Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Recomandare manusi pentru alergat

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Cum a venit sezonul mai rece, am mai redus din km facuti cu bicicleta si am inceput sa alerg. Momentan parcurg cam 30-35km pe saptamana.

Am nevoie de o recomandare pentru o pereche de manusi care:
  • sa mentina o temperatura de confort intr-un mediu ambiant de pana la -10C.
  • sa evacueze transpiratia
  • optional: sa aiba material pe degete pentru folosirea touchscreen-ului.
Am alergat pana pe la 5-6C cu manusile de alergare din Decathlon. Problema este ca sub temperatura asta, imi e practic mai confortabil fara ele decat cu ele. Nu stiu daca e din cauza ca nu elimina transpiratia si astfel imi ingheata mainile.

In concluzie, ce-mi recomandati? N-am un buget fix; sa zicem 50-100RON dar se poate schimba daca se recomanda ceva de calitate.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Under Armour
Asta poarta tot corporatistul care se respecta Posted Image

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
N-am avut prea multe produse UA, dar si alea pe care le-am avut, mi-au lasat impresia ca am platit mai mult brandul decat produsul.

#4
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Eu iti recomand sa stergi topicul,starneste rasul,cel putin al meu.Nu de alta dar cine merge pe jos stie ca se activeaza circulatia cum trebuie si manusile nu isi au rostul.Daramite la alergare.

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Razi cu incredere, ca face bine la sanatate. Pana una alta, mai astept pareri.

#6
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
Prima data m-am gandit la romanii au talent.Uite domne un baiat care alearga in maini,saracu.

#7
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Ia niste manusi subtiri din fleece. La alergare nu ai treaba cu extremitatile asa cum ai la bicicleta. Ciclismul este cel mai infect sport in ceea ce priveste termoreglarea, pentru ca faci efort cu picioarele in timp ce trenul superior doar sta degeaba si primeste vantul. Ca sa puna capac la toate, circulatia perifericelor e ingreunata, ma refer la extremitati - degetele. Alergatul iti foloseste mai multi muschi, iti lucreaza corpul mai bine, o pereche de manusi de fleece vor fi tocmai bune un primul rand pentru ca le vei rula usor si introduce in buzunar, si asta vei face dupa 2-3 km de alergat.

#8
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Găsești prin piețe mănuși de lână împletite cu fir mai gros sau mai subțire.
Mai bune n-ai să găsești, indiferent de eticheta atașată...

#9
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Decit sa ia din piete,suna mai cool sa cumpere puscariile din Decathlon.Posted Image

#10
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Ma, sincer - eu chiar am ras. Primul gand a fost: "alearga in maini???"Posted Image

Nu cred ca ai nevoie de manusi pentru alergat. Te incalzesti oricum maxim, nici nu simti frigul (poate doar in plamani).
Pe la - 10 in jos...atunci incepe sa fie mai problematic, dar tot pentru plamani - mainile sunt ultima grija.
Dar daca esti foarte sensibil la maini (am mai intalnit pe cineva caruia i se invineteau mainile de la 10 grade in jos) atunci...ia niste manusi de ski.

#11
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010

View PostNaijax, on 16 noiembrie 2020 - 17:31, said:

Under Armour
Asta poarta tot corporatistul care se respecta Posted Image
Underarmour e pentru alergatorul amator/de ochii lumii  :))) orice alergator care se respecta nu poarta Underarmour.

View Postmcd2020, on 16 noiembrie 2020 - 17:38, said:

Eu iti recomand sa stergi topicul,starneste rasul,cel putin al meu.Nu de alta dar cine merge pe jos stie ca se activeaza circulatia cum trebuie si manusile nu isi au rostul.Daramite la alergare.
Depinde si cu ce pace/viteza alergi si ce distanta alergi. Da, dupa un timp te incalzesti dar poti resimti frigul daca bate vantul si alergi foarte repede.

Eu le folosesc pe astea:  https://www.sportgur...-merino-fw-2019

Daca e ger nu mai tin chiar atat de cald pt ca is subitiri  dar isi fac treaba cat de cat
Fiind din lana merino is foarte usoare si nu ai senzatia de plastic de pe alte manusi.

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
https://11teamsports...nusi-de-jucator

#13
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
De pe forum nu vei primi recomandări utile decât din nimereală, așa că e necesar să încerci mai multe perechi până găsești unele să ți se potrivească. Eu, la turele de munte folosesc pe urcare mănuși din licra, foarte subțiri și sunt suficiente. Pentru coborâre am unele din fleece cu protecție la umezeală pe palme.

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postflorinel, on 16 noiembrie 2020 - 19:11, said:

Nu cred ca ai nevoie de manusi pentru alergat. Te incalzesti oricum maxim, nici nu simti frigul (poate doar in plamani).

cei ce gândesc așa SIGUR sunt niște durdulii, numai ăia se-ncălzesc „maxim” când aleargă
luați în considerare că unul care aleargă zeci de km săptămânal este un uscat/uscățiv
ăstora le e frig și dacă-i așezi pe un calorifer

deci, dacă nu sunteți FAN jogging, lăsați comentariile „spumoase”

#15
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postgushpi, on 16 noiembrie 2020 - 21:08, said:

cei ce gândesc așa SIGUR sunt niște durdulii, numai ăia se-ncălzesc „maxim” când aleargă
luați în considerare că unul care aleargă zeci de km săptămânal este un uscat/uscățiv
ăstora le e frig și dacă-i așezi pe un calorifer

deci, dacă nu sunteți FAN jogging, lăsați comentariile „spumoase”

Cred ca tocmai ai vrut sa ne spui ca nu esti tocmai FAN jogging Posted Image . Da, cei ce practica sport in mod regulat sunt mai slabi/fit, insa paradoxal, sunt si mai rezistenti la temperaturi in afara zonei de confort, frig/cald. Aceste stari sunt fizice, insa ele tin si de psihic. Un om care alearga afara este deseori pus in conditia de a-i fi frig sau cald, insa el pur si simplu va trece peste asta deoarece este ceva banal. Este cam in genul celor care inoata in apa inghetata, nu trebuie neaparat sa fii foca-morsa-si-balena pentru asta, trebuie sa o faci in fiecare zi. Asa cum daca esti genul care face trekking montan esti obisnuit sa ai picioarele ude si sa nu-ti faci prea multe griji.

Edited by spooky51, 17 November 2020 - 09:29.


#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
dacă nu eram fan, vă mai luam apărarea? :o

#17
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Bai, nu-s chiar subtire, si nici friguros de fel. La picioare n-am nici pe dracu, dar disconfortul la maini e considerabil. Il pot indura, dar e destul de mare incat sa-mi strice miscarea si sa imi afecteze timpii.

Am comandat o pereche de manusi pentru pentru jucatori de fotbal, din link-ul de mai sus. Nu mi-a trecut prin cap sa ma orientez in directia aia. Ramane de vazut cum se comporta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate