Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Casa centrala cu putin teren la oras sau casa la tara plus apartament la oras ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007
La oras casele au intotdeauna curti mici, se gasesc greu case ok, sunt scumpe dar sunt racordate la toate utilitatile si sunt aproape de magazine, scoli, etc.

De cealalta parte mai exista si posibilitatea ca in locul acelei case centrale sa distribui banii intr-un apartament la oras plus o casa la tara, ceva pe la 10-20km, unde curtea e mare, aerul curat, priveliste si natura, dar unde nu exista toate utilitatile (ci trebuiesc sisteme proprii), unde vei ajunge doar in weekend sau mai des daca lucrezi de acasa.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Care e dezbaterea ?
E chestie de buget și preferințe. Nu ai ce dezbate.

#3
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019
Depinde.


Care e obiectivul?

Investitie pe termen lung.
Comfort.
Evitat poluare.
Statut social.
Parcare mai facila.
Animale de companie.

Si putem continua.

Si mai sunt si alti factori.

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,143
  • Înscris: 15.05.2008
ce inseamna teren putin
eu zic ca stau destul de central
am garaj,in curte mai intra o masina,am putina gradina,am gazon destul si 12 pomi ,4 fire de vita
totul este situat pe aprox 500 mp

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
vreau sa-ti spun ca acele case mai vechi din centrul oraselor  au mai mult teren  decat casele construite dupa 90.
daca ai copii de dus la scoala clar centru.copii mei se trezesc la 7 si 20 pe cand altii pe la ora 6 dimineata ca sa ajunga la  scoala.nu mersi

#6
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007

 waterman, on 16 noiembrie 2020 - 23:58, said:

Care e dezbaterea ?
E chestie de buget și preferințe. Nu ai ce dezbate.

Dezbaterea e sa aflam preferinte si argumente pentru ele. Plusuri si minusuri.

Pentru mine, casa centrala:
- terenul 350-500mp ar fi prea mic
- esti prea aproape de zumzetul orasului, inca nu ai evadat din el
- dar e o investitie pe termen lung, valoarea se pastreaza in timp

Apartament central plus casa la tara:
- la apartament nu e atat de confortabil ca la o casa urbana
- casa la tara nu e investitie, n-ai cui s-o vinzi, mai ales daca nu e zona buna de naveta, cu cat bagi mai mult in ea cu atat se vinde mai greu
- la tara timpul are alta dimensiune, de inegalat din punctul meu de vedere

Edited by pixel3cs, 17 November 2020 - 00:26.


#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
stiu si copii care ies din casa la 6 dimineata

depinde de care  tara vorbesti.daca esti langa cluj  ca sa faci 20 km pana la tara tebuie sa treaca  cel putin o ora cu masina ta .asta-i caz fericit

in acea ora ajungi in buza orasului.pana in cntru mai mananci o paine

#8
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Cum spunea si waterman, e "de gustibus". Mie imi place zumzetul orasului, casa in oras e ideala, nu m-as muta la tara nici macar pentru o zi. Iar daca bugetul este prea mic pentru o casa centrala, exista varianta casei intr-un cartier marginas, mai ieftina si mai linistita uneori, dar care beneficiaza de toate utilitatile urbane si acces rapid la magazine si institutii.

#9
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

 pixel3cs, on 17 noiembrie 2020 - 00:25, said:

Dezbaterea e sa aflam preferinte si argumente pentru ele. Plusuri si minusuri.

Pentru mine,..............
in ce palat de clestar ai copilarit?
500mp sunt prea putini, orasul zummzaie, apartamentul nu este comfortabil, etc.
Cu to(N) tii  "preferam'  dolce far niente.

#10
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007

 tioopedi, on 17 noiembrie 2020 - 00:38, said:


in ce palat de clestar ai copilarit?
500mp sunt prea putini, orasul zummzaie, apartamentul nu este comfortabil, etc.
Cu to(N) tii  "preferam'  dolce far niente.

Am copilarit in paralel intr-un sat unde curtile aveau mii de metri patrati, iar gradinile se prelungeau cu padure, iar in cealalta parte intr-o comuna la 2km de un orasel, iar in acea comuna la fel, mii de metri patrati pe gospodarie plus rauri si paduri ca prelungire a gradinilor oamenilor. Pentru mine e normal sa ai codrul in gradina.

#11
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
E bine ca ma intrebi pe mine ce preferi tu Posted Image ! Eu prefer casa cu teren mult si in nici un caz in oras...tu ? Eu nu vad avantajele unei case in oras , asta nu inseamna ca ii critic pe cei care vad avantajele ! Fiecare are preferinte proprii si diverse , fiecare are nevoi diferite .

#12
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

 pixel3cs, on 17 noiembrie 2020 - 00:51, said:

Pentru mine e normal sa ai codrul in gradina.
Eu sunt nascut, crescut la bloc.
Dar, sper ca dupa pensionare sa ma mut la tara.
Nu linga un oras.La  taronoaia, , la vascautii din deal, intr-un sat uitat de lume si de civilizatie.
Prin urmare pentru mine NU exista dilema apartament, sau casa aproape de  oras.
Ori la taranoaia, ori la bloc.
iar faptul ca lanqa taranoaia nu-i spital, nu ma deranjeaza, nu-i obligatoriu sa supravietuim toti.
Nu am nevoie de hectare, 1.000 mp sunt suficienti p[entru unul, sau doi pensionari.

Edited by tioopedi, 17 November 2020 - 01:29.


#13
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007

 Alltrack, on 17 noiembrie 2020 - 01:04, said:

E bine ca ma intrebi pe mine ce preferi tu Posted Image ! Eu prefer casa cu teren mult si in nici un caz in oras...tu ? Eu nu vad avantajele unei case in oras , asta nu inseamna ca ii critic pe cei care vad avantajele ! Fiecare are preferinte proprii si diverse , fiecare are nevoi diferite .

:)), sincer, cam asa pare ca am pus intrebarea. Sper sa fie mai mult un topic de dezbatere al preferintelor din care sa ajute pe cei indecisi sa ia o hotarare. Personal prefer sa stau la tara si mai deloc prin casa, ci afara. Dar este complicat sa iau o decizie, din cauza mai multor factori precum familie, copii, care depind de oras, nevoia de a consolida resursele financiare in investitii trainice precum proprietati la oras caci la tara ele sunt doar hobby. Bineinteles ca solutia e simpla in esenta, iti iei atatea case cate nevoi ai, dar deja ajungem la ridicol, si mult efort pentru intretinerea lor.

Mi-am dat seama din raspunsurile anterioare ca e important sa decizi pe baza a ceea ce conteaza mai mult pentru tine. A ceea ce vrei sa obtii. In cazul meu sa recreez anumite experiente si trairi din trecut care conteaza si produc un sentiment de "acasa". Iar asta poate sa insemne un loc, o casa, undeva departe de civilizatie, care odata construit, sa nu aiba valoare financiara, adica nu va exista cineva interesat sa cumpere acea casa in cazul in care ma razgandesc sau vreau sa ma mut. Cu alte cuvinte, ceea ce alegi sa faci trebuie sa insemne ceva special pentru tine ca persoana, ca sa merite facut. Iar asta nu e tot, inca mai sunt factori de luat in considerare, pentru ca merg acolo cu familia, care e tot timpul dependenta de oras, in afara de weekend, cand am vrea defapt sa mergem prin alte parti, nu sa facem curat la tara. De aceea e complicat sa impaci acel "acasa", mai ales cand pentru soti acel acasa inseamna lucruri diferite.

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 pixel3cs, on 17 noiembrie 2020 - 00:51, said:

Am copilarit in paralel intr-un sat unde curtile aveau mii de metri patrati, iar gradinile se prelungeau cu padure, iar in cealalta parte intr-o comuna la 2km de un orasel, iar in acea comuna la fel, mii de metri patrati pe gospodarie plus rauri si paduri ca prelungire a gradinilor oamenilor. Pentru mine e normal sa ai codrul in gradina.
nu cred c-ai curațat iarba vreodată pe un așa teren.dacă o făceai nu uitai niciodată

#15
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Daca te-ai nascut intr-un oras nu stiu daca au cum sa iti lipseasca miile de metri patrati de la tara, eu am copilarit intr-un cartier, intr-o vila cu o curte mica dar care mi se parea mare. Cind m-am mutat la tara m-am speriat cit teren am  la dispozitie.

#16
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 10.05.2007
Casa la tara poate avea si ceva avantaje , nu doar dezavantaje vs cea de la oras.
Ca un plus as putea spune ca platesti ceva mai putin impozit, daca ai gradina mai mare te poti desfasura mai bine: pomicultura, legume, solar,etc.
Deja de cateva ori s-a intamplat ca apa in oras sa fie oprita dar in sat sa fie apa potabila. Posibil si ceva diferenta in ce priveste poluarea, in functie de trafic.
Ca un minus cu cat ai mai mult teren trebuie sa te implici mai mult.
La aproximativ 2200mp am in jur de 100 pomi. Trebuie erbicidez de cel putin 2 ori / an si tot 2 ori sa tai iarba . Pomii ii stropesc de 7 ori/ an.

Edited by mihai93, 17 November 2020 - 09:43.


#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,143
  • Înscris: 15.05.2008

 EMPP, on 17 noiembrie 2020 - 09:00, said:

nu cred c-ai curațat iarba vreodată pe un așa teren.dacă o făceai nu uitai niciodată

facut de fan se pune?aproape sunt sigur ca stie

Edited by ceanu1980, 17 November 2020 - 09:44.


#18
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Depinde mult de oraș și de sat. Un teren de 350-500 mp la o casă din metropolă poate fi foarte mult, iar în satul și zona potrivită de la țară poate fi și acolo o investiție, dacă e o zonă de fițe pe creștere.

Și depinde de buget.

Așa că ar trebui să precizezi orașul și zona.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate