Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Vanzare bunuri virtuale

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
User91

User91

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.11.2020
Buna ziua!
In anii 2018,2019 am obtinut venituri din vanzare de bunuri virtuale mai exact conturi de jocuri pe telefon. Cautasem foarte mult in legislatie in perioada aceea daca sunt impozabile sau nu aceste venituri si nu am gasit nimic exact legat de acest lucru. In plus pentru ca nu vindeam neaparat in fiecare zi (treaceau si saptamani in care poate nu vindeam un cont si paradoxal existau zile cand gaseam cate 5+ persoane care sa cumpere) eram convins ca se poate incadra la o activitate ocazionala si fara caracter continuu. Cu timpul am realizat si aflat ca de fapt cam orice venit este impozabil. Fiind o persoana onesta m-am intristat si am regretat ca nu am stiut de la inceput ca ar fi nevoie de un PFA sau o alta forma. Persoanele care vindeau erau din afara tarii si banii ii primeam pe PayPal. Intr-un final m-am gandit si-n plus stiind ca poate o sa regret, am declarat veniturile si am depus declaratiile unice aferente anilor respectivi (cam tarziu stiu dar daca stiam dinainte toate detaliile...) si astfel impozitele au fost platite. Avand in vedere acestea, credeti ca ar mai fi ceva de platit sau de facut pentru a fi totul in regula o data pentru totdeauna? Multumesc!
P.S. ca fapt divers, totul declarat inainte de operatiunea Mercur si am vazut cu ochii mei cat de vasta si ambigua este legislatia, multe lucruri putand fi interpretate chiar si neavand un interes de rea-credinta...

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Esti un Robert Ludlum in devenire.Ce-i aia Operatiunea Mercur?
Si eu sunt (ma consider cel putin o persoana onesta) si nu ma intristez usor Posted Image

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
stai relax, ca anaf vegheaza asupra ta.
si fii vesel, ca o sa fii trist cand se implinesc 5 ani, si iti trimit decizie pe ce ai de platit.
de exemplu, taxele la sanatate. plus dobanda. plus ce se mai gaseste. plus dobanda la ce se mai gaseste. plus dobanda la dobanda.
cam asa merge treaba.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
cand spui

 User91, on 14 noiembrie 2020 - 15:09, said:

...impozitele au fost platite...
te referi strict la impozitul pe venit, sau la toate taxele si contributiile aferente unui venit?
daca ai platit doar impozitul, o sa te trezesti peste 2-3 ani (tineam minte ca 5 ani e termenul de prescriptie) cu ceva somatii sa-ti platesti contributia la pensie si sanatate.

#5
User91

User91

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.11.2020
Am platit tot inclusiv pensie si asigurare de sanatate...

#6
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Inca o metoda de a ,,incuraja” cetateanul sa-si plateasca taxele.

Merge, benevol, să declare un venit (infim, raportat la adevăratele bunuri mobiliare/imobiliare). Plătește, și peste 3 ani se trezeste că nu e suficient, că mai are și aia, și aialaltă (exact ce a spus @slai). Plus dobânzi.

Si cine e prostul (a se citi la figurat!) in toata treaba asta?
Pâna nu va exista o transparență, o lege clară, și o cotă parte clară (fără N categorii de venituri, fiecare cu taxele sale)... eliminarea evaziunii e doar o ficțiune

Edited by Rhesus, 14 November 2020 - 19:11.


#7
User91

User91

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.11.2020
Stiu sigur ca puteam sa stau cativa ani linistit si nu m-ar fi intrebat nimeni de nimic, sunt 100% sigur. Totusi mi-am zis ca desi o sa regret alegerea macar sa fiu corect...asa sunt eu mai ciudat, mare prost e posibil si asta :D
In acelasi timp nu pot trece cu vederea gaurile din legislatie si posibilele interpretari ce sunt desigur lasate la voia imaginatiei cititorului. Paradoxal si trist e ca legea parca e scrisa cateodata special ca sa faci si cate o greseala ascunsa iar mai apoi te astepti la surprize. Eram interesat de altfel daca au mai existat persoane ca si mine si ce au facut. In orice caz vorba aia: drumul spre iad e pavat cu intentii bune...

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
codul fiscal si legile aditionale sunt destul de clare :)

#9
User91

User91

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.11.2020
Sincer, de multe ori poti intreba de ce ai nevoie si sa te trezesti dupa ceva timp ca persoana respectiva ti-a dat sfaturi eronate sau care nu aveau o baza proprie ce poate sustine cerintele in cauza si astfel tu faci un lucru si...surprize nu ai respectat x chestii, facut y lucruri, etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate