Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Self car service

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Salutari

Ma bate gandul de ceva zile ca prin primavara sa deschis o alta afacere. Mi se cam pune de stat in fata pc-ului si as vrea sa fac si altceva iar o idee care pe care imi place sa merg e ca daca vrei sa faci bani, cauti o problema in comunitatea in care traiesti si o rezolvi.

Cel putin eu, una din problemele cu care m-am confruntat de cand am revenit in Romania, a fost seriozitatea service-urilor auto si de multe ori, daca aveam unde sa ridic masina si ceva scule, o puteam face eu si de aici mi-a venit ideea cu self-service.

Ideea : practic 2-3 standuri / elevatoare + scule la dispozitie si iti repari ce vrei iar plata se va face la ora , sau un pret "bulk" pe 24 de ore daca vrei sa lasi masina acolo peste noapte. Nu platesti la uneltele folosite, ci la timpul petrecut. Ori iti faci tu, ori vi cu cineva "care se pricepe" , etc asta e irelevant

pretul orar, sa fie undeva la 25-35ron, inca nu mi-am facut calculele. Momentat as vrea sa dezbatem ideea in sine

Voi ce ziceti ? ati merge undeva sa va reparati voi masina ? M-ar interesa sa stiu mai mult parerea altora, ca in capul meu, la ora asta totul suna bine Posted Image

Edited by Andreysc7, 09 November 2020 - 05:32.


#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Salut.

Pai in primul rand nu prea e ok din punct de vedere legal sa iti repari singur masina si nu stiu cat de usor o sa obtii autorizatiile necesare pt asa ceva. Chiar daca suna interesant.

Plus ca tariful per ora e posibil sa nu fie tocmai atragator pt multi deoarece acei care isi repara singuri masina ori o fac dn pasiune ori pt a mai scuti din cheltuieli. Ca amator e foarte probabil ca o sa petreci mai mult timp incercand sa repari o problema, asta inseamna sa dai bani mai mult pt inchiriat locul, si posibil sa fie cam aceiasi cu manopera la service pt acelasi lucru.

Exemplu schimb dicuri frana: la service unde au mai facut asta de n ori, ti le rezolva in cateva ore, tie e posibil sa iti trebuiasca mai mult de o zi si in timpul asta sa constati ca ba iti mai trebuie un furtun de inlocuit ba alte chestii si ramai cu masina pana a 2 a zi.
Pe langa asta, tre sa tii evidenta constant la scule..pt ca risti ca unele sa se "piarda"

Eu am un loc la tara unde fac multe lucrari de mentenanta la masina si trebuie sa planific foarte minutios toti pasii pt a indeplini acea operatiune...ca sa nu ajung acolo si in timp ce lucrez sa constat ca imi mai trebuia o piulira, un oring sau mai stiu eu ce scula dedicata care ma face sa ma blochez in mijlocul operatiunii din lipsa ei.

Toti care isi repara masina pe cont propriu o fac pe riscul lor..in caz de accident din cauze tehnice...o sa fie cam nasol ca se poate rasfrange si asupra ta.

Edited by A10, 09 November 2020 - 05:48.


#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

View PostA10, on 09 noiembrie 2020 - 05:44, said:

Pai in primul rand nu prea e ok din punct de vedere legal sa iti repari singur masina si nu stiu cat de usor o sa obtii autorizatiile necesare pt asa ceva. Chiar daca suna interesant.

Pai practic eu le "inchiriez" aparatura / sculele Posted Image ... si asta nu stiam, ca e ilegal sa iti repari singur masina

Quote

Pe langa asta, tre sa tii evidenta constant la scule..pt ca risti ca unele sa se "piarda"
M-am gandit si la asta , iar cand vi , primesti practic trusa cu scule, sau ce mai ai nevoie si inainte sa pleci, cand le returnezi se verifica fiecare slot daca lipseste ceva

Tariful orar, ma gandeam undeva la 30ron/ora , nu stiu inca.... nu am intrat in calcule detaliate.

LE : am citit acuma de chestia cu reparatul ... da, iti iei amenda daca o repari in spatele blocului, ceea ce mi se pare normal intr-o tara civilizata

Edited by Andreysc7, 09 November 2020 - 05:49.


#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Desigur, ideea nu e rea. Mai punem si niste ecrane/Tvuri mari sa caute lumea pe TuTub si aia e.

Dar daca-i cade elevatorul unuia in cap sau iti da foc la garaj, cum e? La 56 de euro/zi doar-doar te-as vizita ca sa te jumuiesc, juridic, pentru pagube. Zici ca rezisti?

Nu-mi zi de contract & co, caci eu iti zic de drepturi europene, ANPC, daune, avocati & altele asemenea. Plus reviewuri de o stea. Zici ca rezisti?

Edited by dexterash, 09 November 2020 - 05:51.


#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
da, nu prea merge ...

Amenzi mari se acordă şi service-urilor nautorizate. Astfel, legislaţia prevede o amendă de la 4.000 lei la 10.000 lei pentru efectuarea, fără autorizaţie tehnică de funcţionare, a următoarelor activităţi:  - activităţi de reparaţii, întreţinere şi reglări funcţionale ale vehiculelor rutiere; - activităţi de reparaţii, recondiţionări, montări, verificări şi etalonări ale componentelor şi echipamentelor vehiculelor rutiere; - modificări constructive şi reconstrucţia vehiculelor rutiere; - activităţi de dezmembrare a vehiculelor rutiere uzate, în vederea comercializării şi reciclării.
Citeste mai mult: adev.ro/pbc5t5

@dexterash
Da, daca stam sa ne gandim ca tot felul de "cunoscatori" vor veni sa foloseasca elevatorul, nu e chiar safe ...

Back to the drawing board Posted Image

LE : M-am convins deja ca nu va merge Posted Image nu cred ca are rost sa mai continuam pe subiect

Edited by Andreysc7, 09 November 2020 - 05:57.


#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostAndreysc7, on 09 noiembrie 2020 - 05:55, said:

@dexterash
Da, daca stam sa ne gandim ca tot felul de "cunoscatori" vor veni sa foloseasca elevatorul nu e chiar safe ...

Back to the drawing board Posted Image

LE : M-am convins deja ca nu va merge Posted Image nu cred ca are rost sa mai continuam pe subiect
Bine, poti sa mergi pe hIdeea ca "mie nu mi se intampla". Da' sa nu te pui cu cetatenii europeni cu drepturi, ca nici nu stii cum iti cer verificarea metrologica si ordinul de deplasare la elevator.

P.S. Na, asa, la botul calului, daca vrei ceva, vezi de serviceuri mobile. Dube echipate, call-out, abonamente lunare mici pentru interventie la BMW pisicuta 1998 :D. Zic si eu, ca nu prea am vazut prin Ro.

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

P.S. Na, asa, la botul calului, daca vrei ceva, vezi de serviceuri mobile. Dube echipate, call-out, abonamente lunare mici pentru interventie la BMW pisicuta 1998 :D. Zic si eu, ca nu prea am vazut prin Ro.
Am mai vazut chestia asta pe "dincolo" :). Singurul impediment e ca eu nu prea le am cu mecanica :)) inafara de filtre/ulei , nu prea stiu practica insa imi pot da cu parerea :lol: . Ma gandeam ca o astfel de afacere (cea descrisa mai sus) m-ar scuti de cunostintele de mecanica , eu ocupandu-ma doar cu inchirierea sculelor

#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu te opreste nimeni sa inchiriezi scule/dube/spatii la mecanici/contractori, pana ii ai pe ai tai. Atata doar ca nu's sigur ca baietii cu BMW 2002 full fara piele nu troncane pisicuta 1998 175herghelii au nevoie (si vor plati) aceste servicii.
Cred ca mai degraba e mai simplu cu dube de tuns/spalat/cosmetizat caini. Inclusiv vagabonzi, daca asiguri ceva facilitati de creditare pentru babele de la parter si mujerile singure de la etajul 3.

Edited by dexterash, 09 November 2020 - 06:08.


#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
nah, caut alte idei. Poate imi va veni vreuna cand o sa impodobesc bradul
PS : si eu tot bmw am :lol: , ai ceva cu noi ? :lol:

#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostAndreysc7, on 09 noiembrie 2020 - 06:10, said:

si eu tot bmw am Posted Image , ai ceva cu noi ? Posted Image
Doar daca ai impresia ca o intretii fara bani si/sau pasiune(da' cu bugetu' necesar). Altfel, no problemo.

#11
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Am avut un e39 , am bagat in ea mai mult decat am dat pe ea Posted Image pana mi s-a pus si m-am rasfatat cu ceva mai nou

https://forum.softpe...4#entry27058769

Pana acum nu au fost probleme, inafara de faptul ca mi-au stricat pragurile cei de la service
Nici eu nu suport pe cei care pun piese SH pe masina

Edited by Dany_Darke, 09 November 2020 - 15:48.


#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostAndreysc7, on 09 noiembrie 2020 - 06:16, said:

inafara de faptul ca mi-au futut pragurile cei de la service
Vezi, bre neseriosule, daca mergeai in serviceul DIY Andreysc7, la 5 euro pe ora cu vecina de la -1+4-2^8%2, nu pateai din astea. Ntz, ntz.

#13
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
clar ... macar daca mi le futeam eu , iti dai seama ca nu mai zbieram pe aici pe forum :lol: si era si mai nasol pentru ca nu aveam pe cine sa dau vina :lol:

#14
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Ai putea "cosmetiza" putin lucrurile - in loc de elevatoare sa ai cateva canale si sa inchiriezi pentru inspectii/verificari. Le faci separate si cu usi la intrare, ceva priza...etc

#15
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
@florinel
Nu stiu ce sa zic , deja incepe sa dispara in ceata ideea asta. Nu cred ca e asa fiabila, mai ales ca acuma cand ma gandesc ca ar putea veni tot felul de "cunoscatori" si o sa ai de a face cu tot felul de oameni , mai bine ma orientez pe altceva. In plus, genul asta de oameni risca sa se accidenteze, si chiar nu imi arde de probleme.
Nu cred ca merita investitia

#16
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 27.03.2007
Vezi ca unii au facut deja asa ceva. Poate te ajuta sa citesti urmatorul topic:

https://www.reno.ro/...&f=109&t=325638

#17
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
super tare
si vad ca tariful orar e de 40ron/ora , ceea ce mi se pare ok . In plus, ceea ce as putea face, e sa inchiriez standul cu totul unui mecanic, un tarif lunar ... hai ca parca-parca ma intorc din drum Posted Image
Ramane sa ma interesez sa vad cum e cu protectia muncii , daca merge semnat ceva cum ca iti asumi daca se intampla ceva

Iar in cazul unui mecanic, ce are un pfa, sau ceva de genu, ar fi ok sa plateasca o chirie pentru tot

Edited by Andreysc7, 09 November 2020 - 07:31.


#18
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008
elevatoarele au autorizatie iscir asa ca pot fi manuite doar de personal certificat. deci ai nevoie si de cineva sa iti opereze si sa intretina elevatoarele.
https://www.autoriza...o/elevator-auto

cele bune!

Edited by cstrifu, 09 November 2020 - 07:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate