Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Vitea de 1 saptamana ce inlocuitor de lapte recomandati si cand va incepe sa manance fan/iarba?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017
Dupa cum spune titlul ma intereseaza sa stiu la cat timp incepe o vitea sa consume fan/iarba si ce pot folosi in acest timp ca si inlocuitor care sa fie cat de cat ok ca si cost pe acest timp? Multumesc

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Ai gasit-o pe drum sau s-a agatat singura de remorca in timp ce te plimbai pe langa vreo ferma?

#3
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Apă proaspătă și fân din prima săptămână. Pui câte puțin, zilnic. A doua zi înlocuiești cu proaspete. Lapte praf....hmmm....multe se pot recomanda...cauta Nukamel. Evita Polmass...de preferat...

#4
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017

 dan1980_25, on 17 noiembrie 2020 - 20:51, said:

Ai gasit-o pe drum sau s-a agatat singura de remorca in timp ce te plimbai pe langa vreo ferma?
nici una nici alta :)))

Idea e ca am gasit o oferta de vaca de o saptamana si ma gandeam daca merita sa o cresc de la varsta aceasta sau sa o iau direct mai mare?  Adica nu stiu cat se dezvolta de rapid si cat substituent de lapte am nevoie ca iarba si fanul il am dar inlocuitor de lapte nu :)))

Incercam sa imi fac o idee de cost pana ajunge la o perioada de se poate alimenta numai cu fan/iarba cat dureaza si cat ar trebui sa bag in alimentatia ei ca si substituenti de lapte?

#5
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007

 Florin94321, on 17 noiembrie 2020 - 22:21, said:

nici una nici alta Posted Image))

Idea e ca am gasit o oferta de vaca de o saptamana si ma gandeam daca merita sa o cresc de la varsta aceasta sau sa o iau direct mai mare?  Adica nu stiu cat se dezvolta de rapid si cat substituent de lapte am nevoie ca iarba si fanul il am dar inlocuitor de lapte nu Posted Image))

Incercam sa imi fac o idee de cost pana ajunge la o perioada de se poate alimenta numai cu fan/iarba cat dureaza si cat ar trebui sa bag in alimentatia ei ca si substituenti de lapte?
Cine este tampitul care vinde vitelul de o saptamana? Sau a murit vaca la nastere?

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
il vinde pentru sacrificare la aceasta varsta.laptele praf pentru vitel trece de 260 lei sacul si devine prea scumpa distractia plus riscul de imbolnaviri

#7
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017

 EMPP, on 17 noiembrie 2020 - 23:20, said:

il vinde pentru sacrificare la aceasta varsta.laptele praf pentru vitel trece de 260 lei sacul si devine prea scumpa distractia plus riscul de imbolnaviri

Dar cat lapte praf e necesar pentru a ajunge la varsta la care poate consuma doar iarba si fan? Care e ratia normala la o vitea? Sa i-mi pot face o idee. Multumesc

#8
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 EMPP, on 17 noiembrie 2020 - 23:20, said:

il vinde pentru sacrificare la aceasta varsta.laptele praf pentru vitel trece de 260 lei sacul si devine prea scumpa distractia plus riscul de imbolnaviri


Dintr-un kg de lapte praf se obțin 8-10 litri de produs finit, asta rezultă că te costa aproximativ 1,15 lei/litru lapte reconstituit. De unde au dedus că devine scumpă distracția, daca 1 litru de lapte se vinde pe piata neagra cu 3,5 lei/litru?

Cu un lapte calitativ si o igiena a alăptării adecvată, nu ai probleme de sănătate.

Edited by hunab, 18 November 2020 - 09:12.


#9
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017

 Florin94321, on 17 noiembrie 2020 - 22:21, said:

nici una nici alta Posted Image))

Idea e ca am gasit o oferta de vaca de o saptamana si ma gandeam daca merita sa o cresc de la varsta aceasta sau sa o iau direct mai mare?  Adica nu stiu cat se dezvolta de rapid si cat substituent de lapte am nevoie ca iarba si fanul il am dar inlocuitor de lapte nu Posted Image))

Incercam sa imi fac o idee de cost pana ajunge la o perioada de se poate alimenta numai cu fan/iarba cat dureaza si cat ar trebui sa bag in alimentatia ei ca si substituenti de lapte?

de ce ai creste o vaca?
vrei sa o ucizi si sa o mananci?

#10
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Estinasa sigur de calitatea genetica incat sa merite efortul si riscul de a o creste?
Ala cu vaca nu mai poate sa o tina macar o luna jumate?



Inca o treaba, in toata afacerea asta cineva e "fraier" din start, ca principiu zic.
Pai ala care o vindeno vinde pentru sacrificare, implicit a4 trebui sa fie ceva mai spre mixt, mai gen baltata...ca daca e de lapte trebuie sa fii bou rau sa o iei pt taiat, mainstiu eu pe unii care luasera tauradi de la ferma de Holstein si si-au rugat moartea cu magarii aia de vitei, nu au luat nici un drac pe ei, un sac de oase..

Daca e de carne insa, adica macar o baltata de cslitate mediocra, tu de ce ai lua-o pt lapte?
Ca parca asta am inteles din postarea initiala,  a vreo o vacuta pentru lapte, sa o tii... Ca daca o iei pt sacrificare nu prea are sens complicatia, in genere scheme de genul asta fac oamenii care au mai mukte vaci in lactatie si care pot da un lapte cat de cat bun pana o "dau" pe hrana solida.

Deci mie nu prea imi pusca socotelile neam... Ceva e in neregula oricum ai privi povestea...



#11
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017
Idea e ca nu iau o vitea de rasa. Iau o vitea corcita sa zic asa :)) dar vreau sa o cresc mare si nu stiu cat ma ajunge laptele praf sa o pot creste pana la varsta la care incepe sa consume iarba ca daca e scump mai bine iau una mai mare dar ca viteaua asta o pot lua la 500 lei deci daca nu ma costa scump as prefera sa o cresc . Singura intrebare e cat ma costa laptele praf pana incepe sa consume iarba/fan? Multumesc

#12
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017
Nu stie nimeni? Multumesc

#13
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011

 Florin94321, on 19 noiembrie 2020 - 19:42, said:

Nu stie nimeni? Multumesc
iti spun din experienta. Am crescut prin '93 vitel orfan dar daca ar fi sa repet experienta nu as mai face-o. Cheltuieli prea mari: lapte, suplimente, uruiala, oua pana in momentul in care incepe sa manance singur. Toate astea la un loc te vor costa mai mult decat te va costa un vitel intarcat. Ai satisfactia ca ai salvat un suflet dar economic vorbind iesi in pierdere.

#14
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Florin94321, on 17 noiembrie 2020 - 22:21, said:

Idea e ca am gasit o oferta de vaca de o saptamana si ma gandeam daca merita sa o cresc de la varsta aceasta
E bataie de cap.
Alimentatie igienica si laptele reconstituit imediat, si dat cald, nu rece, ca ajunge in rumen, nu in cheag.

 aditugui, on 20 noiembrie 2020 - 19:01, said:

iti spun din experienta. Am crescut prin '93 vitel orfan dar daca ar fi sa repet experienta nu as mai face-o. Cheltuieli prea mari: lapte, suplimente, uruiala, oua pana in momentul in care incepe sa manance singur. Toate astea la un loc te vor costa mai mult decat te va costa un vitel intarcat. Ai satisfactia ca ai salvat un suflet dar economic vorbind iesi in pierdere.
Merita daca ai mai multi, 25-30 si un om angajat sa aiba grija de ei.

 EMPP, on 17 noiembrie 2020 - 23:20, said:

il vinde pentru sacrificare la aceasta varsta.
La varsta de 1 saptamana ???
Ce mananci din el ?

#15
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Sunt unii care au mai multe vaci, cateva,au condiții, au fan și furaje dar nu prea au unde da laptele sau branza la preț bun.
Decât sa dea laptele cu 90 de bani sau 1.2 sau cât or obține, mai bine întrem3aza o mortaciune de vițel pt tăiat.
Sau vrea omul sa mărească septelul și a avut numai taurasi...

Alții au o vaca sau doua și aia mancata sau mai mult nu, loc nu, fan mult nu... etc.
Sa scoată din iarna vițelul nu are omul posibilitatea sau nu rentează pt el, prefera sa aibă acolo un pic de lapte, o branza, sa nu se mai chinui pana la primăvară, cât râneește și cât mănâncă vaca, cât se chinuie cu ei ca să ia tot puțin la primăvară pe vițel, mai bine ia foarte puțin acuma și e tot aia dar mai avantajos.

Și uite asa se pot intalni cererea cu oferta foarte simplu.


#16
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Prin anii '90, cand erau si vaci mai multe, erau persoane care cu asta se ocupau: colectau vitei de varsta frageda de la cei care nu doreau sa cheltuie cu ei ca sa-i creasca.
Respectivii adunau efective de 50-60... 100 de vitei, pe care ii cresteau si apoi ii ingrasau pentru abatorizare.

#17
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017
Multumesc tuturor. Se poate inchide. Nu renteaza pentru mine dupa ce am facut un calcul mai amanuntit si e prea mare bataia de cap.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate