Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

DYI NAS sau Synology DS220j

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
raduci

raduci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 20.03.2006

 rodion22, on 24 noiembrie 2020 - 21:49, said:

de ce nu folosesti Drive de la synology pt cloud?
Pentru ca aplicatia DS File de Android se blocheaza tot timpul (si cea de Nextcloud este un cosmar sa o configurezi dar macar merge aprope mereu). Un plus la Nextcloud este ca iti organizeaza pozele pe ani/luni si poate fi configurat sa sincronizeze numai cand telefonul se incarca.
De asemenea serverele Synology pot folosi numai discul intern de 128 de Gb, nu unitatile USB de 3 TB

#20
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.11.2020
Am spus Drive nu Ds File.

#21
raduci

raduci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 20.03.2006
Aplicatiile Synology nu imi vad toate folderele cu poze din telefon. Am schimbat mai multe telefoane de-a lungul timpului si intotdeauna am copiat continutul intre ele, dar unele salvau pozele in foldere mai ciudate gen 100Media pe care nici o aplicatie Synology nu o vede. Asa ca din 2000 de poze din telefon imi sincronizeaza vreo 200.
Nu sunt fan Nextcloud dar face cel mai bine ce am nevoie.

#22
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Un laptop s-ar preta la un DiY NAS ?
Laptopul merge brici desi are 14 ani. Turion x64 2.2Ghz, 4 Gb Ram, SSD 128Gb. I-as pune un HDDpe caddy in locul cdrom-ului si un HDD extern.
Si pentru acces remote/cloud... mai studiez.

#23
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006

 nei-k, on 19 noiembrie 2020 - 16:59, said:

Am dat comanda de CPU si MB noi pentru in DIY NAS. Carcasa, RAM si HDD am deja
Doresc sa ruleze doar ca stocare in retea pentru fisierele personale si cele folosite la comun. Suntem 3 utilizatori, fiecare cu cate 2 dispozitive (personal + work), deja a devenit enervant sa mut fisiere cu stick-ul sau sa fac share via Whatsapp. Nu va fi folosit pentru streaming.
Ma gandesc sa folosesc Windows 10, si 2 HDD. Primul HDD sa contina sistemul + folderele partajate cu fisierele de interes, al doilea sa fie back-up al primului, doar pentru folderele cu pricina.
E buna ideea?

Pana la urma am comandat si un SSD si am configurat asa:
- SSD ca boot disk pentru Windows 10 PRO
- 2 HDD, un WD SE de 1 TB si un WD Green de 1,5 TB, puse ca mirror din Disk Management. E un fel de Software Raid. Practic, pe discul de 1,5 TB s-a creat o partitie cu dimensiune identica cu a discului de 1 TB, iar informatia e dublata automat pe cele 2 discuri. Windows-ul vede acest Software Raid (Mirror) ca un singur disc, care a fost formatat automat ca NTFS. Aici voi stoca pozele si documentele de interes. Pe spatiul nealocat am creat o noua partitie pe care am formatat-o exFAT pentru ca mai folosesc si Hackintosh, iar MacOS poate scrie nativ pe acest tip de partitionare. Aici voi stoca fisierele neimportante si dispensabile, precum: aplicatii, muzica, filme etc.

In caz de defectare a unui disc se poate reface mirroring din Windows si as pierde doar datele de pe partitia exFAT, daca ar pica chiar discul de 1,5 TB

La copiere pe NAS viteza pe cablu era de 500 Mbps, multumitor, pentru mine. Limitarea cred ca vine de la viteza de scriere pe WD Green

Edited by nei-k, 06 December 2020 - 00:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate