Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Va vaccinati?

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
906 replies to this topic

#55
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013
Stati linistit, ca pana ajunge vaccinul la noi va fi super testat. Daca va ajunge. Numai cei din prima linie ( cadre medicale, politisti si politicieni) vor fi vaccinati in prima faza. mana ajunge la restul vom mai astepta.

Vaccinul de gripa e super sigur, eu ma vaccinez anual, dar anul asta nu l-am gasit ...

#56
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View PostClaudiuCC, on 17 noiembrie 2020 - 16:37, said:

chestia asta cu nu te vaccinezi, nu poti merge la lucru sau sa fi integrat in anumite contexte sociale, e complet anti democratie, si nu sunt de acord cu acest lucru.
E tocmai pentru democratie si drepturile omului. In aceste sisteme ocrotirea sanatatii este garantata.

Edited by andreic, 17 November 2020 - 16:45.


#57
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostClaudiuCC, on 17 noiembrie 2020 - 16:37, said:

chestia asta cu nu te vaccinezi, nu poti merge la lucru sau sa fi integrat in anumite contexte sociale, e complet anti democratie, si nu sunt de acord cu acest lucru. daca sunt guvernanti care sunt dispusi sa puna in practica astfel de reguli trebuie dati jos de la putere

Din contra, faptul ca refuzi vaccinarea mi se pare anti democratie, poti pune in pericol o gramada de oameni.

#58
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Dupa cum unii au mai contractat din nou virusul,deci a doua si chiar a treia oara, se pare ca treaba cu anticorpii e relativa....

Edited by alionte, 17 November 2020 - 16:48.


#59
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
E democratic sa iti protejezi cetatenii, de asta platim taxe.

Cui nu-i pasa de sanatatea celorlalti poate sa nu se vaccineze si sa se mute undeva izolat la munte.

#60
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Da, după o vreme. Oricum vremea aia va trece lejer avînd în vedere țara de rang trei în care locuim. Întîi Europa occidentală, după aia cea centrală, după aia estul. Și fiind în est întîi se vor vaccina ștabii, după aia personalul expus și după aia mai vedem ce rămîne cui distribuim...

#61
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMizu, on 17 noiembrie 2020 - 16:48, said:

E democratic sa iti protejezi cetatenii, de asta platim taxe.

Cui nu-i pasa de sanatatea celorlalti poate sa nu se vaccineze si sa se mute undeva izolat la munte.

Ideea e ca trebuie sa ajungi la 80% din populatie vaccinata ca sa aiba loc imunizarea in masa. Cu cat ajungi mai repede la pragul ala scapi mai usor de virus. Trebuie invatata populatia deja despre beneficiile vaccinului pentru ca in momentul in care va aparea sa nu existe discutii de genul Olivia Steer.
Printre restrictii ar putea sa fie interzicerea la scoli, gradinite, locuri de munca, insa si interzicerea dreptului de a calatori in tari cu oameni vaccinati. Adica daca in Germania se vaccineaza 90% din populatie si scapa de virus e de bun simti sa nu accepti romani care sunt in proportie de 50% nevaccinati.

#62
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostMizu, on 17 noiembrie 2020 - 16:48, said:

E democratic sa iti protejezi cetatenii, de asta platim taxe.

Cui nu-i pasa de sanatatea celorlalti poate sa nu se vaccineze si sa se mute undeva izolat la munte.

atuncea sa se duca si aia cu diesel, de scot fum, in munti.

#63
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se pare ca nu numai omul este rezervor pentru SarsCov2, asa ca nu vom scapa de el niciodata.
Important ar fi sa apara o molecula care trateaza eficient boala.

#64
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postpasilla, on 17 noiembrie 2020 - 16:17, said:

Depinde. Imediat daca e vorba despre Johnson & Johnson, ori Sanofi. Mai astept in cazul Moderna, sau Pfizer.


Vom sti dupa ce trece un anumit timp.

Da,unii dau ca perioada 3 luni,altii 6 luni,ba chiar si 8 luni.E vorba de cadre medicale,bineinteles.

#65
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Eu nu mi-am dat acordul pentru vaccinare

#66
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020
Ar fi interesant sa se bage o taxa ca nu te-ai vaccinat care sa compenseze profitul pierdut de companii de pe urma ta. Ar fi fair, iar cei cu bani ar mai putea simti democratia.

#67
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Chiar asa....buna intrebarea....

#68
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu am auzit de Covid 19.

#69
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009
Eu aveam de gand sa ma vaccinez dar cand am auzit de partea cu molecula de ARNm artificiala care ii spune celulei ce sa faca (in premiera in istorie), mi s-a parut scary.

#70
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostXORIAN_L, on 17 noiembrie 2020 - 17:13, said:

Eu aveam de gand sa ma vaccinez dar cand am auzit de partea cu molecula de ARNm artificiala care ii spune celulei ce sa faca (in premiera in istorie), mi s-a parut scary.
Se pare ca functioneaza si ar fi extraordinar daca timpul va dovedi asta.
Ar fi un salt urias pentru medicina.

#71
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostXORIAN_L, on 17 noiembrie 2020 - 15:53, said:

... folosesc o tehnologie care nu a mai fost testata pana acum, bazata pe bioinginerie genetica. ... "programeaza" celulele sa produca: coada, urechi lungi, unghii ascutite, vedere uv, ecolocatie, rezostenta la radiatii, pesticide, insecticide, etc.
am corectat/completat eu.

dar imi este teama ca in 99.99% cazuri in 5-10ani duce la cancer.

#72
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

View PostWishShadow, on 17 noiembrie 2020 - 16:07, said:

Majoritatea isi vor face daca vor fi constransi de situatie ( nu vor putea merge la job fara de ex)

Pai faza asta nu facea parte din teoria conspiratiei ? De ce-ar pune in practica un asemenea impediment pentru a merge la lucru ?
Nici eu nu ma voi vaccina, nu am incredere, vorba cuiva de aici, prea mare graba rezulta prea putina siguranta !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate