Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Emisiunile talent show

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Avem o grămadă de emisiuni concurs tip talent show, vocea româniei, x factor, iumor, chefi etc

Unele mai bune, altele mai proaste.

Problema mea cu ele este alăturarea concurenților reali, amatori, cu profesioniști. Credeți că ar trebui interzisa participarea acestora?

De exemplu, la vocea României într-un sezon a câștigat tipa aia de la.Impact, o cântăreață profesionistă.

Acum vad la x factor nu știu ce cântăreață de blues din Italia (și asta cu aducerea din alte țări e dubioasă)

Regulamentul ar trebui sa interzică, ești profesionist nu e corect sa participi. Și numai români, nu sa vina din toată lumea. Sunt unii care numai asta fac participă la toate emisiunile din toate țările.

Cum definim un profesionist? Simplu, daca câștigi bani din acea activitate. La.vocea româniei cantat, la chefi gătit la restaurant, la.x factor circ teatru etc. Și dacă faci mima pe Lipscani se consideră profesionist.

Scopul declarativ al acestor emisiuni (și ce mi-ar placea mie ca telespectator sa vad) este descoperirea de talente, locale. Deci oameni cu joburi normale care au un talent și fac pt.prima data, sau prima data cu public. Nu vreau sa vad etalarea talentului unor profesioniști, aceia au la.dispozitie spectacolele cu bilete și alte medii de expunere.

Pai e corect sa zicem un show din asta, se duce un zugrav din Ciorogârla care întâmplător are voce.misto sau un alt talent și concurează cu Dan Bittman sau cu alt nemâncat de artist care vrea sa se mai vândă la tv.

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Nu doar interzisa, dar si amendata. Atat concurentul cat si organizatorul.

#3
Baggins

Baggins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 09.10.2014

View PostFlat, on 17 noiembrie 2020 - 17:25, said:

Cum definim un profesionist? Simplu, daca câștigi bani din acea activitate.
Nu sunt de acord.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Tulai Doamne !
Da' cin' se uita la mizeriile alea ?

Mai bine beau o bere cu prietenii  Posted Image

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostBaggins, on 17 noiembrie 2020 - 17:35, said:

Nu sunt de acord.
Ok, nu esti de acord.
Tu cum defiensti un artist profesionist?

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sicum il verifici pe Dorel, ca nu a mai cantat veci la o nunta  botez, inmormantare? Pe cine intereseaza? Emisiunile astea sunt facute sa se uite niste retardati la ele, sa faca audienta, sa intre banii din reclame.

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Angajezi niste alti Dorei, ii trimiti in sat la Dorel sa intrebe de activitatile acestuia.

#8
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
De verificat e super simplu, toți își pun pe internet sa se promoveze. Deci un artist profesionist sau care canta pe la nunti îl găsești imediat online


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostFlat, on 17 noiembrie 2020 - 17:25, said:

Avem o grămadă de emisiuni concurs tip talent show, vocea româniei, x factor, iumor, chefi etc

Problema mea cu ele este alăturarea concurenților reali, amatori, cu profesioniști.
1. majoritatea acestor "concursuri" sunt aranjate, iar scopul lor e audienta cat mai mare.
2. audienta mare nu se obtine cu "un zugrav din Ciorogârla", ci cu vedete. daca interzici prezenta vedetelor in astfel de emisiuni, o sa vezi foarte repede ca ele (emisiunile) incep sa dispara, pentru ca nu au audienta necesara.

#10
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020
Toate sunt false si aranjate...si nu doar in Romania!
Ba din ce am auzit, participa doar rudele/cunostintele celor angajati in televiziuni, iar ca sa participi la concursuri, trebuie sa ai pile.

Am avut o colega cu trupa ei de dans in liceu care s-au dus la Romanii au Talent prin 2012-2013.
Au trecut de  preselectii, au ajuns la faza cu juriul  (atunci erau doar Andra, Andi si cu Mihai). Stiu ca au primit doi-trei de "DA".   A venit vesela la liceu sa se laude ca a trecut mai departe.


Cand s-a difuzat editia respectiva in seara cand era programata sa se vada filmarea cu ea ,  NIMIC..... nu s-a numarat printre concurentii  filmati ,  a venit suparata foc la liceu. Daca o intrebam ceva de concurs, incepea sa injure si sa spumege cu furie.  Cei de la PRO nici nu s-au obosit sa le dea un feedback, nimic, vreun raspuns daca trece mai departe sau daca a fost eliminata.

Trecuse mai departe, dar nu .. putea participa la concurs in continuare.
Ceea ce inseamna ca concurentii sunt mai multi decat vedem la TV, dar pe multi nu-i arata din lipsa de timp...sau pentru ca nu au pilele necesare.

Edited by rihan, 17 November 2020 - 18:05.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Alea nu sunt concursuri reale, sunt niste emisiuni de divertisment. Totul este regizat.

#12
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Pai atunci sa ii oblige.cna să pună acest disclaimer, e fake.
Ei organizează totuși preselecții, deci folosesc și oameni de rând la.show, altfel nu și-ar bate capul și nu ar cheltui timp.si bani cu preselecții

Sunt clar unele pe.fata, când vine un concurent și Bendeac zice că e prieten cu el sau din astea. Cred că aranjamentele se fac pe final, dar la început se intra pe talent, problema e că vin mulți profesioniști.

Daca aceste concursuri sunt fake, atunci ce spune asta despre integritatea artistică și morală a unui profesionist care vine acolo.pe scenă?

#13
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020

View PostFlat, on 17 noiembrie 2020 - 18:20, said:

Pai atunci sa ii oblige.cna să pună acest disclaimer, e fake.

Vezi ca la  multe emisiuni apare anunt ca "aceasta emisiune este un pamflet si a nu se lua ca atare".
Inca din 2013, CNA a impus emisiunilor de tip reality show sa semnaleze mentiunea "acest program este fictiune".

https://www.mediafax...ctiune-10604959

Edited by rihan, 17 November 2020 - 18:26.


#14
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Multe numere prezente in aceste emisiuni sunt regizate pentru audienta cu unele faze de certuri si scandaluri (astea au cea mai mare priza la public), faze uau sau intrebari senzationale.

P.S.: cand am citit titlul topicului, m-am asteptat sa fie deschis de catre djl.

Edited by foreverbanned, 17 November 2020 - 18:38.


#15
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postrihan, on 17 noiembrie 2020 - 18:26, said:


Vezi ca la  multe emisiuni apare anunt ca "aceasta emisiune este un pamflet si a nu se lua ca atare".
Inca din 2013, CNA a impus emisiunilor de tip reality show sa semnaleze mentiunea "acest program este fictiune".

https://www.mediafax...ctiune-10604959

Nu este cazul, emisiunile tip concurs de care vorbesc sunt prezentate ca programe de divertisment și nu de reality show.

#16
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020
Ce parere ai despre Chefi la Cutite?

In concurs intra si bucatari, dar si concurenti de alte meserii, precum frizeri, manageri, informaticieni,  meseriasi,  contabili, ingineri, preoti, someri.  

Vedetele vin doar prin preselectii   in vizita.  
Mai accepta si  transexuali, gay, lesbiene,  negrii, asiatici, arabi   trimisi la comanda de ONG-uri, dar ii da afara la prima proba eliminatorie, si ii lasa doar pe cei mai buni in competitie.
Chefii nu sunt genul ala de "corecti politici".

Ba la fiecare sezon a castigat un barbat, fie cel mai bun bucatar, fie un simplu om de rand.

Niciodata o femeie.

Edited by rihan, 17 November 2020 - 18:44.


#17
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Nu știu că nu prea urmăresc astea de cooking. Chefii aia trei mi se par efectiv retardați. Văzut că venise Loredana deci nu știu daca participa sau nu, dar ea nu câștigă bani din gătit.

Evident la aceste show-uri dacă ești.bucatar la.un restaurant, hotel, delivery, nu ar trebui sa ai voie sa participi. Trebuie sa fie doar.cei care nu fac asta ca pe o meserie.

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,387
  • Înscris: 14.10.2008
Nu prea ma mai uit la TV, dar daca ma uit, prefer Chefi la Cutite decat alea cu cantaciosi. Culmea, desi ascult multa muzica si la gatit sunt 0 barat.

Ciudat ca nu a castigat niciodata o femeie, barbatii care gatesc or gati ei bine dar eu cred ca sunt mai putini, gatitul mi se pare o treaba de femei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate