Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Google Photos nu va mai avea storage nelimitat gratis - alternative

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#109
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Pe alt telefon aveam setat backup la dimensiune originala.
Am dat să convertească la calitate înaltă și din 15 GB au redus la 1 GB.
Poate o să apară și posibilitatea de stocare la calitate medie.
Astfel încât 15 GB să fie suficient pt vreo 10 ani de fotografii făcute.

Attached Files



#110
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Si chiar ai vrea asa ceva? Nu cred ca or sa faca oricum, original este fisierul nealterat, iar optimizat la 16MP este mai mult decat decent atat ca si calitate, cat si dimensiune pe disc.
Dar cum e planul despre care ziceam din India, Express cu resize la 3MP. Pai degeaba ocupa putin, ca peste 10 ani pe displayurile existente atunci, vor arata oribil fotografiile.
Acum ~10 ani cu iPhone 4, Samsung Galaxy S1, majoritatea aveau camere de 5MP, ecrane nici HD, fotografiile groaznice pentru standardele de azi.
Daca fotografiile de acum le-am pastra si la rezolutie mica, recompresate, peste 10 ani o sa ne uitam la ele cum ne uitam acum la pozele VGA de pe dumbphones.

Oricum, in final cea mai buna alternativa e tot Google Photos 100GB la 10lei sau cat e.
Nu costa atat de mult, dar ramai unde esti, nu schimbi platforme, nu renunti la functii, nu ai alte conturi, esti deja familiarizat, si tot asa.
Nu exista niciun alt serviciu gratuit nelimitat, asadar alternativele ar fi tot pe bani pentru nelimitat, caz in care de ce am mai cauta alternative...

#111
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Attached File  Untitled.jpg   77.47K   69 downloads

io am contul pe india, si nu am nici un express. tot planurile clasice, neobisnuit de scumpe pentru india.

Edited by slai, 17 January 2021 - 14:51.


#112
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View Postslai, on 17 ianuarie 2021 - 14:50, said:

Attachment Untitled.jpg

io am contul pe india, si nu am nici un express. tot planurile clasice, neobisnuit de scumpe pentru india.
7 Ron e foarte bun, pt 100 gb. Eu am YT Premium pe India, fiindcă e mai ieftin și plătesc tot atât. L-am luat, în general, pentru a nu mai avea reclame pe TV. 35 Ron/lunar pt 2TB??? Excelent.

Edited by Vlad_22, 17 January 2021 - 15:07.


#113
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 06.02.2011

View Postdani.user, on 17 ianuarie 2021 - 11:47, said:

Asta cred ca ar fi o alternativa foarte buna, 10TB pentru mai putin de 200lire desi cred ca mie mi-ar fi suficient 500GB-1TB care e 100 de lire si durata de viata garantata pt 30 de ani, cred ca iesi mai bine cu solutia asta, singurul dezavantaj e ca nu le poti accesa de oriunde ai fi ....

#114
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Aparatul pentru a folosi acele tape-uri costa mai mult decat ma asteptam. Nu mai suna o varianta asa buna.

Pentru accesare de oriunde ai cloud storage care la 1 TB nici nu costa asa mult.

#115
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 06.02.2011
Nevastamea pentru un timp se apucase sa le printeze pe hartie fotografica, dar nu mai este ca pe timpuri sa ai cateva zeci, dupa ce a printat undeva pe la vreo mie de poze nu i-a mai trebuit :)) Totusi daca ai fotografiile pe macar doua medii de stocare simultan ar trebui sa nu ai emotii, eventual pentru mai multa siguranta bagi si al treilea mediu de stocare si cam aia e....

#116
creativestar

creativestar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 24.10.2009
Pentru inceput continuam cu cei 15GB gratuiti. Ajung pentru vreo 2 ani, cel putin la ritmul meu cu setarea de high quality. Evident backup alternativ pe doua hdd-uri. Aici eu prefer hdd-uri interne montate in desktop-uri diferite, au viata mai lunga pe sata decat pe usb. Dupa ce se ocupa cei 15 GB, trecem la planul de 100 GB, care de fapt inseamna inca doar 85GB pentru ca la optiunea aceea spatiul total e de 100GB, nu 100+15. Asadar cei 85 Gb ajung pentru inca aproximativ 10 ani. Apoi vom mai vedea. Practic vom plati 10 lei pe luna pentru confortul de a avea la dispozitie toate fotografiile oricand. Si daca iti faci un cloud personal cu un pc, nas orice hardware, nu cred ca va fi la fel. Costuri vor fi, cel putin cu energia electrica consumata, poate chiar mai mult decat 10 lei, apoi trebuie mentenanta, eventuale interventii tehnice, bataie de cap.  Pe mine m-au prins cei de la google. De fapt m-am predat.

#117
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 06.02.2011
Nu stiu cat timp iti vor ajunge cei 15gb chiar si cu compresie high quality, oricum tot ce bagi pana prin iunie anul asta e inca moka pentru totdeauna :)

#118
creativestar

creativestar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 24.10.2009
Rata de compresie e in jur de 85% pentru fotografii si 80% pentru video. din ce am observat. Anul trecut am facut poze si filmulete in cantitate totala de 22 GB (2929 poze si 65 filmulete) Modest fata de altii, dar e un exemplu pentru calcule. Pe high quality in google photos ar trebui sa ocupe cam 4,5 GB. Cei 15 GB mi-ar ajunge pentru aproximativ 3 ani, cu actualul telefon.  Doar ca cei 15 GB se impart cu mailul, astfel ca la cei mai multi dintre noi, nu mai sunt 15 GB. In fine, ne adaptam.

Edited by creativestar, 21 January 2021 - 09:45.


#119
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View Postdorin_2k, on 16 ianuarie 2021 - 10:56, said:

Alte platforme de storage automat Ă®n cloud a fotografiilor, au opțiunea de căutare după locație sau alte criterii? Se salvează datele GPS automat?
Pt mine Google Photos e perfecta. Îmi gasesc tot ce vreau din 2009 de când am primele foto acolo.

Da, OneDrive.

#120
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Am si OneDrive dar nu le afiseaza asa repede ca in Google. In OneDrive nu le redimensioneaza si ocupa mult loc.
Si nici cautarea dupa cuvinte cheie nu merge in One Drive: sky, cer, etc

#121
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
De ce ai vrea sa le redimensioneze?
Asta e cel mai mare neajuns al Google Photos dpmdv. Avem telefoane cu camere ultraperformante și sute de megapixeli că apoi să ți le redimensioneze automat aplicația.

#122
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Zecile și sutele de megapixeli ai telefoanelor sunt absolut inutili. La Google Foto abia ce era peste 16 MP era compresat. Și 16 MP e mai mult decât suficient pentru o fotografie, fie ea și printată pe hârtie sau vizionată pe TV.

Edited by caiuscorneliu, 26 January 2021 - 01:30.


#123
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013

View Postalexneo, on 25 ianuarie 2021 - 22:08, said:

De ce ai vrea sa le redimensioneze?
Asta e cel mai mare neajuns al Google Photos dpmdv.
Nu este un neajuns al Google Photos pentru ca serviciul nu le redimensioneaza.
Tu le redimensionezi cand alegi optiunea respectiva, aplicatia te intreaba la inceput, vrei fisiere originale neatinse SAU varianta redimensionata daca rezolutia este peste 16MP si totodata comprimate.
Deci nu e neajuns al unui serviciu cand ai optiuni si totodata poti alege sa nu o faca.

View Postcaiuscorneliu, on 26 ianuarie 2021 - 01:29, said:

Zecile și sutele de megapixeli ai telefoanelor sunt absolut inutili. La Google Foto abia ce era peste 16 MP era compresat. Și 16 MP e mai mult decât suficient pentru o fotografie, fie ea și printată pe hârtie sau vizionată pe TV.
Ce este peste 16MP, daca ai optiunea "free" (momentan), este redimensionat, dar si compresat.
Ce este sub 16MP, este doar compresat, dar nu redimensionat - ceea ce este cazul in general pentru ca majoritatea telefoanelor chiar si cu camere de 108MP scot by default fotografiile la rezolutie de 12/16MP.

Spre ex o fotografie de 12MP care ocupa 3MB in telefon, in Photos nu va fi redimensionata fiind sub 16MP, dar va fi comprimata oricum probabil ocupand ~1.5MB, pentru a salva spatiu, dar comprimarea fiind facuta la un nivel optim intre calitate/spatiu ocupat pe disc, incat in general nu se observa scaderea in calitate. Deci da, in final sunt ok si asa, comprimate.

#124
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 06.02.2011
Cand te trezesti ca se duce hdd-ul si nu ai backup fizic pe altceva, google drive e salvarea, nu mai conteaza cat de comprimate sunt esti multumit ca mai ai ceva:) Eu am fost norocos ca aveam Hard Disk Sentinel si m-a anuntat ca hdd-ul vrea sa plece pe lumea cealalta, am reusit sa recuperez o mare parte din ele dar vreo 20% s-au pierdut. Acum le am pe desktop, doua laptop-uri, un hdd extern si google drive , mi-am invatat lectia :)

#125
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Interesant cum tehnologia tot evoluează, însă lucrurile de bază, precum bateriile sau stocarea datelor, care sunt atât de importante, încă mai au destul până să fie puse la punct.

View Postalexneo, on 25 ianuarie 2021 - 22:08, said:

De ce ai vrea sa le redimensioneze?
Asta e cel mai mare neajuns al Google Photos dpmdv. Avem telefoane cu camere ultraperformante și sute de megapixeli că apoi să ți le redimensioneze automat aplicația.
Stai liniștit, că ce urci pe Facebook, Instagram și alte asemenea, tot comprimate sunt. E funny, dacă crezi că le vezi la calitate originală. Nu megapixelii, sunt baza. Contează și apertura, focalizare, stabilizarea optică, rezoluție, softul dispozitivului etc. O fi avansat multișor și camerele de pe smartphone-uri, în ultimii ani, însă un DSLR, încă face pișu, fără probleme, pe orice set de camere al vreunui device, chiar și flagship Samsung, Huawei, Apple, Pixel, Sony etc. Contează și cel care le folosește, fiindcă cineva cat de cat priceput, scoate foto decente și din ceva mai slăbuț.

Edited by Vlad_22, 03 February 2021 - 03:46.


#126
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Le-am dat 7 lei, io sunt depășit de mult, pana la urma mi-au tăiat gmail.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate