesc la masina, in rest este exceptionala. Jumatate din drum o parcurg in mod electric - evident vorbesc de oras. Consum mediu 5.5 pe Iasi.

LE: Cate butoane ai in dreapta schimbatorului? Poti da o poza?

Attached Files


Edited by paul_kelso, 18 November 2020 - 11:14.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hibridul vine doar sedan? Este si plugin?

Edited by MembruAnonim, 18 November 2020 - 11:16.


#15
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,590
  • Înscris: 29.05.2011
Am 2 butoane in dreapta schimbatorului, senzorii on/off si Eco.

View Postaddelin, on 18 noiembrie 2020 - 11:16, said:

Hibridul vine doar sedan? Este si plugin?

Sedan si break, nu hatch. Exista si plug-in in State, se numeste Fusion. E Mondeo de State.

Attached Files



#16
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View Postadair, on 18 noiembrie 2020 - 10:33, said:

Pozele sunt de cand a venit jegoasa si cu praf peste tot.
ce jegosi, la scorul asta sa trimiti o masina clientului fara o minima curatire prealabila! cat ar fi costat, 20 - 30 de euro?

sa ai noroc de masina!

View Postaddelin, on 18 noiembrie 2020 - 11:16, said:

Este si plugin?
asta nu-i plugin, nu s-ar incarca de la motor bateriile

#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postadair, on 18 noiembrie 2020 - 10:25, said:

Bateria ar tine 35 km.
Din ce inteleg are un acumulator de 1.4 kWh ... sau exista si alta versiune? Ca nu vad cum un acumulator de 1.4 kWh ar avea autonomie de 35 km la o masina de 1600+ kg si nici de ce ar ocupa atata loc in portbagaj (acolo au facut in mod clar o "improvizatie") ...

Daca ar reusi Ford cu un hibrid non-plugin si o baterie de 1.4 kWh sa aiba autonomie de 35 de km electric (fie doar si in oras la viteze pana in 50) ar fi o revolutie in domeniu, dar ma indoiesc sincer de cifra aia. Si site-ul Ford nu prea ajuta cu mai multe informatii.

Edited by utopium, 18 November 2020 - 12:02.


#18
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,590
  • Înscris: 29.05.2011
Masinile de pe Adesa, din Italia si Franta cam vin murdare. Din Germania si Belgia vin curate si am vazut cu roti de vara/iarna. Baietii pun si cartea de service in poze. E o diferenta de prezentare. Oricum la prezentarea avariilor, se mentioneaza si daca e sau nu murdara.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate