Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Case insiruite Straulesti

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2020
Salutare. Dupa cateva cautari, mi-am format o parere despre zonele din Bucuresti. Am ales Straulesti, relativ aproape de gura de metrou cu acelasi nume.

Complexul se numeste Cecilia Residence, si este vorba de case insiruite cu suprafata de aproximativ 120mp.

Pasul urmator ar fi sa aleg intre doua tipuri de case:

1. Casa deja construita, cu cate 2 dormitoare la etajele 1 si 2 plus un pod de depozitare. Loc de parcare imprejmuit in fata casei si o curte de aprox 13-15 mp (toate cele 3 laturi au vecini din acelasi complex)

2. Casa la nivelul de fundatie, fara placa peste etajul 1 (deci fara acel pod), fara loc de parcare imprejmuit (se parcheaza in fata proprietatii) insa cu o curte de aprox 60 mp invecinata doar in laterale.

Din experienta celor care traiesc "la insiruite" ce m-ati sfatui sa aleg?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006
Curtea aia de 13-15 mp este imensa.Vezi sa nu o ocupi pe toata cu cusca cainelui.

ps.
Ce avantaj ar putea prezenta viata intr-o casa de acest gen?

pps.
Locul de depozitare de regula este un loc cu acces facil.De ce in pod,dupa doua etaje de urcat?

#3
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2020

 adisz, on 16 noiembrie 2020 - 16:35, said:

Curtea aia de 13-15 mp este imensa.Vezi sa nu o ocupi pe toata cu cusca cainelui.

ps.
Ce avantaj ar putea prezenta viata intr-o casa de acest gen?

pps.
Locul de depozitare de regula este un loc cu acces facil.De ce in pod,dupa doua etaje de urcat?

Avantajele ar fi faptul ca am placa peste etajul 1, adica izolare mai buna, faptul ca este deja construita plus parcarea ingradita in fata.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 13.03.2017
Clar - curtea mai mare
Oricum, in astfel de case, senzatia este ca nu locuiesti nici la casa nici la bloc.
Ceva intre
Dar, unul dintre principalele avantaje este gradina+curtea
Cu cat mai mare, cu atat mai bine

#5
cornek

cornek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 05.11.2009
Salut, eu stau la astfel de case insiruite in Bragadiru.
Iti recomand aia cu curte mai mare sa poti sta si tu cu picioarele pe un gazon.
Daca nu sunt izolate stanga\dreapa se poate auzi prin peretii caselor ca la bloc, in cazul meu am fost un fericit si am vecini tot tineri si intelegatori nu galagiosi. Avem grup de watap in care comunicam diverse etc, conteaza mult vecini mai ales ca sunt insiruite. Noi avem curte in fata plus in spate pe toata latimea casei vreo 40mp in spate si vreo 30 mp in fata plus in fata porti loc pe strada de parcare dar se poate parca si in curte. Vezi cum sunt utilitatiile, daca sunt separate pe fiecare casa(la mine apa este facut contract decat pe o casa si de la aia ne vine si la ceilalti conducta cu apometru individual ) hazna/canalizare. Succes!

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 cornek, on 16 noiembrie 2020 - 17:24, said:

Salut, eu stau la astfel de case insiruite in Bragadiru.
Iti recomand aia cu curte mai mare sa poti sta si tu cu picioarele pe un gazon.
Daca nu sunt izolate stanga\dreapa se poate auzi prin peretii caselor ca la bloc, in cazul meu am fost un fericit si am vecini tot tineri si intelegatori nu galagiosi. Avem grup de watap in care comunicam diverse etc, conteaza mult vecini mai ales ca sunt insiruite. Noi avem curte in fata plus in spate pe toata latimea casei vreo 40mp in spate si vreo 30 mp in fata plus in fata porti loc pe strada de parcare dar se poate parca si in curte. Vezi cum sunt utilitatiile, daca sunt separate pe fiecare casa(la mine apa este facut contract decat pe o casa si de la aia ne vine si la ceilalti conducta cu apometru individual ) hazna/canalizare. Succes!

Ce mai,raiul pe pamant.
La casele astea cum le zice,capitaliste?

#7
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2020

 adisz, on 16 noiembrie 2020 - 17:56, said:

Ce mai,raiul pe pamant.
La casele astea cum le zice,capitaliste?

De curiozitate, tu unde stai? Atat imi permit.

Varianta de apartament ar fi in bloc vechi la dristor/ crangasi/ piata sudului si oricand as alege insiruita de la straulesti, asta convine stilului meu de viata.
Daca tu stai in zona mai buna si ai mai multi bani bravo tie, nu trebuie sa fii ironic fata de altii.

 cornek, on 16 noiembrie 2020 - 17:24, said:

Salut, eu stau la astfel de case insiruite in Bragadiru.
Iti recomand aia cu curte mai mare sa poti sta si tu cu picioarele pe un gazon.
Daca nu sunt izolate stanga\dreapa se poate auzi prin peretii caselor ca la bloc, in cazul meu am fost un fericit si am vecini tot tineri si intelegatori nu galagiosi. Avem grup de watap in care comunicam diverse etc, conteaza mult vecini mai ales ca sunt insiruite. Noi avem curte in fata plus in spate pe toata latimea casei vreo 40mp in spate si vreo 30 mp in fata plus in fata porti loc pe strada de parcare dar se poate parca si in curte. Vezi cum sunt utilitatiile, daca sunt separate pe fiecare casa(la mine apa este facut contract decat pe o casa si de la aia ne vine si la ceilalti conducta cu apometru individual ) hazna/canalizare. Succes!

Mansarda cum o ai? Ma ingrijoreaza putin faptul ca s-ar pierde caldura daca nu am placa peste etajul 1. Cat iti vine factura la gaz?

#8
cornek

cornek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 05.11.2009
Mansarda mi-am izolat-o singur iar pe timp de iarna imi vine gazul cam in jur de 200-250 nu fac un calcul la virgura deoarece dau multi mc si pe timp de vara, dar la vecini le vine tot cam in jurul sumei si la fel avem casele,doar la cei de pe laterale le vine in jur de 350-400 deoarece au suprafata mai mare si sunt si pe colt.
La etj spre mansarda nu am placa, am din lemn cu izolatie cu vata minerala cu aluminiu iar mansarda dupa cum am spus mi-am izolat-o cu vata minerala de 10 intre capriori si foarte importat sa iti faci aerisire in pod sa circule aerul.
Nu intru in polemica cu tine @adisz.

#9
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005

 ragnar2020, on 16 noiembrie 2020 - 16:21, said:

Salutare. Dupa cateva cautari, mi-am format o parere despre zonele din Bucuresti. Am ales Straulesti, relativ aproape de gura de metrou cu acelasi nume.

Complexul se numeste Cecilia Residence, si este vorba de case insiruite cu suprafata de aproximativ 120mp.

Pasul urmator ar fi sa aleg intre doua tipuri de case:

1. Casa deja construita, cu cate 2 dormitoare la etajele 1 si 2 plus un pod de depozitare. Loc de parcare imprejmuit in fata casei si o curte de aprox 13-15 mp (toate cele 3 laturi au vecini din acelasi complex)

2. Casa la nivelul de fundatie, fara placa peste etajul 1 (deci fara acel pod), fara loc de parcare imprejmuit (se parcheaza in fata proprietatii) insa cu o curte de aprox 60 mp invecinata doar in laterale.

Din experienta celor care traiesc "la insiruite" ce m-ati sfatui sa aleg?

Salut!

Daca ai perete comun cu vecinul verifica din ce este facut. In mod normal si legal ar trebui sa fie perete dublu.

Zona este plina de ''conlocuitori''. Vrajitoarele celebre stateau tot pe acolo. Stiu ca vrei sa-ti cumperi o casa dar ma simt obligat sa-ti spun. :)

In Otopeni nu ai gasit nimic?

#10
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2020

 mircea812, on 16 noiembrie 2020 - 18:55, said:

Salut!

Daca ai perete comun cu vecinul verifica din ce este facut. In mod normal si legal ar trebui sa fie perete dublu.

Zona este plina de ''conlocuitori''. Vrajitoarele celebre stateau tot pe acolo. Stiu ca vrei sa-ti cumperi o casa dar ma simt obligat sa-ti spun. Posted Image

In Otopeni nu ai gasit nimic?

I-am vazut :)) Sunt fix pe strada de langa

Am nevoie de metrou aproape, nu as vrea sa depind de masina, am acces rapid la locurile de munca din nord, la herastrau plus zona din spatele caselor care este libera, neconstruita, inca
In weekend de obicei plec din oras deci ma ajuta centura.

#11
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020

 ragnar2020, on 16 noiembrie 2020 - 16:21, said:

o curte de aprox 13-15 mp (toate cele 3 laturi au vecini din acelasi complex)
La mine in sat se cheama cale de acces, nu curte.

#12
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2020

 gooroo, on 16 noiembrie 2020 - 19:12, said:

La mine in sat se cheama cale de acces, nu curte.

Alt frustrat, vedeti-va oameni buni de treaba

#13
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
Casele insiruite prin vest sunt casele din ghetouri de asistati sociali.
Cauta orice altceva, macar 2m sa fie intre case, sa nu te trezesti cu surprize in viitor.
Sa vezi distractie in caz de defectiune, in caz de incendiu, in caz de scandalagii langa. Daca nu esti genul care ii place sa dea, evita astfel de compromisuri ca ti-o iei.

#14
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2020

 gooroo, on 16 noiembrie 2020 - 19:22, said:

Casele insiruite prin vest sunt casele din ghetouri de asistati sociali.
Cauta orice altceva, macar 2m sa fie intre case, sa nu te trezesti cu surprize in viitor.
Sa vezi distractie in caz de defectiune, in caz de incendiu, in caz de scandalagii langa. Daca nu esti genul care ii place sa dea, evita astfel de compromisuri ca ti-o iei.

Este vorba de un complex nou de case, cu acces privat, nu stiu la ce te referi cu asistatii sociali. Va rog daca nu cunoasteti mai bine va abtineti de la rautati.

Nu-mi place atmosfera pe care o dau romii unui cartier, dar sunt inevitabili in Buc. Sunt si pe strada mea acum, langa Moinesti la Gorjului dar sunt in acelasi timp cei la care am apelat cand am avut nevoie de o ranga:))

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,807
  • Înscris: 10.12.2006
Iti dai seama ca dezvoltatorii sunt tigani dupa numele firmei EMsia Construction Koncept.

Casele sunt astea din poza, serios? Si chiar cumpara lumea?

[ https://emsia.ro/wp-content/uploads/2020/08/Emsia-Construction-Koncept-6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
Cumpara, pentru ca sunt mai decente decat apartamentele.
Decat sa iei la apartament la blocul din dreapta cu mansarda rosie, mai bine iei la insiruite.
Ai loc privat de parcare inclus, loc de gratar si o mica terasa.

Mai ales in perioada asta cand la blocuri e interzis sa faci gratar pana si pe acoperisul blocului, ca te urmaresc cu drona si elicoptere si trimit mascatii sa te bata si sa iti ia banii ca zadarnicesti guvernul, totul pe motiv ca acoperisul nu e proprietate personala ci proprietate comuna.

Edited by gooroo, 16 November 2020 - 19:46.


#17
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2020

 Mizu, on 16 noiembrie 2020 - 19:37, said:

Iti dai seama ca dezvoltatorii sunt tigani dupa numele firmei EMsia Construction Koncept.

Casele sunt astea din poza, serios? Si chiar cumpara lumea?

[ https://emsia.ro/wp-content/uploads/2020/08/Emsia-Construction-Koncept-6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bai nene dar tu unde stai ma? Pe bune, am impresia ca pe aici toti sunt milionari. Si daca e rrom ce? Pe mine ma intereseaza sa faca totul bine

#18
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
Unii sunt rasisti, nu ii baga in seama.
Cunosc si eu rromi ce au afaceri in imobiliare si sunt mult mai corecti decat romanii.
E de preferat oricand o casa din asta la insiruite in loc de un apartament.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate