Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Google Photos nu va mai avea storage nelimitat gratis - alternative

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#145
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Transfer automat de la X la Y poate fi facut doar daca e oferit de X sau Y.

Orice altceva implica descarcat dintr-o parte si urcat in cealata. Are rost sa apelezi la intermediari in cazul asta?

#146
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001
Am luat varianta clasica si cea mai simpla. Am inceput sa descarc cei 13 GB foto din OneDrive si apoi le fac upload in Google Photo. Asa e.

#147
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001
Se poate transfera automat continutul din mai multe conturi Google Photos in alt cont Googgle Photos?
Am facut rost de un cont business unde nu mai e limitarea de 15 GB
Doresc sa transfer pe el toate fotografiile si videoipurile ce le am deja pe alte conturi Google.
Se poate face asta automat?
Attached File  google.png   23.26K   35 downloads

#148
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 18.07.2018
Solutie cea mai buna dupa pererea mea: Mega Up  https://megaup.net/index.html , e gratuit si usor de folosit.
In rest, folosesc Google Drive si Photos atat cat ofera, nu sunt dispus sa cheltui mai mult.
Cu One Drive si iCloud la fel.

Edited by GT_Xpress, 17 April 2021 - 14:28.


#149
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
O mica atentionare, daca vreti sa profitati de Photos, mai e timp pana la sfarsitul lunii pentru spatiu nelimitat gratuit.

In cazul in care vreti sa uploadati poze din arhiva pentru a le avea deja acolo. :)

#150
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Exact asta făceam.... Atenție, necesită puțintică putere de procesare dacă pc-ul sau laptopul are deja 10 ani; s-ar putea să gâfâie umpic.

#151
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 d4m4g3, on 08 mai 2021 - 18:11, said:

O mica atentionare, daca vreti sa profitati de Photos, mai e timp pana la sfarsitul lunii pentru spatiu nelimitat gratuit.

In cazul in care vreti sa uploadati poze din arhiva pentru a le avea deja acolo. :)
Plătești câțiva lei lunar pt stocare și ești ok. Sau cumperi stocare in plus, de pe alte site-uri, la preturi infime, însă aș fi cel puțin circumspect.

Edited by Vlad_22, 09 May 2021 - 15:19.


#152
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Daca depășești, îți taie gmail la un moment dat.

#153
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 Vlad_22, on 09 mai 2021 - 15:18, said:

Plătești câțiva lei lunar pt stocare și ești ok. Sau cumperi stocare in plus, de pe alte site-uri, la preturi infime, însă aș fi cel puțin circumspect.
Alta era ideea. Daca ai o arhiva de sute de GB, ar fi inteligent sa nu platesti si pentru aia si sa uploadati arhiva acum.

Ulterior pentru noile fotografii, da, se va plati si e ok pretul pentru 100GB, ceea ce va fi suficient pentru majoritatea in general.

#154
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
intrebare: daca vreau de exemplu sa bag niste poze in luna august, platesc pe acea luna si bag, dupa nu mai platesc, se intampla ceva?
Gen as vrea sa platesc doar pentru cand vreau sa bag poze si atat

#155
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Plata se face ca un abonament, parca lunar sau anual. De fapt platesti pentru spatiul alocat, daca vrei spatiu mai mare de 15GB.
Pachetul gratuit are 15GB, daca ai nevoie de mai mult spatiu platesti abonamente pentru pachete cu spatiu mai mult.

Edited by Ciubex, 10 May 2021 - 07:49.


#156
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 vldsnz97, on 10 mai 2021 - 01:21, said:

intrebare: daca vreau de exemplu sa bag niste poze in luna august, platesc pe acea luna si bag, dupa nu mai platesc, se intampla ceva?
Gen as vrea sa platesc doar pentru cand vreau sa bag poze si atat
Da si nu. Depinde la ce te referi sa se intample.

Daca cumperi o luna un abonament, bagi toate pozele si apoi nu mai platesti, spatiul tau va fi readus la standardul de 15GB sau cat ai tu, ca poate sa difere.
Dar fisierele vor ramane acolo momentan.

Problema e ca apoi avand ocupat sa zicem 50GB dar tu avand din nou 15GB, nu vei mai putea adauga absolut nimic in contul tau Google, si anume:
- Mailurile noi nu vor mai intra.
- Nu mai poti adauga nimic in Drive.
- Nu mai poti face backup la nimic in Photos.
- Backupuri de pe telefoane/Whatsapp etc nu vor mai merge.
- etc. Asta pentru ca spatiul este comun intre toate serviciile.

Apoi, incepand cu 1 iunie 2021, daca esti inactiv sau situatia asta (stocare peste capacitatea actuala a contului) va persista pentru 2 ani, fisierele vor fi sterse automat de catre Google.
Nu stiu ce considera ei *inactiv* aici, pentru ca spre exemplu Photos/Drive/Mail/etc vor fi intr-un fel inactive din moment ce nu mai poti adauga/modifica nimic, doar vizualiza/sterge.

Asadar de preferat sa nu faci asta pentru 2E pe luna.

#157
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Cei 15 GB dacă nu încarci foarte mult conținut video ci mai mult foto ar trebui să-ți ajungă cam doi ani până vei fi nevoit să cumperi spațiu. Desigur vorbim de "high quality" care reduce dimensiunea. Valoare Google Photos vine din "deșteptăciunea" căutărilor in fotografii, altfel mai există și alte servicii de stocare chiar mai ieftine.

#158
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001
Telefoanele Google Pixel rămân în continuare cu spatiu nelimitat?
Care ar fi posibilitatea să am spatiu nelimitat? Cumpăr un Google Pixel și îl leg cumva de contul meu?
Sau trebuie un nou cont doar pe acel telefon?
As achiziționa un telefon Google Pixel să îl folosesc doar pt filmări și fotografii și să îl conectezi doar la wifi să facă backup automat în Google Photos.
E posibil asta?

#159
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Pai și dacă ar fi posibil, nu e cam scumpă varianta ta?! Nu e mai ieftin sa iei spațiu de stocare atunci când va fi nevoie?! N-ai nici o garanție cu pixelul. Cu Google n-ai in general garanție cu produsele; închide și deschide servicii de ani de zile.

#160
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postdorin_2k, on 16 mai 2021 - 19:46, said:

Telefoanele Google Pixel rămân în continuare cu spatiu nelimitat?
Care ar fi posibilitatea să am spatiu nelimitat? Cumpăr un Google Pixel și îl leg cumva de contul meu?
Sau trebuie un nou cont doar pe acel telefon?
As achiziționa un telefon Google Pixel să îl folosesc doar pt filmări și fotografii și să îl conectezi doar la wifi să facă backup automat în Google Photos.
E posibil asta?
Sau 10 Ron/lunar pentru 100gb. Mai ai OneDrive, de ex., cu 30 Ron/lunar, 1tb sau Digi Storage, cu puțin peste 100 Ron, până la 5tb, foarte convenabil. Mai era și ceva, Dubox, cu 1tb, parcă, moca, îl am, dar nu prea îmi inspiră încredere, pt chestii personale, cel puțin, că e dezvoltat de chinezi.

Edited by Vlad_22, 16 May 2021 - 21:11.


#161
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postdorin_2k, on 16 mai 2021 - 19:46, said:

Telefoanele Google Pixel rămân în continuare cu spatiu nelimitat?
Unele dintre cele deja lansate, da. Urmatoarele noi care urmeaza, nu.

"Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 4, Pixel 4 XL, Pixel 4a, Pixel 4a 5G, and Pixel 5 will continue to be able to upload in either high quality after June 1, 2021. The Pixel 1 is out of luck though. For the Pixel 3a and later, you can upload in high quality for free. The Pixel 3 can do original quality for free until January 31, 2022." https://www.androidh...-storage-ending

Acum nu stiu daca e vreo legatura in cazul in care iei SH cu un telefon ce a fost deja legat de alt cont, si chiar si asa, nu e ceva permanent pentru ca nu stii ce se va mai schimba, si nici acel telefon nu il poti tine o viata, ci doar cativa ani.

#162
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001
Totuși poate mă lămurește careva. Cum știe Google să îmi ofere spatiu nelimitat pt Pixel?
Că eu pot conecta 2-3 telefoane la acel cont.
La OneDrive am avut și 1TB gratis. Nu-mi mai amintesc cum. Parca de la o tableta Samsung și de la un abonament la Office gratis tot un an.
Daca as lua un Pixel SH cel mai ieftin, cum obțin și spațiul asta nelimitat?

Edited by dorin_2k, 17 May 2021 - 13:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate