Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Jucator veteran, caut comunitate romaneasca 20+ in MMORPG de top ( Topic General )

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
TzapInferno

TzapInferno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2006
Salutare, salutare tuturor !

Inainte de toate, pentru cine n-are rabdare / chef sa citeasca tot, varianta TL;DR : Older dude LFG 20+, cu tot cu background + experience so far.

De ceva timp ma tot bate gandul sa ma reapuc de un MMORPG, motivat in foarte mare parte de o nostalgie acuta in ceea ce priveste cei 8 ani de WoW ( de cand a aparut si pana in 2012, pe servere private ce-i drept nu pe original ), perioada care efectiv a fost de vis pentru mine, m-am transpus in foarte mare parte in jocul care, constat cu placere, inca este regele in genre-ul acesta ( din ce am studiat top 10-urile, ma refer ).

Eu intre timp am mai cochetat cu diverse... o sa dau cateva nume in care am si pierdut ceva timp ( desi, imcomparabil cu miile de ore petrecute in WoW ) dar de incercat cred cam incercat putin toate care au aparut : Aion, Cabal, Guild Wars 2, TERA, Blade & Soul etc.

Faza e ca NU vreau sa revin tot in WoW, prefer sa ramana amintirea celor 8 ani nepatata, au fost prea multe schimbari si plot twist-uri si chiar daca probabil m-as reobisnui relativ repede am 2 motive mari de tot 1) Nu vreau sa ma scufund din nou cu totul in lumea WoW, am totusi un job full time si cate side hobbies si n-as mai avea timp sa fiu mereu prezent la toate raidurile si asa mai departe si nici sa fiu casual nu cred ca m-as putea abtine asa ca mai bine nu risc. 2) Am totusi un sistem gaming destul de high end ( Ryzen 3800X / 32Gb  / RX 5700 XT ) + monitor 1440p / 144hz si as vrea totusi sa ma delectez cu niste peisaje misto, deci chiar daca poate suna shallow DA caut un MMORPG cu grafica outstanding ( bine, ma rog, nici sa fie praf la celelalte capitole ).

M-am tot interesat si... se pare ca New World se lanseaza abia la anu' in primavara si desi are multe flaw-uri eu cred ca va fi ceva promitator + arata superb + nu cred ca ditamai gigantul de Amazon nu va avea resurse sa investeasca oricat este nevoie pana ajunge in Top 3 MMORPG-uri. Apoi, lumea spune lucruri multe si bune despre Ashes of Creation doar ca nu stiu ce sa zic, I'm not quite feelin' it sa zic asa... si din upcoming cam astea 2 par a fi de incercat, in rest ar ramane cele existente. Dintre cele existente, din ce am incercat deja ceva timp cred ca singurele demne de luat in considerare ar fi Guild Wars 2 si Blade & Soul ( asta mai putin ) si din ce nu am jucat imi place extrem de mult cum arata Black Desert Online si Final Fantasy, apropo de Final Fantasy l-am regasit undeva pe locul 2 sau 3 in majoritatea topurilor, bravo lor.

Toate astea sunt de prisos insa fara o comunitate misto. Cand spun "misto", vreau sa pun accent pe calitatea oamenilor, nu pe numarul lor, nu caut sa fiu printre multi ( nu neaparat ) si oameni linistiti, prietenosi, cu ce experienta si ei in lumea asta a MMORPG-urilor, oameni cu care sa click-uiesc si sa fiu pe acelasi vibe. Pentru cine s-a mirat sau eventual ofensat citind acel 20+ din titlu... tin sa precizez ca eu am 30+ ( n-o sa dau cifra exact, dar ca idee, sunt gamer de 25 de ani, so yeah ) si chiar am incercat sa nu tin cont de varsta in jocurile online de alt gen ( cel mai mult timp petrecut in ultimii  ani este in League of Legends, PUBG si acum Valorant ) dar efectiv nu s-a putut, agitatia + certurile ( dintre ei, aproape din orice ) + multi alti factori pe care prefer sa nu-i mai enumar m-au dus la acest 20+, cu scuzele de rigoare juniorilor.

Last but not least... mi-am permis sa etichetez acest topic drept "Topic General" fiindca sunt ferm convins ca exista multi alti older dudes ca si mine, 30+, care cauta acelasi lucru... baietii care au fost acolo la inceputuri, la geneza, s-au lasat ( pentru ca real life ) si acum si-ar dori un sequel.

That's about it. Chiar sunt curios sa aflu mai multe, prin ce jocuri va faceti viata ( puteti povesti si cum, daca vreti sa intrati in detalii, eu unul voi citi cu placere ! ).

Multumesc mult pentru timpul acordat. :)

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Daca esti veteran nimeni nu te cauta ca ii bati Posted Image
Nu-ti mai lauda sistemul, nu e nicio smecherie sa faci unul cand ai bani, oricine poate comanda pe emag si asambla Posted Image

View PostTzapInferno, on 12 noiembrie 2020 - 22:19, said:

oameni cu care sa click-uiesc si sa fiu pe acelasi vibe.
Adica bagi autoclicker-ul sau injectoare de auto-target sau prin pereti ? Posted Image

Edited by andreic, 12 November 2020 - 22:25.


#3
TzapInferno

TzapInferno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2006

View Postandreic, on 12 noiembrie 2020 - 22:24, said:

Daca esti veteran nimeni nu te cauta ca ii bati Posted Image
Nu-ti mai lauda sistemul, nu e nicio smecherie sa faci unul cand ai bani, oricine poate comanda pe emag si asambla Posted Image


Adica bagi autoclicker-ul sau injectoare de auto-target sau prin pereti ? Posted Image

Eh bat, nu bat pe nimeni, caut mai mult pentru partea de PvE a jocului evident. Plus ca nu mai am aceleasi reflexe ( se simte grav deja in FPS-uri ). :P

Nu-mi laudam sistemul, nici nu e ceva de laudat la configuratia aia sincer, e doar decent, daca aveam vreun monstru atunci poate dar asa e doar... ok. Chiar n-am vrut sa sune a lauda, lol ! :(

Mi-a placut aluzia, pour les connaisseurs, dar nu... nu pentru aia. :D

#4
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
Joaca eve online, comunitate mai toxica nu cred ca gasesti. Daca nu ai jucat WoW pe oficial nu ai jucat. Serverele alea private nu dau experienta adevarata. Vezi ca apare o noua expansiune pe WoW. Ma gandeam sa mai joc si eu desi nu am mi  jucat de pe vremea Cataclysmului iar raiduri de pe vremea WoTLK. Hardcore a fost numai vanilla si BC

#5
TzapInferno

TzapInferno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2006

View PostTonic Water, on 13 noiembrie 2020 - 12:41, said:

Joaca eve online, comunitate mai toxica nu cred ca gasesti. Daca nu ai jucat WoW pe oficial nu ai jucat. Serverele alea private nu dau experienta adevarata. Vezi ca apare o noua expansiune pe WoW. Ma gandeam sa mai joc si eu desi nu am mi  jucat de pe vremea Cataclysmului iar raiduri de pe vremea WoTLK. Hardcore a fost numai vanilla si BC

Nu ma atrage absolut deloc Eve, sincer. Nici nu prea l-as baga in categoria MMORPG sincer, chit ca este.

Legat de WoW pe serverele private, sincer, te contrazic. Am fost parte din guilde cu oameni foarte misto + am jucat alaturi de 2 prieteni buni IRL mai mereu + am avut si guilda mea cativa ani si chiar a fost tare de tot experienta. Distractie multa, intalniri prin oras cu membrii guildei, ba chiar la un moment dat m-am si combinat cu o tipa cu care ma tot intalneam mereu in AB la mina, eu Rogue si ea Druid, bine "intoliti" eu ii zapaceam pe toti p-acolo disperat de viata dupa kill-uri, ea ma tinea in viata cu tone de heal ( era Resto ). Pana cand am dat-o in texte, apoi ne-am vazut, dupa o saptamana locuiam impreuna. Relatie de 3 ani. :)

Stiu ce vrei tu sa spui de fapt, dar crede-ma ca si pe serverele private a fost misto, singura problema era cu quest-urile care nu mergeau unele si alte mici inconveniente, dar experienta a fost cam 90% din ce era pe original ( am avut si prieteni care au jucat pe original ).

Si eu la fel n-am mai jucat de la Cataclysm incoace, stiu ca au fost o gramade de expansion-uri intre timp, am vazut ca s-au schimbat multe... dar n-as vrea sa ma scufund iar in universul asta, fara nicio exagerare chiar am fost dependent de WoW si am pierdut foarte foarte multe lucruri IRL din cauza asta.

Sper totusi sa apara careva si sa zica o vorba, gen "Hai la noi in X nume clan / guilda in Y joc, e cam ceea ce cauti !" - cam asta-i scopul acestui topic si chiar sper din suflet sa ajute si pe alti OG care indiferent de motive isi doresc sa revina, indiferent in ce MMORPG.

#6
staticrzr

staticrzr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 30.06.2015
Salut, și eu am 30+, dar nu mai am timp sa joc cum jucam înainte. Cum ai jucat tu mult timp wow, eu am jucat lineage. Il poți încerca, e f misto

#7
TzapInferno

TzapInferno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2006

View Poststaticrzr, on 15 noiembrie 2020 - 09:54, said:

Salut, și eu am 30+, dar nu mai am timp sa joc cum jucam înainte. Cum ai jucat tu mult timp wow, eu am jucat lineage. Il poți încerca, e f misto

Salut. Am jucat si Lineage, pentru foarte multi ani a fost cunoscut drept rivalul WoW-ului ( cine a jucat in perioada respectiva isi aduce aminte, probabil ). Cu aceeasi prieteni IRL dar dupa ce jucasem atat de mult WoW si eram fanboys maxim posibil, nu ne-a prins, am jucat gen 1 luna si am renuntat. Era ok, dar... nu mai ok decat WoW. Faza e ca la ora actuala nu prea se regaseste Lineage in niciun Top 10 MMORPG-uri ( top serios, nu la plesneala facut de careva care de fapt nu se pricepe dar doar face top-uri ).

Apropo de Lineage totusi, pentru cine citeste si este interesat - la anu' prin  vara / toamna NCSoft vor lansa Project TL ( a.k.a Lineage Eternal ).


Momentan sunt intre Black Desert Online ( Remastered ) sau Final Fantasy XIV. Daca citeste cineva si stie de vreo comunitate romaneasca in aceste 2 jocuri, please PM me. Pentru la anul sunt cu ochii pe New World si Crimson Desert.

#8
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,428
  • Înscris: 28.09.2008
@TzapInferno la ce sistem ai sigur erai donator pe serverul privat de wow.
Asa da e misto cu iteme donate in BG-uri si arene cand nu exista nici un sistem de repartizare in functie de puterea caracterului.


#9
TzapInferno

TzapInferno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2006
Evident pe vremea respectiva nu aveam acest sistem... ( componentele sunt toate 2018-2020 ) + ca nu am fost niciodata genul P2W, am facut arene si raiduri pana mi-a iesit pe nas pe serverele respectiva pentru gear-ul atat de PvP cat si cel de PvE.

Acum ca ai adus vorba, chiar imi aduc aminte ca ma ofticam maxim ca altii doneaza direct si eu nu stiu ce seturi complete direct iar eu pierdeam zeci de ore de jucat si tras ca sa le adun piece by piece.

Dar intr-un final am reusit sa am APROAPE tot ce imi doream atat pe un Assassatination Rogue cat si pe un Shadow Priest. Damn, those were some good times !!!

Anyway, intre timp mi-am cumparat si eu Black Desert Online de pe Steam ( a fost la promotie acum cateva zile si l-am luat cu doar 3 Euro, lol, doar sa te plimbi aiurea si sa te bucuri de peisaje merita acei 3 Euro ) dar sa vedem cu timpul cum fac, deja am un anturaj de prieteni vechi cu care ma joc Valorant seara cateva ore si peste fix o saptamana se lanseaza ( in sfarsit ) si Cyberpunk 2077.

Pe masura ce pun totul in balanta imi este din ce in ce mai evident faptul ca un MMORPG necesita timp pe care realitatea este ca nu prea-l mai am asa ca este clar ca mai mult de casual n-o sa pot fi... deci singura intrebare este daca pot sa ma obisnuiesc sa fiu un casual dupa ce ani de zile am fost tryhard si extrem de competitiv.

Daca e careva pe aici care are / este intr-o guilda sau clan sau whatever there is in Black Desert Online, astept un PM ceva, poate ma racoleaza si pe mine intr-o guilda de romani fara prea mari pretentii de eligibilitate. Posted Image

#10
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Ba nene daca nu faci kill esti degeaba, pve? joaca jocuri single player

Eu joc din 2001 mmorpg, primu a fost Eternal Lands, e facut de un roman stabilit in SUA, merge si acum si pe telefon da e vechi tare.
on topic
Ba eu daca nu fac kill pe cineva in joc nu il joc simplu, am jucat lineage 2 pe un server rusesc 7 ani si a fost cea mai buna experienta care am putut-o avea, nu-mi placea de unu, numele, farma langa tine si te deranja faceai kill pe el instant, a era prea bun? mai chemai un prieten, vine cu guildu clanu, aduci si tu si etc, nu este joc care sa fie asa la ora actuala, a fost Archeage da booti si manegmentul de cacat l-au bagat in pamant.

Acu ma consolez cu wow clasic mai mult ca nu l-am jucat can a fost lansat, si joc rogue ca sa kilaresc, si Eve online care e ceva foarte diferit si imi place ca pot kilari pe orcine oriunde numai sa pot Posted Image Eu ce astep cel mai mult e Ashez of Creation acusi pe 18 lanseaza alpha 1, eu sunt inscris la Beta 2 si va avea acelasi bine aproximativ acelasi sistem de pvp ca lineage 2, adica kilaresti pe oricine daca poti fara restrictii :)

Spor

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate