Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Qnap TS-253D

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009
Never ever RAID 0 (decat daca vb de matrice compusa RAID 10) ; oricum ce propui in ultima fraza nu se poate .
NU e neaparat nevoie de alt NAS pt mai multe disk-uri ; exista expansion units ce pot fi conectate la NAS-ul actual ( care momentan e cam top pt. platformele care se adreseaza zonei consumer >> poti sa-i faci upgrade de RAM pana la 16GB ) .
Oricum la mom in care vei schimba hardware-ul ideal e sa o iei de la 0 sa faci un RAID 5 pt un echilibru redundanta/spatiu pierdut pt. paritate ; worst case scenario vei plati 1 luna la un provider de storage cloud sa-ti urci datele acolo pana reconfigurezi matricea si apoi iti tragi datele inapoi ( comparat cu costul NAS 4bay+ HDD-uri suplimentare cei 20-30$ max cat va costa gazduirea temporara in cloud a datelor critice nu e cine stie ce )

#38
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Am o problema cu antivirusul instalat default: ClamAV, nu se actualizează baza de definitii (nici automat si nici manual). Apare ca si cum nu as avea nici o baza de definitii. Am gasit un tutorial pt NAS Synology in care spune ca o soluție ar fi copierea fișierelor offline de update in folderul unde este instalat ClamAV. Problema este ca structura directoarelor nu este la fel la QNAP si Synology.
Stie cineva in ce director din sistemul de operare este instalat ClamAV?

M-am conectat la NAS prin SSH dar nu stiu unde sa caut mai departe printre directoare.

Articolul este acesta: How do I manually update virus definitions without an internet connection?

Attached File  2021-08-29_17-52-13.jpg   86.18K   7 downloads

#39
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009
Personal nu am activat functia ; e mai simplu sa am grija ce trag / de ude trag ; pt. securitatea NAS-ului in sine Mallware Remover e in principiu suficient .

Revenind la oile noastre cel mai probabil versiunea inclusa in firmware e prea veche pt. a fi compatibila cu ultimele versiuni de baze de date AV . Poti incerca sa instalezi varianta de pe QNAPclub (appstore 3rd party) . Altfel poti incerca ce mai e scris pe aici.

#40
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Am remediat si cu antivirusul ClamAV, cel cu care vine preinstalat NAS-ul.
Ieri, cand incercam sa intru pe site-ul ClamAV sa descarc actualizarile manual, primeam un ban temporar (puteam sa descarc doar un fisier la cateva ore).
Aceasta cred ca era cauza pentru care nu puteam actualiza. Astazi nu am intrat deloc pe acel site si cand am rulat actualizarea s-a realizat imediat.
Attached File  2021-08-30_17-50-29.jpg   74.36K   10 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate