Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce monitor / tehnologie pentru monitoare nu strica ochii

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
curios00

curios00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.09.2017
Puteti sa imi spuneti, va rog, ce monitor / tehnologie pentru monitoare nu strica ochii? Am inteles ca lumina LED da degenerescenta maculara.
Puteti recomanda un monitor bun pentru sanatatea ochilor la ora aceasta, pentru cineva care sta minim 8 ore pe zi? Daca exista un topic pe acet subiect, actualizat pentru momentul curent, va rog sa imi indicati unde sa caut.
Va multumesc.

#2
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Amoled,IPS

#3
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,515
  • Înscris: 21.12.2006
de peste 25 de ani privesc ecrane in mod profesionist (8-14 ore zilnic) si inca nu folosesc ochelari, iar in primii 5 -6 ani am rupt CRT-urile. Daca nu te ajuta zestrea genetica si maine poti folosi ochelari. In rest, orice monitor de calitate din ziua de azi e bun.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Cat timp luminozitatea monitorului nu este cum mult diferita de a mediului inconjurator, nu te afecteaza. Asa ca regleaza ca atunci cand tragi o privire imprejur iar cand revii in monitor sa nu simti vreun deranj.
Si foarte important, mai priveste creanga afara, in camera, sa nu stea ochiul fix ore bune, muschii ochiului au nevoie de miscare.

#5
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Eu folosesc doua monitoare, asa ca ochii oricum se misca de pe unul pe altul. Acum am redus si luminozitatea, daca tot ai mentionat-o.

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Amoled/OLED, dar nu stiu daca iti permiti asa ceva....

#7
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
https://addons.mozil...don/darkreader/
Il folosesc de ceva timp pentru ca nu mai suportam alb predominant.
Cu background negru, sau un ton de gri, am setat incusiv culorile ferestrelor, in W7.
Pentru mine este foarte confortabil asa.

#8
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 22.02.2014
Toate monitoarele sunt ok, trebuie sa-ti reglezi contrastul culoarea si lumina .

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005
Singura tehnologie care nu strica ochii este butonul de "turn off".
In rest, distatna adecvata fata de echipament, filtru de culoare albastra, iar mai nou pentru a reduce stresul asupra ochilor, leduri pe spatele monitorului.

Edited by MarianG, 17 November 2020 - 11:13.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Tehnologie: flicker cat mai redus sau deloc. Si unele monitoare din ziua de azi au flicker nu doar CRTurile.

Setari (reglabile din monitor si/sau din PC):
  • Temperatura de culoare decenta. Acum 10 ani multe monitoare veneau cu setari implicite de scoteau alb pe la 9000K. S-au mai potolit intretimp.
  • Lumina sa nu fie exagerata (depinde si de lumina ambientala)
  • Contrast cat sa nu fie arse detaliile (deranjat si la ochi). Testabil usor http://www.lagom.nl/lcd-test/white.php


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate