Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Revoluția muncii este aici: A sosit vremea introducerii săptămânii de lucru de patru zile

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#73
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View PostFlat, on 29 decembrie 2020 - 17:21, said:

există semănători, combine, automate. merg cu gps și ară, stropesc, culeg. roboți autonomi
există și roboți care culeg mere, pere, struguri, căpșuni
daaa' niste inlocuitori/inlocuitoare pentru asistentele si infirmierele din spitale, o fi inventat cineva? unele care sa faca treaba pina li se termina bateria, care nu iau spaga, care raspund frumos indiferent cit de imbecil este pacientul sau sustinatorii care vin in vizita, chestii d'astea ..

si elementar .. care sa fie 'eftini si sa nu ceara plata ;)

Edited by r_murphy, 29 December 2020 - 17:27.


#74
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostFlat, on 28 decembrie 2020 - 14:10, said:

munca a fost preluată de computere, deci e logic să degreveze oamenii de această corvoadă a vieții
Încă nu am văzut computere sa schimbe plăcute de frână în service.

#75
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

wather said:

1609010697[/url]' post='27317743']
Deja deveniti comici cand faceti astfel de comparatii - RO vs Germania/Spania
Noi NU ne putem compara nici macar cu o tara tot din fostul bloc comunist , dar in schimb.........visam Germania/Spania
Pai ce industrie/agricultura au ei si ce avem noi
Eu sper sa NU trecem prea curand la euro , fiindca la puterea de cumparare a ''leului nostru'' ce a fost in Grecia a fost o nimica toata pe langa ce va fi la noi


In Germania salariul minim e 1584 euro. Iar preturile din Lidl sunt ca la noi. - Si uite cum scoti in evidenta idea mea cu mentalitatea mioritica
Cu ce poate sustine statul roman acel salariu minim de 1584 euro , daca s-ar aplica si la noi de la anul ?
Ei au de gand ca unul dintre cele trei scenari legat de salariu minim in 2021 sa fie de 2424 lei , adica 497.54 euro , nici macar 500 euro in cap - https://www.startupc...estere-2021.htm
Si unii dintre voi viseaza la saptamana de lucru de 4 zile..........

Eu sper, dimpotriva, sa trecem urgent la euro. Repet, de asta nu dau 2 bani pe clasa politica, in 10 ani nu au fost in stare sa adoptam euro doar pt ca nu au vrut sa lase din mana leul si infinitele sanse de a te juca cu el.
Pe de alta parte, singurele lucruri bune care ni s-au intamplat au fost copy/paste-urile la masuri occidentale sau ricoseuri de-ale lor, due to UE conditions.

Edited by denky, 01 January 2021 - 15:14.


#76
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View PostPoeOvidiu, on 01 ianuarie 2021 - 12:30, said:

Încă nu am văzut computere sa schimbe plăcute de frână în service.
Or sa dispara in cativa ani si masinile cu placute de frana.

#77
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Denky - viseaza frumos in continuare
Atata timp cat aveam industria/agricultura care o avem .......slabe sanse prea curand
A , ca vom fi fortati de UE ca si in alte domenii.....asta e altceva , dar nu tot ce sa implementat fortat la noi , a fost si bun/bine pt roman
Forta de cumparare a monedei nationale spune totul , iar aceasta forta se bazeaza pe industrie/agricultura
Cum cele doua sunt aproape/egale cu zero , asa si........
Se pare ca unii dintre voi inca nu a-ti deschis ochii sa vedeti ca de fapt , noi am fost ''impinsi'' in UE pt ca ei numai aveau piata de desfacere si tarile foste comuniste erau o ''mana cereasca'' pt UE
As veau sa vad/citesc si eu daca se va implementa aceasta masura , cati dintre actuali romani care muncesc si li-se micsora salariu direct proportional cu zilele de munca , vor fi de acord cu aceasta implementare

#78
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostFrankie, on 01 ianuarie 2021 - 16:53, said:

Or sa dispara in cativa ani si masinile cu placute de frana.
Or să, or să, or să... Da' până una-alta, lumea tre' sa muncească, nu roboții. Da, știu, nasol, valeu maica, dar asta e. Sau sa trăiască din resturi de șomaj/ajutor social.

#79
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 06.09.2017
Primul mare angajator român care ia în calcul săptămâna de lucru de 4 zile în 2021. Doru Simiz, Pandora Prod: “Ne aşteptăm la un scenariu în care va trebui să lucrăm doar patru zile pe săptămână”

Sursa ZF

#80
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Partea buna e ca plata tot pentru 4 zile pe saptamana va fi. Pam-pam, win-win, noi nu muncim. Lol.

#81
Heart-of-Fire

Heart-of-Fire

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2021

View Postdexterash, on 02 ianuarie 2021 - 11:53, said:

Or să, or să, or să... Da' până una-alta, lumea tre' sa muncească, nu roboții. Da, știu, nasol, valeu maica, dar asta e. Sau sa trăiască din resturi de șomaj/ajutor social.

Va mai trece mult timp până când omul va fi înlocuit cu robotul (la modul general - pentru că în marile industrii roboții industriali lucră din greu)... asta datorită faptului că roboții sunt extrem de scumpi și de întreținut, iar capacitățile lor în anumite domenii sunt cu mult sub abilitățiile oamenilor... oamenii sunt mult mai ieftini și din abundență pe pământ, pe când roboții sunt rari și scumpi (de cumpărat, de întreținut etc)...

Legat de zilele de muncă, săptămâna de muncă de  patru zile ar fi ideală pentru musulmani, evrei și creștini, unii ținând Vinerea, alții Sâmbăta, iar creștinii Duminica... Posted Image

Edited by althea, 11 January 2021 - 17:27.


#82
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
eu vreau să lucrez așa:
luni nu (te odihnești după week-end), marți de acasă, miercuri la birou (trebuie să mai socializezi), joi în funcție de cum am chef și cum mă simt, vineri nu (pleci în weekend break, la mare, la munte)

#83
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Pai esti bugetar. Banuiesc ca deja te-ai familiarizat cu acest program.

#84
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Am un neamt la munca a negociat contractul si lucreaza 4 zile pe saptamana.
Deci  saptamana de lucru de 4 zile este posibila acolo unde oamenii castiga de ajuns cat sa  acopere nevoile si vor mai mult timp liber.
Cati castiga de ajuns in Romania sa aiba acest lux? sau cati stiu unde sa se opreasca?

Dar de ineficienta  romanilor vorbim? fie ca o lalaie sau muncesc cu  productivitate scazuta?



View Postdenky, on 01 ianuarie 2021 - 15:13, said:

Eu sper, dimpotriva, sa trecem urgent la euro. Repet, de asta nu dau 2 bani pe clasa politica, in 10 ani nu au fost in stare sa adoptam euro doar pt ca nu au vrut sa lase din mana leul si infinitele sanse de a te juca cu el.
Pe de alta parte, singurele lucruri bune care ni s-au intamplat au fost copy/paste-urile la masuri occidentale sau ricoseuri de-ale lor, due to UE conditions.
Avand moneda proprie poate fi rau, dar a fost mai mult bine pana acum. Vezi cazul Greciei la ultima criza.
Apoi intreaba-te de ce Anglia nu a adoptat euro?
Ca sa nu depinda de BCE, de centru.

Pe de alta parte economia Romaniei nu este competitiva pentru trecerea la euro.
Mai nou incearca sa impinga granitele spre Moldova. De urmarit ce fel o sa se schimbe si la ei preturile in urmatorii ani.


View Postwather, on 01 ianuarie 2021 - 17:04, said:

..
Se pare ca unii dintre voi inca nu a-ti deschis ochii sa vedeti ca de fapt , noi am fost ''impinsi'' in UE pt ca ei numai aveau piata de desfacere si tarile foste comuniste erau o ''mana cereasca'' pt UE
As veau sa vad/citesc si eu daca se va implementa aceasta masura , cati dintre actuali romani care muncesc si li-se micsora salariu direct proportional cu zilele de munca , vor fi de acord cu aceasta implementare

Da, am fost impinsi datorita pozitiei geografice. Dar fara UE acum Dragnea probabil era pe cai mari si noi la acelasi nivel cu Moldova.
Vezi cate reforme  au fost impinse din UE in Romania, numai pe justitie, MCV etc.

Ca vin austriecii si fura padurile, da se intampla, dar cine le taie si vinde?  Posted Image tot romanii divizati.

Edited by Zyx, 04 February 2021 - 17:54.


#85
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 06.09.2017

View PostZyx, on 04 februarie 2021 - 17:51, said:

Da, am fost impinsi datorita pozitiei geografice. Dar fara UE acum Dragnea probabil era pe cai mari si noi la acelasi nivel cu Moldova.
Vezi cate reforme  au fost impinse din UE in Romania, numai pe justitie, MCV etc.
Tin sa te contrazic aici. Cate zacaminte de gaze si petrol are Moldova ? Dar Romania ? (nu mai vorbim de avantaj hidroenergetic sau eolian)
Norvegia este membra UE ?

Hai sa nu ne mai comportam ca niste spalati pe creier...

Edited by Cool_Kick, 07 February 2021 - 00:07.


#86
Akiroox

Akiroox

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.08.2020

View PostZyx, on 04 februarie 2021 - 17:51, said:

Am un neamt la munca a negociat contractul si lucreaza 4 zile pe saptamana.
Deci  saptamana de lucru de 4 zile este posibila acolo unde oamenii castiga de ajuns cat sa  acopere nevoile si vor mai mult timp liber.
Cati castiga de ajuns in Romania sa aiba acest lux? sau cati stiu unde sa se opreasca?

Dar de ineficienta  romanilor vorbim? fie ca o lalaie sau muncesc cu  productivitate scazuta?

E drept ca romanul nu este cel mai de incredere angajat, dar hai sa includem aici si lipsa de transparenta a companiilor. Nivelul de recrutare la noi este inca in secolul trecut. (o mare companie de telefonie mobila de la noi utilizeaza interviuri de tipul unui interogatoriu " cu cine locuiesti?" "stai cu chirie sau cu parintii" etc.)

Eu de exemplu nu pot sa inteleg de ce nu ti se comunica de la inceput pachetul salarial. Esti nevoit sa sustii 2-3 teste/interviuri iar la final afli ca te-ai zbatut pentru un salariu cel mult egal cu cel actual. Asta inseamna pierdere de timp atat pentru tine, cat si pentru HR. Sa nu mai zic de diversele taskuri ce ti se dau pe parcurs ce nu au treaba cu fisa postului. Pentru multi, asta duce la "ineficienta" de care vorbesti.

#87
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 06.09.2017
Revoluția muncii cu doar 4 zile pe săptămână poate ajunge în România

Cum ar fi dacă ați lucra doar 4 zile pe săptămână?
Ați lucra mai cu spor, ați fi mai productivi? Deși astăzi în România pare o idee îndrăzneață, revoluția muncii ar putea ajunge și la noi următorii ani. Islanda a testat deja cu succes acest experiment social, iar rezultatele au depășit orice așteptări: productivitatea angajaților s-a îmbunătățit.
Detalii: Experimentul săptămânii de lucru de patru zile – un succes total în Islanda

Rezultatele au încurajat sindicatele să renegocieze contractele de muncă, astfel că astăzi peste 90% dintre angajații islandezi au trecut la un program mai scurt.
Specialiștii apreciază că nu este surprinzător rezultatul experimentului islandez și explică de ce economia crește odată cu reducerea numărului zilelor de muncă. Ministrul Economiei nu crede că o astfel de măsură trebuie impusă de stat, ci trebuie să apară ca o consecință naturală a liberalizării pieței muncii. Potrivit rezultatelor experimentului islandez, programul redus de muncă a scăzut cu 7% nivelul de stres al angajaților, iar echilibrul dintre viața profesională și cea personală a fost atins de 78% dintre angajați, față de 54%, câți susțineau anterior că se pot bucura de el.

Sursa: profit.ro

#88
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
is curios cum au masurat ei acei 7% nivel de stres ai scazut.
Care este scara, cum transpui in numere ceva strict subiectiv si interpretabil?

#89
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 06.09.2017
Belgia. Săptămâna de lucru va fi de 4 zile
Belgia ar putea trece la săptămâna de lucru de patru zile în condiţiile în care guvernul ţării discut reforme mai ample pe piaţa muncii, notează Politico, citat de Mediafax.
”Criza coronavirusului a schimbat radical modul în care muncim. Ideea este să oferim muncitorilor o flexibilitate sporită în a-şi organiza săptămâna de lucru”, a declarat un purtător de cuvânt al ministerului belgian al economiei şi muncii.
Proiectul a avut succes în Islanda

Sursa: #####ro

#90
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 06.09.2017
Săptămâna de lucru de 4 zile: Visul de a munci mai puţin pentru aceiaşi bani devine realitate pentru tot mai mulţi angajaţi

În Marea Britanie a fost lansat recent un program pilot legat de săptămâna de lucru de patru zile, la care participă cel puţin 30 de companii, scrie Bloomberg.
În cadrul programului, care va începe în luna iunie şi se va derula pe o perioadă de şase luni, firmele participante vor permite angajaţilor să muncească 32 de ore pe săptămână, salariile şi beneficiile acestora rămânând neschimbate.
„Trecerea la o săptămână de patru zile ar fi o mişcare câştigătoare pentru companii“, arată Joe Ryle, director al Four Day Week Campaign din Marea Britanie. „Studiile au arătat că productivitatea se îmbunătăţeşte, ca şi starea de bine a angajaţilor“.

Programul din Marea Britanie este unul dintr-o serie desfăşurate de 4 Day Week Global, care susţine săptămâna mai scurtă de muncă. Programe similare vor începe în SUA şi Irlanda, altele fiind programate pentru Canada, Australia şi Noua Zeelandă, pot­ri­vit lui Ryle.

Pe lângă pro­duc­tivitate, cerce­tătorii vor evalua impactul asupra stării de bine a an­ga­jaţilor şi efectul pro­­gra­mului asupra me­diului şi egalităţii între sexe. Pro­gra­mul va ajuta „com­pa­niile să facă tre­ce­rea de la a mă­sura pur şi simplu cât petrec oa­menii la lucru către un accent mai pu­ternic asupra pro­­duc­tivităţii aces­tora“, arată Joe O’Connor, manager al cam­paniei. Pentru an­ga­jaţii unicornului tech Bolt, o astfel de săptămână a devenit deja realitate, po­trivit CNBC.

Compania a testat programul în toamna anului trecut, iar rezultatele au fost copleşitor pozitive, a declarat fondatorul şi CEO-ul companiei, Ryan Breslow.
Productivitatea a crescut, munca a fost simplificată, iar angajaţii sunt mulţumiţi, potrivit acestuia. Un sondaj realizat la sfârşitul perioadei testului, de trei luni, a găsit că 94% dintre angajaţi şi 91% dintre manageri doreau ca programul să continue.

Bolt, cu 550 de angajaţi full-time, este una din mai multe companii din SUA care au trecut la săptămâna mai scurtă de muncă. Susţinătorii speră ca ideea să prindă în continuare, în special într-o vreme în care atragerea şi retenţia angajaţilor este o prioritate de top.
Ideea săptămânii de patru zile nu este una nouă, însă transformările aduse de pandemie fac ca din ce în ce mai multe ţări şi companii să o ia serios în considerare.
În toamna anului trecut, un think tank important din Scoţia a recomandat ca experimentul derulat de guvernul ţării cu această idee în rândul angajaţilor din birouri să fie extins şi în alte sectoare ale economiei, ca parte a redresării post-Covid a ţării.

Şi în Franţa ideea captează deja atenţia, iar mai multe ţări, printre care Spania, Norvegia şi Islanda au derulat deja experimente în acest sens.

Sursa: ZF

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate