Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

BTPay cu Root

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Stie cineva cum pot da bypass la root check-ul de la BT?

Am Magisk Hide, Hide Props Config, numele e obfuscat, am instalat si EdXposed si modulul HiddenCore.
Am bifat totul de la BT la magiskhide, inclusiv serviciile google.
Am incercat sa schimb device ID dupa ce mi-am luat primul flag, si tot nu merge.

Mentionez ca ambele teste SafetyNet sunt aprobate cu succes.

Disper ca nu mai stiu ce sa fac.
E telefonul lui maica-mea si i-am pus root ca are nevoie sa inregistreze apeluri (Android 10)

#2
pompilik

pompilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 17.02.2008
evitati folosirea dispozitivelor root-ate ,scrie pe site la ei!

#3
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 pompilik, on 17 noiembrie 2020 - 22:02, said:

evitati folosirea dispozitivelor root-ate ,scrie pe site la ei!

Wow, merci de ajutor!

#4
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Unii producatori de telefoane(de exemplu OnePlus) ofera suport oficial pentru utilizatorii avansati care doresc custom recovery si drepturi de root pe telefon. Faptul ca stau pe userul de administrator pe Windows 10 si cu userul root pe telefon nu e echivalent cu vulnerabilitatea.
Eu am avut discutia asta cu cei de la Unicredit Bank, la un moment dat scosesera o versiune ce nu mergea daca aveai drepturi de root. Dar au inteles si au transformat restrictia intr-un avertisment ce apare dupa instalare sau un update.
Daca se pune problema inteligent, orice banca intelege ca nu e inteligent sa excluda clientii utilizatori avansati de Android, fie ei si 5%. Aia 5% pot transforma un an cu o mica pierdere intr-un an cu un mic profit.

Edited by Getodacul, 17 November 2020 - 22:17.


#5
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
unroot si incearca cube acr pentru recording...

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
In primul rand, blocarea inregistrarii apelurilor are un scop (legal).

Nu vad de ce ar avea nevoie sa inregistreze apelurile pe telefonul personal. Pe cele corporate se rezolva (cu toate chestiile legale respectate).

Deci, unroot.

#7
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Cum adică scop legal? Dacă chiar insiști poți înregistra oricum apelul cu orice reportofon când pui apelul pe speaker! De ce toți operatorii te înregistrează dar tu să nu poți face același lucru?

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Operatorii te inregistreaza doar daca au mandat de la judecatorie ;)

Si ca tu sa poti inregistra un apel, trebuie sa anunti si sa intrebi cealalta persoana daca este de acord. Chestie de privacy. E ilegal sa inregistrezi pe cineva fara sa anunti si fara sa ai acordul.

#9
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Nu te înregistrează cu mandat de la judecătorie...
Scrii sa te afli in treabă.

Îți zic înainte "Pentru îmbunătățirea serviciilor acest apel ar putea fi înregistrat"

Aveți un talent special la offtopic by the way. Aplauzele mele.

Nu e ilegal sa înregistrezi pe nimeni, atâta timp cât tu ești interlocutorul și nu folosești materialul pentru a defăima pe cineva sau a viola dreptul la intimitate.


In cazul asta, maica-mea înregistrează apelurile că să își amintească ce a vorbit cu x si ce a vorbit cu y.
E asistenta medicală și e haos cu cat are de făcut în perioada asta, și câteodată nu își aduce aminte ce a vorbit la telefon cu doctorii.



#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Inregistrarea fara consimtamant este ilegala pe tot teritoriul UE. Tot, nu doar Romania. De aia au scos din software posibilitatea pentru telefoanele vandute aici.

Ai auzit de GDPR?

Edited by Lex404, 18 November 2020 - 08:40.


#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,389
  • Înscris: 06.02.2008

 Lex404, on 18 noiembrie 2020 - 01:54, said:

Operatorii te inregistreaza doar daca au mandat de la judecatorie ;)

Si ca tu sa poti inregistra un apel, trebuie sa anunti si sa intrebi cealalta persoana daca este de acord. Chestie de privacy. E ilegal sa inregistrezi pe cineva fara sa anunti si fara sa ai acordul.

Sunt și excluderi:

https://lege5.ro/Gra...p=gqytsojuha4dk

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Pai din exceptiile de la pct 4 nu cred ca se incadreaza nici una Posted Image  

Deci, carnetel, notite, Omega3, lecitina... nu inregistrarea ilegala a oamenilor.

ps. in alta ordine de idei, eu am inregistrare pe VoIP dar am folosit-o o singura data si atunci am cerut acordul duduii de la celalalt capat (o una de la RDS).


Si intr-o nota serioasa, trebuie schimbat obiceiul asta. Pentru ca prin spital umbla vorba usor. E de ajun sa-l prinizi pe ala in toane proaste si daca iti face o plangere... Mai grav daca le trimite ea altor colegi ca "sursa de informare" pentru doverse taskuri. Intentia poate e buna, dar e al naibii de riscant.

Edited by Lex404, 18 November 2020 - 08:58.


#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,389
  • Înscris: 06.02.2008
Dacă înregistrarea este în interes domestic/personal nu este supusă GDPR. Nu trebuie să te anunț că te înregistrez dacă o fac ca să te ascult mai târziu, că-mi place vocea ta :)

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Nu e incadrata nicaieri aia domestica in codul penal Posted Image
E posibil sa nu fie in GDPR. Dar inregistyrarea ramane in codul penal si pentru "fapte bune"

Edited by Lex404, 18 November 2020 - 09:02.


#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,389
  • Înscris: 06.02.2008
Adică, vorbim la telefon, te înregistrez și apoi ascult înregistrarea cu prietenii sau familia ca să facem mișto de tine. Nu intră sub incidența GDPR.

#16
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Topicul era despre BTPay cu Root dar sunt numai discutii despre inregistrari si GDPR.

Instalezi Magisk, te duci la setari si activezi Magisk Hide, dai restart, intri in noua optiune de magisk hide ce apare in meniu, bagi acolo ce aplicatii vrei de la banci.
Dupa aia instalezi aplicatia Island (o lasi sa faca profilul care il cere) si din meniul mainland clonezi aplicatiile care iti trebuie si care vor intra automat in meniul island apoi deschizi numai acea clona din meniul island si o sa mearga orice aplicatie. La o adica poti sa faci shortcut la aplicatiile (clonele) din meniul asta, ca sa nu intri tot timpul in Island ca sa le deschizi.
Folosesc aplicatii de la mai multe banci (si nu numai) asa si merg toate pe telefoane cu root. Ca si parere personala, e un mare cacat ce au facut astia cu blocarea aplicatiilor pe sisteme rootate.

Edited by CeapaIndustries, 18 November 2020 - 09:58.


#17
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 CeapaIndustries, on 18 noiembrie 2020 - 09:52, said:

Topicul era despre BTPay cu Root dar sunt numai discutii despre inregistrari si GDPR.

Instalezi Magisk, te duci la setari si activezi Magisk Hide, dai restart, intri in noua optiune de magisk hide ce apare in meniu, bagi acolo ce aplicatii vrei de la banci.
Dupa aia instalezi aplicatia Island si din meniul mainland clonezi aplicatiile care iti trebuie si care vor intra automat in meniul island apoi deschizi numai acea clona din meniul island si o sa mearga orice aplicatie.
Folosesc aplicatii de la mai multe banci (si nu numai) asa si merg toate. Ca si parere personala, e un mare cacat ce au facut astia cu blocarea aplicatiilor pe sisteme rootate.

Am gasit solutia. La build props BT verifica daca ai sys.oem_unlock_allowed cu valoarea 1

Daca dai disable la sys.oem_unlock_allowed sau schimbi valoarea pe 0, merge perfect :)

#18
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

 AstroNoot, on 18 noiembrie 2020 - 09:55, said:



Am gasit solutia. La build props BT verifica daca ai sys.oem_unlock_allowed cu valoarea 1

Daca dai disable la sys.oem_unlock_allowed sau schimbi valoarea pe 0, merge perfect :)
Te referi la sys.oem..... pe care îl afișează o aplicație terminal când se lansează comanda getprop?
Dacă da, am setat-o pe 0 dar BTPay tot detectează Root.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate