Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Manuale vechi (la modul general: ēcolare)

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007
Topicul e despre manuale nu reviste sau alte publicatii unde lucrurile stau ceva mai bine.

Ar merge o comparatie intre cateva exemple de pagini din manuale romanesti care ti se par foarte ok din punct de vedere tipografic fata de manuale din tari cu o mai bogata cultura tipografica.

#20
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Ar merge, dacă am găsi. Însă să fie cam din aceiaşi perioadă.
La noi era economia şi ieconomia. În interbelic nu prea erau bani de manuale, în comunism să facă ieconomie la materiale. Tipografi care să fi prins meseria existau, dar şi dacă nu erau din ăia să facă treaba stas, în cazul în care nu aveau ce le trebuie, nu puteau da un rezultat de calitate.
Manualul acela de mate din anii '30 pe care vreau să-l scanez, faţă de altele din perioada aia are hârtie de mai bună calitate. Nu am însă ceva German, Francez, Britanic, Olandez, Suedez cu care să compar.
Am "Manalul cîntăritorului" (da, există aşa ceva, e interesant) ediţia 1965. Am preferat să iau ediţia din 1965 în loc de cea din 1970, că era mai bine tipărită. Dacă are cineva manualul "Utilaj comercial şi de alimentaţie publică" (ăsta era manul dedicat pentru licee şi şcoli profesionale)... tare îl vreau.
Repet totuşi, până să apară alea cu "hârtie transparentă", partea de text era citibilă.

#21
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006

View Posttytysor, on 12 noiembrie 2020 - 20:17, said:

de ce erau analfabeti functionali? au ramas 47 din 20, ceea ce este un rezultat onorabil!

Scuze, acum am vazut. Am vrut sa scriu 2 clase a cate 40 de elevi, adica 80 :wallbash: Deci au terminat ceva mai mult de jumatate din cei care au inceput.

#22
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Nah, şi manualul de matematică din interbelic (probabil anul 1935): Ernest Abason, Al. Andronic, Gh. Dumitrescu - "Algebră Clasa a IV-a secundară" (echivalentul clasei a VIII-a din zilele noastre) Gimnazii, licee, şcoli normale, seminarii etc.
Editura autorilor asociaţi.
https://www.dropbox.... 1935).PDF?dl=0

Va urma un manual de cinematrografie din 1974. Manual pentru şcolile de specialitate.

Edited by djl, 02 December 2020 - 18:19.


#23
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Nu l-am făcut încă pe ăla de cinematografie.
Dar spre să mai digitizez unele manuale pe viitor.
Între timp am găsit asta: https://muzeulastra....-scolare-vechi/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate