Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Alegere parfum/apa de toaleta

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Am fost prin Douglas si am vrut sa verific cateva parfumuri care m-ar interesa.
Dupa mai multe teste am ales trei care m-ar interesa si ar fi complimentate.
Acum nu mai stiu care e unul si care e altul, ca am testat si pe piele si pe hartie...
As vrea sa fiu diferit fata de restul, adica unic asa ca m-am ferit de Versace Eros, One Million sau Dior Sauvage(l-am testat si pe acesta si nu m-a impresionat).
Am testat si Dior Sauvage insa nu mi-a placut, are o proiectie aiurea la inceput pe piele ca de alcool sanitar apoi parca e prea intepator mirosul.

Din ce imi amintesc ca am testat si am acasa parca cel mai persistent ar fi "Terre d'Hermès Eau Intense Vétiver" care are si un pret pe masura, dar parca se simte prea puternic mirosul ala de vetiver care da senzatia de spray din piata.Are un miros liniar dar ceva parca ar fi prea mult.Celelalte versiuni de la Hermes nu le-am testat, ar fi ceva ce mi-ati recomanda din aceasta nisa?Nu stiam ca au parfumuri atat de bune.

Apoi ma asteptam sa fie Carolina Herera 212 VIP un parfum bun dar am observat ca nu e asa "intepator" pentru ca poate e mai "dulceag"?Parca mi s-ar potrivi acesta si nu prea dar poate il confund cu Versace Dylan Blue ca le-am amestecat si acum nu mai stiu care e unul si care e celalalt.

Pe piele am mai testat si Pure XS apa de toaleta dar din cate stiu nu m-a incantat la inceput dar parca e ultimul pe care l-am dat pe piele si dupa ce m-am spalat pe maini mirosul inca persista.Nu stiu sigur daca e acesta sau e Yves Saint Laurent.

Am testat mai multe pe hartie dar parca nu m-a incantat in mod special vreunul ca marea majoritate au o proiectie proasta si nu iti dai seama.

Parfumul/apa de toaleta o voi folosi mai mult pentru iesiri de seara(club, nunti, petreceri etc), dar sa mearga si pe timp de zi precum date-uri sau la birou.Mai exact sa atraga priviri.

Din testele mele as ramane undeva cu "Terre d'Hermès Eau Intense Vétiver" eventual poate tot din aceeasi marca dar fara vetiever, apoi nu stiu care dintre ele ar fi dar cred ca e "Versace Dylan Blue Homme", apoi iar nu stiu daca nu cumva e "Yves Saint Laurent" care persista mult pe pielea mea insa la inceput avea o proiectie slabuta.Paco Rabanne e prea comun si nu cred ca e acesta.

Care ar fi topul vostru din cele amintite de mine aici si care nu e atat de "intepator" ca te imbata de cap?Imi place sa fie persistent dar nu in acel sens ca brutal, prea "serios".
Am 28 de ani, nu sunt genul cu muschi(silueta 62kg - slabut) si 1.70 cm inaltime iar un parfum exagerat de puternic nu cred ca mi s-ar potrivi.

Edited by smiley2, 12 November 2020 - 17:55.


#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Dai pufuri mai putine si n-o sa mai fie strident. Parfumul e o chestie prea personala ca sa-ti spuna altii ce sa cumperi. Cumpara ce-ti place TIE!

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Iti recomand Armani Stronger with you.

#4
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
@dan1980_25, si pe acesta parca l-am testat dar sincer nu ii mai stiu mirosul.
Parca l-am dat pe mana si le-as confunda acum.

Nu as vrea ceva comun iar Dior Sauvage sau Yves Saunt Laurent ar pica chiar daca ar fi printre cele mai "laudate".

Edited by smiley2, 12 November 2020 - 17:59.


#5
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
aventus creed. eu asta il folosesc. bun. f bun. nici nu te bati la tot pasul de el

#6
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
@zile_san, ala deja intra in alta categorie de pret.Il stiu dar deocamdata sunt incepator in parfumerie si o sa intre in urmatoarele teste pentru achizitie.

Nu stiu care din ele o fi parfumul care persista atat de mult pe pielea mea, l-am testat printre ultimele.
Armani Emporio Stronger With You, Paco Rabanne Pure XS parfum sau apa de parfum, Yves Saint Laurent parca l-am dat pe alta parte a mainii...

De Pure XS ce puteti spune?E ceva mai nou aparut?Am vazut ca are review-uri bune.

Daca ar fi sa iau unul puternic ar fi Hermes(vetiver sau ceva din aceeasi nisa), daca ar fi ceva cu o nota sub as alege unul din cele 3 de mai sus.

Edited by smiley2, 12 November 2020 - 18:11.


#7
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
In primul rand apa de parfum daca vrei sa persiste si de la un magazin unde esti sigur de calitate, eu prefer sa le cumpar sau sa rog prietenii sa-mi cumpere din afara (ex. UK). Apoi alegi ce-ti place, de exemplu eu sunt fan Paco Rabanne Invictus sau Carolina Herrera 212 Sexy Men.

#8
schismatrix

schismatrix

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 266
  • Înscris: 30.09.2020
Nebunilor parfumati, vreti sa agatati gagici ?? Anu trecut sa zic eram prin douglas si vine unu' la mine cam timid sa ma intrebe ''ce parfumuri barbatesti imi plac?'' , cred ca facea ceva sondaj sa vada ce place la gagici. Lol, ce lame.

View Postsmiley2, on 12 noiembrie 2020 - 17:42, said:

Parfumul/apa de toaleta o voi folosi mai mult pentru iesiri de seara(club, nunti, petreceri etc), dar sa mearga si pe timp de zi precum date-uri sau la birou.Mai exact sa atraga priviri.
Care nunti, clubareli, prietene ? Tara arde si baba se piaptana.

Nu-ti ramane decat sa te duci sa testezi cat mai multe sa vezi care ti se potriveste. Vezi sa nu stai mai mult de 20 de minute prin parfumerii otherwise ... gaaaaaaaaaaaaaaaaaay

Edited by schismatrix, 12 November 2020 - 18:20.


#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postsmiley2, on 12 noiembrie 2020 - 18:10, said:

@zile_san, ala deja intra in alta categorie de pret.Il stiu dar deocamdata sunt incepator in parfumerie si o sa intre in urmatoarele teste pentru achizitie.

Nu stiu care din ele o fi parfumul care persista atat de mult pe pielea mea, l-am testat printre ultimele.
Armani Emporio Stronger With You, Paco Rabanne Pure XS parfum sau apa de parfum, Yves Saint Laurent parca l-am dat pe alta parte a mainii...

Armani are un miros usor dulceag cu tenta de mosc si vanilie.

Edited by dan1980_25, 12 November 2020 - 18:34.


#10
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Versace Dylan Blue pour Homme sau CH 212 VIP devine peste cateva ore asa un miros ca dupa dus, a sapun?

#11
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
CH 212 Sexy Men nu am sesizat sa aiba "problema" mentionata, dar trebuie sa-ti placa tipul ala de parfum fructat / lemnos.

#12
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Unul din cele doua e prea fresh si nu merge pe timp de iarna.
Avea o proiectie buna acum parca si-a schimbat mirosul si e ca gel de dus.

De la Armani Stronger with You a ramas doar mirosul de vanilie pe mana daca e de la el.

Edited by smiley2, 12 November 2020 - 19:07.


#13
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Dar si Yves Saint Laurent contine vanilie in compozitie.

#14
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006
Invictus sau Boss Bottled

#15
fashion_consultant

fashion_consultant

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.11.2020
@initiator : daca vrei ceva diferit,recomandarea mea ar fi :

1.Chopard Black Incense Malaki Eau de Parfum
2.Salvatore Ferragamo Tuscan Soul Viola Essenziale Eau De Toilette
3.Yves Saint Laurent La Nuit de L'Homme Le Parfum

#16
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Ar putea fi mai multe acel parfum/apa de toaleta care are o persistenta buna pe pielea mea.
E ceva mai dulce cu vanilie, poate scortisoara, moscul nu stiu cum e...Ar putea fi: Armani Stronger with You, Yves Saint Laurent La Nuit de L'Homme sau Pure XS.

#17
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Versace Blue Jeans.De departe cel mai interesant ,deosebit ,persistent si placut parfum ce l-am avut vreodata.Problema este ca l-am cumparat din Spania la 80 euro si eu l-am vazut la Emag cu 180 lei,mai mult ca sigur piratat. [ https://p1.akcdn.net/full/45770534.versace-blue-jeans-edt-75ml.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Oud Wood Tom Ford.
Da, intorc capul. Ba chiar opresc si intreaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate