Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Revoluția muncii este aici: A sosit vremea introducerii săptămânii de lucru de patru zile

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,236
  • Înscris: 05.06.2002
daca la bugetache oricum imping hartii de aiurea si nu-i nici o problema sa comprime "treaba" din 5 zile in 4 si sa strige ca au muncit la fel fiind mai eficienti, la privat nu prea sta treaba la fel, mai putin timp de lucru -> mai putine produse si servicii -> mai putine incasari -> mai putini bani la salar si chiar... -> mai putini bani dati impozit din care sa fie platiti bugetache....

#38
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View Posteiffel, on 17 noiembrie 2020 - 15:13, said:

In vest deja vinerea e zi scurta la multe companii.
Si sunt firme cu program de 4 zile dar alea au facut de obicei chestia in acord cu sindicatele ca sa nu dea afara muncitori. In alea "libere" vin altii si muncesc.
Si aia care vin 1 zi pe saptamana? Iau salar ca si aia care vin 4 , sau cum?

#39
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,236
  • Înscris: 05.06.2002
nope, probabil au cate o zi pe saptamana libera toti prin rotatie si aia nu-i obligatoriu vineri.

#40
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,322
  • Înscris: 28.07.2008
După ieșirea României din pandemie, directorul unei fabrici le propune muncitorilor sa lucreze in fiecare zi mai mult cu o ora pentru a creste productivitatea. Apoi ii intreaba pe angajati daca sunt de acord.
Ionescu :
-Eu propun sa se lucreze cate 10 ore pe zi pentru a mari profitul companiei.
Vasilescu:
-Eu zic ca putem lucra chiar 12 ore pe zi, pentru ca trebuie sa ajungem cat mai repede la nivelul concurentei.
Popescu:
-Am putea sa lucram 16 ore pe zi, suntem obligati sa ne facem datoria.
Gheorghe:
-Eu propun sa nu mai plecam acasa deloc. Pentru ca acasa ne intalnim cu nevestele si riscam sa se nasca tampiti ca Ionescu, Vasilescu si Popescu.

#41
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postradunic, on 17 noiembrie 2020 - 18:18, said:

Nu'ș ce boiereală visezi tu, că io de cînd cu telemunca trag mai tare...

telemunca e super
am făcut un robot care trimite mail de prezență la orele de venire și de plecare (în loc de condică), cu o mică toleranță random să nu bată la ochi

acum pot să dorm liniștit

#42
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Si aia care vin 1 zi pe saptamana? Iau salar ca si aia care vin 4 , sau cum?   
Au facut un sistem de rotatie - in general asa ceva gasesti pe la fabrici auto sau de echipamente auto - in Germania si Franta.

#43
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 06.09.2017
Încep testele cu săptămâna de lucru de 4 zile. Unilever începe experimentul în Noua Zeelandă. Dacă are succes, îl va aplica inclusiv în România

Gigantul anglo-olandez din industria bunurilor de larg consum Unilever, al doilea mare jucător din industria alimentară pe piața mondială, după Nestle, va testa săptămâna de lucru de 4 zile, în Noua Zeelandă, pentru a crește satisfacția lucrătorilor, dar și, implicit, productivitatea. Toți cei 81 de lucrători ai companiei din Noua Zeelandă vor fi eligibili să lucreze doar 4 zile, dar cu plata integrală, a declarat directorul general din Noua Zeelandă, Nick Bangs, conform Bloomberg. Majoritatea personalului se află la sediul central și la centrul de distribuție Unilever din Auckland, după ce compania a închis operațiunile de fabricație în 2015.

Sursa: profit.ro

Edited by Cool_Kick, 02 December 2020 - 09:02.


#44
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Mai cool_kick, tu ai habar măcar câte societati străine avem în tara noastră? Câte multinaționale îmbogățite pe spinarea noastră cu "minimum pe economie" ? Tu crezi că la astea le convine tăierea muncii de la 6 zile la 4? Tu compari Noua Zeelandă cu România? Hai fâs...

#45
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

după ce compania a ĂŽnchis operațiunile de fabricație ĂŽn 2015.
Aici e ideea - aia nu mai fabrica nimic acolo - sunt doar birouri si atat - de obicei de depozite se ocupa alta firma - si al noi e la fel.
Daca era vorba de fabricatie - si la noi inca se fabrica ptr ei era o problema.
Una e ca stai la birou si vinzi marfa - cererea va fi tot aia, daca ai marfa poti face facturi in 4 zile cate faceai in 5. oti eventual sa nici nu te duci la munca daca ai o platforma online de facturare.

Alta e cand trebuei sa fabrici si atunci ai o problema ca nu poti fabrica in 4 zile cat poti fabrica in 5. Deci scade productia.

Edited by eiffel, 03 December 2020 - 11:29.


#46
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostAdm, on 17 noiembrie 2020 - 15:12, said:

Nu stiu fratilor cum sunteti voi, dar mie nu imi mai ajung orele zilei, dar asa e cand nu esti angajat si muncesti pentru tine...

Lasa ca iesi mai repede la pensie asa.Problema va fi in ce stare.

View Posteiffel, on 03 decembrie 2020 - 11:28, said:

,

Alta e cand trebuei sa fabrici si atunci ai o problema ca nu poti fabrica in 4 zile cat poti fabrica in 5. Deci scade productia.

Bine punctat.Cum 90% de forumisti sunt din multinationale si IT ei nu au cum sa perceapa lumea numai din punctul lor de vedere.Cum productia industriala e sutul in cur care ajuta orice economie va fi cam problematica adoptarea unor astfel de masuri mai ales acum cand BCE varsa bani din elicopter nemunciti.Ai trebe platiti o data si-o data nu sunt nerambursabili.

#47
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 06.09.2017

View Posteiffel, on 03 decembrie 2020 - 11:28, said:

nu poti fabrica in 4 zile cat poti fabrica in 5.
Ba da.
Daca patronul mai angajeaza un sclav si va avea 5 sclavi in loc de 4 sclavi in fabrica.

#48
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,236
  • Înscris: 05.06.2002
e mai complicat decat un scalv in plus. sclavul ala de obicei lucreaza pe niste masini/utilaje care insemna si alea alte amortismente. cu toate ca unii se umezesc la gandul sa-l faca pe patron sa aduca bani de acasa, chestia asta nu se va intampla, mai probabil va inchide cosmelia.

#49
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 06.09.2017
Stire de astazi:

Guvernul spaniol analizează introducerea săptămânii de lucru de 4 zile

Guvernul spaniol ia în considerare scurtarea programului de muncă, precum şi reducerea săptămânii de lucru la patru zile, informează Bloomberg, potrivit Agerpres.
Vicepremierul Pablo Iglesias, care este responsabil de drepturile sociale, a anunţat la postul public de televiziune RTVE că Executivul de la Madrid analizează o propunere privind scurtarea programului de muncă, pentru a stimula angajările.
Declaraţia vine după ce, în urmă cu câteva zile, gigantul din domeniul bunurilor de larg consum Unilever anunţa că va testa săptămâna de lucru la patru zile în Noua Zeelandă, pentru a spori productivitatea şi bunăstarea angajaţilor

Sursa: hotnews

#50
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View PostCool_Kick, on 03 decembrie 2020 - 18:33, said:

Ba da.
Daca patronul mai angajeaza un sclav si va avea 5 sclavi in loc de 4 sclavi in fabrica.

Nup. Patronul prefera 4 sclavi, lucrand ca 5, iar daca unul isi ia concediu, 3 vor lucra ca 5.

#51
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sa pot lucra 4 zile sa nu falimentez, singura soluție e majorarea prețurilor. Sa vă așteptați la asta. Eu nu pot produce în 4 zile cât in 5, angajatului trebuie sa ii dau același salariu ,deci majorez preturile sa compesez. Pentru mine e în regulă.
Îmi pare rau pentru clienți, dar ce sa le fac?
Odată m-a întrebat un client cat plătesc angatului. I-am zis.
Păi știi că în vest câștigă aproape dublu.
Da, știu, dar știi că lucrarea asta ce ți s-a părut scumpă cu 600 de euro, în vest e minim 1500.  Da 1500 de euro pe ea și îl plătesc la fel ca in vest.
Păi eu nu am gândit așa 😁

Cam asta e situația, toți vedeți doar lefurile din vest, dar pentru ca noi, patronii sa le putem plăti, trebuie sa practicăm preturile din vest, aia nu mai vedeți.

Edited by PoeOvidiu, 13 December 2020 - 13:23.


#52
Madacatalin

Madacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2020
Ce sa muncesti 4 zile cand nici macar nu exista locuri de munca  si angajarile sunt blocate in perioada asta?

#53
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Astea sunt povești. Stau din mai cu anunț de angajare, nici măcar nu sună cineva sa întrebe de job, sau măcar cât e leafa. In producție nu prea mai vrea nimeni sa lucreze. Toți vor șoferi, agenți vânzări, etc. Vorbim de cei necalificați.
Așa că am renunțat să mai caut. Îmi reorientez toată producția spre produse care le pot face eu singur, și asta e.
Înainte de pandemie, când puneam anunț, măcar veneau, sunau etc. Chiar dacă 95% dintre ei erau genul care nu voiau să muncească, voiau doar sa se angajeze. Acum nici măcar aia nu mai vin la angajare.
Am ajuns la concluzia că e plină țara de putori.

Edited by PoeOvidiu, 14 December 2020 - 06:48.


#54
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

View PostPoeOvidiu, on 14 decembrie 2020 - 06:47, said:

In producție nu prea mai vrea nimeni sa lucreze. Toți vor șoferi, agenți vânzări, etc. Vorbim de cei necalificați.
Cam asta e mentalitatea romanului , sa faca ceva dar cu responsabilitate zero. Paznic la supermarket, sofer, vanzator este jobul ideal fara nici o responsabilitate.
De ce sa lucrez in productie unde castig cu 30-40% mai mult cand pot sa tin un covrig in mana toata ziua si sa n-am nici o responsabilitate ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate