Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Case insiruite Straulesti

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 22.06.2020

View Postgooroo, on 16 noiembrie 2020 - 19:50, said:

Unii sunt rasisti, nu ii baga in seama.
Cunosc si eu rromi ce au afaceri in imobiliare si sunt mult mai corecti decat romanii.
E de preferat oricand o casa din asta la insiruite in loc de un apartament.

Ori sunt oameni frustrati de viata ori stau in provincie si nu cunosc viata din Buc. In provincie am si eu casa pe 5 hectare, la DN.

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View Postgooroo, on 16 noiembrie 2020 - 19:50, said:

E de preferat oricand o casa din asta la insiruite in loc de un apartament.

Stii care-i diferenta intre ele?
Una se inalta pe verticala si cealalta se insiruie pe orizontala.

Cu precizarea ca la cele pe orizontala exista "parcare" amenajata.Asta pana cand sarlatanul dezvoltator nu se apuca sa construiasca garajele acolo.Contracost,bineinteles.
Intrebare.A cui este terenul pe care se situeaza parcarea?Ca daca-i a sarlatanului,atunci e foarte clara treaba.

#21
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 22.06.2020

View Postadisz, on 16 noiembrie 2020 - 20:05, said:

Stii care-i diferenta intre ele?
Una se inalta pe verticala si cealalta se insiruie pe orizontala.

Cu precizarea ca la cele pe orizontala exista "parcare" amenajata.Asta pana cand sarlatanul dezvoltator nu se apuca sa construiasca garajele acolo.Contracost,bineinteles.
Intrebare.A cui este terenul pe care se situeaza parcarea?Ca daca-i a sarlatanului,atunci e foarte clara treaba.

Avantajul este ca sunt mai putini oameni/ mp2, mai putini vecini directi si am si o curte mica.

Te rog sa te abtii, la numarul tau de postari este clar ca softpedia e viata ta si alta nu ai.

#22
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020

View Postadisz, on 16 noiembrie 2020 - 20:05, said:

Cu precizarea ca la cele pe orizontala exista "parcare" amenajata.Asta pana cand sarlatanul dezvoltator nu se apuca sa construiasca garajele acolo.Contracost,bineinteles.
Intrebare.A cui este terenul pe care se situeaza parcarea?Ca daca-i a sarlatanului,atunci e foarte clara treaba.
Ai vazut tu vreo casa la care se vinde doar terenul de sub casa iar curtea nu?
Pana si la blocuri se vinde curtea din jurul blocului celor de la parter.

#23
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 17.12.2006

View Postragnar2020, on 16 noiembrie 2020 - 16:21, said:

Salutare. Dupa cateva cautari, mi-am format o parere despre zonele din Bucuresti. Am ales Straulesti, relativ aproape de gura de metrou cu acelasi nume.

Complexul se numeste Cecilia Residence, si este vorba de case insiruite cu suprafata de aproximativ 120mp.

Pasul urmator ar fi sa aleg intre doua tipuri de case:

1. Casa deja construita, cu cate 2 dormitoare la etajele 1 si 2 plus un pod de depozitare. Loc de parcare imprejmuit in fata casei si o curte de aprox 13-15 mp (toate cele 3 laturi au vecini din acelasi complex)

2. Casa la nivelul de fundatie, fara placa peste etajul 1 (deci fara acel pod), fara loc de parcare imprejmuit (se parcheaza in fata proprietatii) insa cu o curte de aprox 60 mp invecinata doar in laterale.

Din experienta celor care traiesc "la insiruite" ce m-ati sfatui sa aleg?

Chiar nu te porti duce putin mai departe unde sa ai o curte de minim 200mp liberi?
Cauta un duplex ceva, din pct meu de vedere teren sub 150mp liber nu merita, vecinii o sa ii auzi ca la bloc...

#24
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 22.06.2020

View Postando01, on 16 noiembrie 2020 - 20:15, said:

Chiar nu te porti duce putin mai departe unde sa ai o curte de minim 200mp liberi?
Cauta un duplex ceva, din pct meu de vedere teren sub 150mp liber nu merita, vecinii o sa ii auzi ca la bloc...

Bugetul ar fi undeva tras de par pana la 140k, dar nimic care sa indeplineasca conditiile noastre, aproape de metrou, de o zona verde si de punctele de interes din oras.

La banii astia iau in Corbeanca dar nu vreau sa ma indepartez atat de mult de oras.

#25
hayabusa

hayabusa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 07.12.2004
Clar e o alegere mai buna decat blocul! Sa ai un loc unde sa iesi, un garaj, la casa repari mult mai usor cand se strica si pana la urma nu muncesti asa mult daca ai o curte mica. Eu am curte de 3000mp, sa vezi acolo distractie ca nu sunt milionar si trebuie sa ma ocup si eu de ea :))

#26
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Apartament în oraș și astfel crești calitatea vieții.

Cum sa stai printre zburătoare pe acolo?

#27
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 22.06.2020

View PostFlat, on 16 noiembrie 2020 - 20:53, said:

Apartament în oraș și astfel crești calitatea vieții.

Cum sa stai printre zburătoare pe acolo?

Pentru ca nu imi permit unul, dupa cum am mai zis nu vad diferenta intre zone ca Dristor, Lujer si zona de aici.

La bugetul asta iau 90 mp prin spate pe la mall vitan. Si acolo sunt sunt aceeasi romi.

View PostFlat, on 16 noiembrie 2020 - 20:53, said:

Apartament în oraș și astfel crești calitatea vieții.

Cum sa stai printre zburătoare pe acolo?

Plus de asta de ce e mai calitativa viata in alte zone ale orasului? Eu am nevoie de acces rapid la metrou si in nordul bucurestiului, unde lucrez si probabil o sa o fac in continuare. Am nevoie intr-un parc, am nevoie de spatii verzi (pe care zona mi le ofera). Am Kaufland la 300m, Leroy Merlin peste bulevard. De ce nu e buna zona asta? Ca sunt cativa colorati? sunt peste tot

#28
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
Apar rasistii rand pe rand.
De parca in zonele unde ati luat voi nu ar fi sau nu vor fi romi. Sunteti voi asa siguri ca in aia 30 de ani cat dureaza sa platiti creditul o sa aveti aceiasi vecini?
Ce va face sa fiti asa siguri, faptul ca si vecinii sunt inhamati la rate pe 30 de ani?
Poate unul din ei are noroc si avanseaza si isi achita anticipat creditul si vinde sa se mute la ceva mai scump ca isi permite, poate ca face un schimb cu cineva rom in viitor, sau alta situatie prin care instraineaza apartamentul. S-au cam dus vremurile alea in care aveai toata viata aceiasi vecini, acum e foarte volatila situatia.

Oricum ar fi e mai bine sa ai casa ta cu curtea ta, chiar daca e mica decat un apartament.

#29
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 22.06.2020

View Postgooroo, on 16 noiembrie 2020 - 21:07, said:

Apar rasistii rand pe rand.
De parca in zonele unde ati luat voi nu ar fi sau nu vor fi romi. Sunteti voi asa siguri ca in aia 30 de ani cat dureaza sa platiti creditul o sa aveti aceiasi vecini?
Ce va face sa fiti asa siguri, faptul ca si vecinii sunt inhamati la rate pe 30 de ani?
Poate unul din ei are noroc si avanseaza si isi achita anticipat creditul si vinde sa se mute la ceva mai scump ca isi permite, poate ca face un schimb cu cineva rom in viitor, sau alta situatie prin care instraineaza apartamentul. S-au cam dus vremurile alea in care aveai toata viata aceiasi vecini, acum e foarte volatila situatia.

Oricum ar fi e mai bine sa ai casa ta cu curtea ta, chiar daca e mica decat un apartament.

Mi se pare absurd sa pui calitatea vietii din Bucuresti pe existenta romilor.

#30
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
Eu am stat si langa si in cartier de romi cand eram mai tanar. Nu pot sa zic ca m-au deranjat cu ceva.
Unii chiar erau niste persoane de o omenie nemaivazuta.
Ajunsesem sa ma cunosc cu multi din ei, in special pe cei mai instariti si pe unii ii mai ajutam cu niste chestii din cand in cand, ca ei nu prea se pricepeau la tehnologie. Daca ma nimeream pe la ei mereu ma invitau la masa, sau la gratar, ba chiar se apucau de gratar "in cinstea mea". De multe ori ii refuzam, dar uneori erau atat de insistenti incat nu aveam scapare, trebuia sa raman sa mananc un gratar si sa beau o bere sau ceva.
Unii cand te uitai la casa din exterior parea banala, saracaciosa, dar cand intrai in interior era luna.
Mai recent am locuit pe langa unii dintr-o asa numita familie de interlopi, dar va jur ca erau niste oameni extraordinari, nicidecum cum incearca unii sa ii demonizeze pe interlopi doar din pricina faptului ca au bani si se pricep sa faca sistemul sa lucreze pentru ei.

#31
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 22.06.2020
Omenia clar nu tine de rasa.

Sunt curios unde locuiesc cei care judeca pe aici, din spatele tastaturii toti sunt priceputi si bogati.

Nu vreau sa generalizez, pentru ca mai sunt si oamenii care raspund la obiect si incearca sa ajute.

In fine, revenind la subiect poate mai sunt altii care locuiesc la insiruite si ar putea sa ma ajute cu o parere intre cele doua modele de case.

#32
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
:))))

Da, ce minunăție de oameni, interlopii sunt pâinea lui Dumnezeu.. ce sa facă și ei, mai dau ei în cap, mai fură dar sunt așa cumsecade.. îți vine să-i iubești nu altceva..


#33
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 22.06.2020

View PostFlat, on 16 noiembrie 2020 - 21:40, said:

Posted Image)))

Da, ce minunăție de oameni, interlopii sunt pâinea lui Dumnezeu.. ce sa facă și ei, mai dau ei în cap, mai fură dar sunt așa cumsecade.. îți vine să-i iubești nu altceva..

Nu asta este topicul discutiei

#34
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008

View Postragnar2020, on 16 noiembrie 2020 - 16:21, said:

Pasul urmator ar fi sa aleg intre doua tipuri de case:

1. Casa deja construita, cu cate 2 dormitoare la etajele 1 si 2 plus un pod de depozitare. Loc de parcare imprejmuit in fata casei si o curte de aprox 13-15 mp (toate cele 3 laturi au vecini din acelasi complex)

2. Casa la nivelul de fundatie, fara placa peste etajul 1 (deci fara acel pod), fara loc de parcare imprejmuit (se parcheaza in fata proprietatii) insa cu o curte de aprox 60 mp invecinata doar in laterale.

Din experienta celor care traiesc "la insiruite" ce m-ati sfatui sa aleg?
dintre 2 alegeri cu mari semne de intrebare, ca sa imi dau si eu cu parerea, alege varianta 2.

#35
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
am vazut si noi cecilia cand cautam prin straulesti. ni s-au parut prea inghesuite, curtile extrem de mici, accesul greoi cu masina acolo, in fine, nu comentez mai mult. ni s-au parut mult mai bune insiruitele de la magnolia urban gardens, la buget similar, poate merita sa arunci o privire. pana la urma am decis ca vrem casa singura si teren mare, asa ca ne-am dus in corbeanca. sa stii ca nici acolo nu gasesti chiar usor ceva ok la 140k, dar sigur gasesti mai bine decat in straulesti, dar daca vrei metrou, nu prea ai de ales. maxim incerci mogosoaia aproape de rond si dai cu bicla pana la metrou.

PS: si pe mine ma deranjeaza rasismul de pe softpedia, doar ca nu prea ai ce face, e rasismul generalizat din Romania, n-ai ce sa corectezi ca nimeni nu se schimba ca a citit ceva pe un forum. nici in viata reala cand corectezi omul nu o ia prea bine :)

daca vrei sa-ti povestesc mai multe despre cautari si ce-am mai vazut, da-mi un pm si-ti mai zic.

#36
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 22.06.2020

View PostOigen, on 17 noiembrie 2020 - 20:26, said:

am vazut si noi cecilia cand cautam prin straulesti. ni s-au parut prea inghesuite, curtile extrem de mici, accesul greoi cu masina acolo, in fine, nu comentez mai mult. ni s-au parut mult mai bune insiruitele de la magnolia urban gardens, la buget similar, poate merita sa arunci o privire. pana la urma am decis ca vrem casa singura si teren mare, asa ca ne-am dus in corbeanca. sa stii ca nici acolo nu gasesti chiar usor ceva ok la 140k, dar sigur gasesti mai bine decat in straulesti, dar daca vrei metrou, nu prea ai de ales. maxim incerci mogosoaia aproape de rond si dai cu bicla pana la metrou.

PS: si pe mine ma deranjeaza rasismul de pe softpedia, doar ca nu prea ai ce face, e rasismul generalizat din Romania, n-ai ce sa corectezi ca nimeni nu se schimba ca a citit ceva pe un forum. nici in viata reala cand corectezi omul nu o ia prea bine Posted Image

daca vrei sa-ti povestesc mai multe despre cautari si ce-am mai vazut, da-mi un pm si-ti mai zic.

Se construieste ceva noua in Cecilia, ti-am dat si un pm. Poate stie cineva numele constructorului (celalalt, nu emsia)

https://www.storia.r...eie-IDhZ68.html

Au mii de post -uri pe aici, iti dai seama ca nu au ce face toata ziua decat polemici d astea, frustrati de viata.

Edited by ragnar2020, 17 November 2020 - 21:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate