Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Contract de vanzare cumparare pe timp de pandemie

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cri_67

cri_67

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.11.2020
Buna sa va fie ziua, am urmatoarea problema:

Sunt plecata din tara. Am incheiat anul trecut o pomisiune de vanzare cumparare pentru un apartament. Acum din cauza de pandemie nu am cum sa ajung in Romania ( daca ajung pierd foarte mult timp si ma costa foarte mult, la intoarcere sunt obligata sa stau in hotel covid care costa destul si in tara trebuie sa stau in carantina intr-un spatiu care trebuie sa il inchiriez ). Cum as putea sa fac contractul de vanzare cumparare cumva fara sa vin in tara. Imputernicire e complicat de facut deorece eu am imputernicire de la fiul meu ( apartamentul este pe numele fiului cu uzufruct viager pentru mine si procurator de fonduri bunica ) care este si el plecat din Romania ( la studii si la el este aceeasi problema daca ajunge in Romania pierde foarte mult timp si costa foarte mult ) Multumesc anticipat pentru orice raspuns, pentru amabilitate si timpul cheltuit pentru intrebarea mea.

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,148
  • Înscris: 24.06.2006
incercati de comun acord saamanati pana dupa pandemie

#3
cri_67

cri_67

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.11.2020

 dan210, on 16 noiembrie 2020 - 15:19, said:

incercati de comun acord saamanati pana dupa pandemie
Nu se pune problema ca nu este de acord vanzatorul. Eu nu pot sa inchiriez acel apartament, nu pot sa fac contracte pentru utilitati, etc. Multumesc frumos.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ia legatura cu notarul care a autentificat pomisiune de vanzare cumparare si intreaba daca are vreo solutie.

#5
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015
Fiul tau poate sa faca procura in tara unde e si sa ti-o trimita in Romania. Nu e nici asta foarte simplu mai ales daca n-ar consulat sau ambasada in orasul in care este, dar alta cale nu prea cred ca e. Daca n-are consultat sau ambasada in orasul in care locuieste cred ca ar merge sa caute si un notar care vorbeste romana si sa intrebe daca merge. S-ar putea sa ii trebuiasca vreo stampila de la consultatul/ambasada romana, dar il lamureste consultatul/ambasada. Uneori consultatul/ambasadaau liste cu notarii din diverse orase. In concluzie sugereaza-i fiului tau sa vorbeasca cu consulatul/ambasada cea mai apropiata.

#6
cri_67

cri_67

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.11.2020

 vladut01, on 16 noiembrie 2020 - 15:47, said:

Fiul tau poate sa faca procura in tara unde e si sa ti-o trimita in Romania. Nu e nici asta foarte simplu mai ales daca n-ar consulat sau ambasada in orasul in care este, dar alta cale nu prea cred ca e. Daca n-are consultat sau ambasada in orasul in care locuieste cred ca ar merge sa caute si un notar care vorbeste romana si sa intrebe daca merge. S-ar putea sa ii trebuiasca vreo stampila de la consultatul/ambasada romana, dar il lamureste consultatul/ambasada. Uneori consultatul/ambasadaau liste cu notarii din diverse orase. In concluzie sugereaza-i fiului tau sa vorbeasca cu consulatul/ambasada cea mai apropiata.
Eu sunt intr-o tara, nu Romania, fiul in alta tara, tot nu Romania. In tara unde sunt eu nu exista notari publici asa cum ii stim din Romania si nici unul din noi nu sta in orasele unde sunt ambasadele. Tare greu pentru noi. suna de parca tin cu ursul.

#7
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015

 cri_67, on 16 noiembrie 2020 - 15:52, said:

In tara unde sunt eu nu exista notari publici asa cum ii stim din Romania

Anglia? In unele tari avocatii joaca rol de notar (de ex in Canada pe partea engleza unde un avocat de origine romana mie mi-a facut o procura in limba romana folosita cu succes in Romania). Oricum da telefon la ambasada din tara unde fiul tau sta si intreaba-i pe ei cum sa procedezi

#8
cri_67

cri_67

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.11.2020
Asa cum spuneam eu sunt intr-o tara si baiatul in alta, nici una Romania. Multumesc frumos.

Edited by Dany_Darke, 16 November 2020 - 23:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate