Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Google Photos nu va mai avea storage nelimitat gratis - alternative

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#1
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Tocmai am primit mail de la Google ca backup-ul la poze nu va mai fi gratuit ci va contoriza in cei 15GB pe care ii are contul (daca nu ai storage platit). Eu folosesc exclusiv Photos pentru backup asa ca toate pozele mele sunt acolo. Caut deci alternative. Am acasa un NAS si ma gandesc sa le urc acolo. Exista vreo aplicatie care sa faca backup automat catre un server dedicat?

#2
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005
la fel ca Flickr, numai e loc pe hdd...

#3
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
https://www.ubackup....tware-6988.html

https://www.handybac...to-backup.shtml

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 bogdan2011, on 12 noiembrie 2020 - 11:15, said:

Tocmai am primit mail de la Google ca backup-ul la poze nu va mai fi gratuit ci va contoriza in cei 15GB pe care ii are contul (daca nu ai storage platit). Eu folosesc exclusiv Photos pentru backup asa ca toate pozele mele sunt acolo. Caut deci alternative. Am acasa un NAS si ma gandesc sa le urc acolo. Exista vreo aplicatie care sa faca backup automat catre un server dedicat?

Pozele care sunt deja acolo nu se vor contoriza. A fost gratis 5 ani, acum e cu bani, totusi pachetele nu sunt chiar atat de scumpe 100lei/an/100Giga...

#5
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020

 Mondeo, on 12 noiembrie 2020 - 11:27, said:

la fel ca Flickr, numai e loc pe hdd...
Loc este, doar ca acum vor pe banuti grei... sa platesti tu ca sa iti mineze ei datele in serverele lor.

 addelin, on 12 noiembrie 2020 - 11:43, said:

totusi pachetele nu sunt chiar atat de scumpe 100lei/an/100Giga...
Sunt scumpe, e mai ieftina varianta onedrive de la microsoft, cu banii aia iei 1TB de la microsoft.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Asa e gandit serviciul, haideti oameni puneti-va pozele acolo ca e tare... dupa care vine oferta pe bani, logic.

#7
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
E ca la pescuit... arunci viermele si cand prinde pestele il cureti de solzii pe care ii are.

#8
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Vor să monetizeze serviciul, asta e clar. Dar parcă au și ceva dreptate. Vă dați seama ce volum de date urca omenirea gratuit în cloud-ul lor? Trebuiau să investească enorm în servere ca să țină pasul. Pana mea, nu e societate de binefacere, e o companie care vrea profit. Eu voi continua să-mi salvez pozele pe harduri externe, păcat că pierd accesul de oriunde și sistematizarea pe care mi-o oferea Google Foto. Sau poate voi da zece lei pe lună, nu e mare lucru, habar n-am.

#9
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

 andreic, on 12 noiembrie 2020 - 11:45, said:

Asa e gandit serviciul, haideti oameni puneti-va pozele acolo ca e tare... dupa care vine oferta pe bani, logic.
Problema aici e ca exista competitie buna. Eu am avut ceva timp crashplan dar era foaarte lent pentru ca nu aveau servere in Europa, doar in SUA. era ceva gen cativa dolari pentru spatiu nelimitat.
Oricum aveam de gand sa scap de Google Photos doar ca n-am gasit nici o alternativa la fel de convenabila.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Pana la urma si "pomenile" trebuie sa ajunga la fundul sacului.
Doar traim in capitalism,ca naiba.Amintim de comunism doar cand nu ne place ceva Posted Image si uitam in totalitate binefacerile capitalismului.
In cazul de fata avem doua dintre ele,adica faptul ca-ti "mineaza" (vorba colegului in postarea 5) datele si faptul ca si platesti pentru asta.Hilar,nu?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 gooroo, on 12 noiembrie 2020 - 11:45, said:

Sunt scumpe, e mai ieftina varianta onedrive de la microsoft, cu banii aia iei 1TB de la microsoft.
La one drive 1TB costa 300lei/an. Oricum, la cum pui tu problema, nimic nu te va satisface, fiindca invariabil pentru orice solutie vei alege va trebui sa dai bani!

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

 addelin, on 12 noiembrie 2020 - 11:43, said:

Pozele care sunt deja acolo nu se vor contoriza. A fost gratis 5 ani, acum e cu bani, totusi pachetele nu sunt chiar atat de scumpe 100lei/an/100Giga...

Eu am mult peste aia de 100GB, din fericire sunt poze care nu se contorizeaza. Dar voi tot genera pe viitor, se vor duce si aia 100GB.

PS. Vad ca pentru 40 ron in plus am inca 100GB...hai ca nu-i rau.

Edited by george_alexandru, 12 November 2020 - 12:13.


#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

 caiuscorneliu, on 12 noiembrie 2020 - 11:52, said:

Eu voi continua să-mi salvez pozele pe harduri externe, păcat că pierd accesul de oriunde și sistematizarea pe care mi-o oferea Google Foto.

Daca folosesti un diskstation ai in continuare acces de oriunde.

Iar organizare photo in stilul google photos o faci cu pachetul Photo Station (Synology). Iti instalezi Photo Station pe NAS si aplicatia DS Photo pe orice alt dispozitiv mobil si gata.

Avand in vedere ca un diskstation cu doua harduri de 4Tb in Raid 1 costa sub 500 de euro, mi se pare pomana la ce poti face cu un astfel de dispoitiv.

Edited by abac, 12 November 2020 - 12:13.


#14
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 adisz, on 12 noiembrie 2020 - 12:05, said:

Pana la urma si "pomenile" trebuie sa ajunga la fundul sacului.
Doar traim in capitalism,ca naiba.Amintim de comunism doar cand nu ne place ceva Posted Image si uitam in totalitate binefacerile capitalismului.
In cazul de fata avem doua dintre ele,adica faptul ca-ti "mineaza" (vorba colegului in postarea 5) datele si faptul ca si platesti pentru asta.Hilar,nu?

Ce naibii să mineze prin mii de tera de poze cu pisici și pițipoance? Eu le-aș da acces total la pozele mele, să facă ce vor cu ele, numai să rămână gratuit :)

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am iCloud de 2Tb cu 45lei/luna. Adica 3 pachete de tigari.
Alternative ar fi Dropbox, MEGA, OneDrive.

 caiuscorneliu, on 12 noiembrie 2020 - 12:12, said:

Eu le-aș da acces total la pozele mele, să facă ce vor cu ele, numai să rămână gratuit Posted Image
Tu, dar altii care au chestii importante.

Edited by tehnics, 12 November 2020 - 12:25.


#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
La Google abonamentul de 2TB e 50 ron/luna (cu 17% mai ieftin daca se platesc toti banii odata), deci comparabil cu icloud.

#17
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020
Cui ii pasa ? Oricum mergea ca Dracu' de rau serviciul. Am cablu de date.. :D

#18
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Nu mi se părea că mergea greu. Datele se urcau în cloud, evident, în funcție de viteza conexiunii pe care o aveai. Nu mai stăteam cu grijă, totul se făcea în fundal, nici nu mi-am dat seama când am urcat probabil zeci de giga. Asta e, era previzibil că vor cere bani la un moment dat.

Edited by caiuscorneliu, 12 November 2020 - 12:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate