Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Imprimanta HP 2135 , nu se copiaza marginile paginii .

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Am o imprimanta HP Deskjet ink Advantage 2135 All-in-one , la paginile obisnuite cu marginile libere ,isi face treaba ,dar daca vreau sa copiez ceva, gen o Carte Identitate Vehicul ,nu am nici o sansa sa o copiez intreaga ,lateralul din dreapta nu se copiaza decat daca trag CIV-ul mai in stanga ,in afara razei de scanare .

Am vazut ,ca daca vreau sa scanez CIV-ul din softul imprimantei ,cu mici ajustari ,merge sa scot un fisier jpg sau pdf cu cartea intreaga , dar cand vreau sa o copiez pe hartie , chiar daca imi arata poza intreaga in format A4 ,o scoate cu lipsuri in partea dreapta , ca sa arate cartea intreaga, trebuie sa o scot in format mic decat este cartea in original.

Vorbisem acum cateva luni, cu cineva care lucreaza la o firma care se ocupa de imprimante , si a zis ca toate au aceasta problema ,nu copiaza marginile documentului daca este cu scrisul mai aproape de marginea paginii , probabil asa o fi , dar nu mi se pare normal . Daca bagam o foaie mai lunga decat suporta imprimata ,ziceam si eu ,dar odata ce se baga tot o foaie A4 , ar trebui sa scanteze si sa imprime tot ce gaseste pe pagina scanata.

Edited by iuli0078, 17 November 2020 - 21:52.


#2
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 04.02.2006
Bună seara.
Cele mai multe scannere de imprimantă au marcaje prin care se poziționează foaia, în funcție de dimensiunea hîrtiei respective. De regulă imprimanta imprimă cu formatul hîrtiei disponibile în sertar.
Cel mai bine ar fi să scanezi pe calculator (cu utilitarul integrat în Windows)…

Edited by ssss, 17 November 2020 - 22:24.


#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

 iuli0078, on 17 noiembrie 2020 - 21:51, said:

Am o imprimanta HP Deskjet ink Advantage 2135 All-in-one , la paginile obisnuite cu marginile libere ,isi face treaba ,dar daca vreau sa copiez ceva, gen o Carte Identitate Vehicul ,nu am nici o sansa sa o copiez intreaga ,lateralul din dreapta nu se copiaza decat daca trag CIV-ul mai in stanga
intorci foaia cu 180 de grade si stanga se transforma in dreapta

 iuli0078, on 17 noiembrie 2020 - 21:51, said:

Am o imprimanta HP Deskjet ink Advantage 2135 All-in-one , la paginile obisnuite cu marginile libere ,isi face treaba
Eu nu am vazut pana acum nici un document scris pe a4 fara margini.
Ca exista setari ale dimensiunii acestor margini , insa ele au o marja minima si maxima .

Edited by tioopedi, 17 November 2020 - 22:44.


#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Majoritatea imprimantelor nu imprima a4, foaia full, ci cu margini albe. Salvează in calculator și apoi imprimi folosind opțiunea fit to Page.

#5
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Am reusit sa copiez un CIV doar prin scanare cu programul imprimantei HP Deskjet , dar salvand fisierul in PDF (se copia de-a lungul paginii) , doar asa se copia intreg (daca il lasam pe fit) ,daca il salvam in JPEG nu se copia o parte laterala din dreapta (probabil ca salvasem fotografia de-a latul ecranului)

O sa ma interesez care este urmatoarea categorie de imprimante dupa A4 , la marimea foii ,daca merita si nu este diferenta mare fata de cele A4 ,o sa cumpar una  , sa nu mai am probleme cu marginile , ideal ar fi sa copeze toata suprafata scanta , la scanarea rapida fara salvarea fisierului.
Se pare ca nu merita doar pentru utilizari ocazionale , ce mai ieftina imprimanta A3 este peste 660 lei.

Edited by iuli0078, 17 November 2020 - 23:01.


#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014
hp 2135 e entry lvl, oricum majoritatea au limitari in ce priveste marginea.Ai nevoie de o imprimanta mult mai scumpa daca vrei pagine full.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Omul are imprimanta defecta dacă face problemele pe care le-a zis.
Dacă am înțeles bine ce zice...

O imprimanta laser decenta refurbished cu garanție e undeva la 400 de lei. Evident A4
Nu ai nevoie de A3 ca sa imprimi A4 corect, ce naiba...

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu e defecta, nu imprima pe toata pagina. eu am un ink advantage 1115 (cred ca are acelasi mecanism de printare cu a initiatorului) si, daca am documente cu scris aproape de margine, nu il tipareste.

#9
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Probabil daca era imprimanta ceva mai scumpa si avea un ecran cu meniu ,poate mergeau facute niste setari , daca vreau sa scanez ceva rapid fara sa deschid calculatorul , nu se imprima marginile cum trebuie ,daca scrisul este mai aproape de marginea hartiei .
Daca tot se scaneaza toata pagina ,chiar daca are scrisul mai aproape de margine ,cu softul imprimantei , nu vad motivul pentru care imprimanta nu este in stare sa puna pe hartie exact ce scaneaza ,decat daca salvez imaginea in PDF si dau la print .
Nu pot avea mari pretentii de la ea , a fost destul de ieftina , cartusele la fel , de ceva timp am cumparat un kit de incarcare cartuse alb negru/color , am avut treaba doar cu cel alb negru , sunt multumit ca nu mai bat drumul pana la firma care incarca cartuse si sa astept 40 minute pana isi fac treaba , pierdeam destul timp , acum 5-10 minute sa rezolvat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate