Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

M-a luat radarul fix UK

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

View PostCalypsso, on 08 noiembrie 2020 - 22:00, said:

5. Permisul este de Romania,deci, adresa de Romania. (Maine vreau sa ma duc sa-l depun sa mi-l schimbe in UK)
In fine, astept, ce-o fi o fii, asteptam amenda, daca o veni.
nu conteaza ca e permis de ro, amenda iti vine la adresa declarata la inchirierea masinii, nici la puncte nu conteaza, ei te trec in sistem si acolo se aduna si punctele.
asa ca fa cursul ala ca nu strica, mai inveti una-alta.

Edited by _-livio-_, 08 November 2020 - 22:30.


#20
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

View Post_-livio-_, on 08 noiembrie 2020 - 22:29, said:

nu conteaza ca e permis de ro, amenda iti vine la adresa declarata la inchirierea masinii, nici la puncte nu conteaza, ei te trec in sistem si acolo se aduna si punctele.
asa ca fa cursul ala ca nu strica, mai inveti una-alta.
Am inteles, daca mi se ofera am sa ma duc, asteptam acuma sa vina amenda, dar parca am o mica speranta (probabil inselatoare) ca nu o sa patesc nimic, poate.

Edited by Calypsso, 08 November 2020 - 22:33.


#21
sasesase

sasesase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.03.2017
cum zice si useru de mai sus... n-are treaba cu faptul ca este permis de Romania, o sa-ti trimita amenda la propritarul masinii, iar ala e obligat sa completeze un formular cu datele tale.

vezi ca daca aduni 12 puncte pe permis te lasa astia fara el mult timp, pana la 2 ani pentru viteza. pune-ti google maps pe telefon si vezi acolo limita si cu cat mergi...

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCalypsso, on 08 noiembrie 2020 - 21:13, said:

Nu demult lucrez ca sofer aici in uk, masina este inchiriata *amazon*, abea ce m-am obisnuit cu condusu' dar inca nu m-am obisnuit cu viteza, adica cu milele, am 20,30 si am impresia psihic ca e prea putin fiind obisnuit cu km/h. Inconstient, mergeam tare,

Stimate coleg.
Te rog sa nu mi-o iei in nume de rau dar nu exista compatibilitate intre inconstienta (cum ai zis chiar tu) si soferie (bine,io numesc conducere auto,dar este doar semnatica)
Pe de alta parte,nu-mi vine sa cred ca tu sofezi in desert si esti singur pe drum (fara aluzii la piesa Singur pe drum)
in consecinta,orice sofer si orice conducator auto se adapteaza la condus in primul rand traficului,adica te orientezi la viteza cu care circula ceilalti participanti la trafic.Cu un plus pentru UK,unde vitezele reglementate sunt chiar mici.
Si ca sa dai vina pe mile,in loc de kilometri,denota clar incompetenta.
Fara suparare,dar meriti sa platesti o amenda,nu de alta dar poate revii cu picioarele pe pamant.

#23
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pai nu prea sunt mai mici, dacă le convertești in km/h. In genere(că mai variază):
-30-40 prin oraș (50-65km/h), mai puțin în zonele dedicate de liniște/școală (20mph)
-50 pe drumurile expres/centuri (80km/h)
-70 pe autostrada (112km/h)

Și ai zone unde ai 60, in loc de 50, sau 40 in loc de 30 in oraș. Dar nu mi se par mici...

#24
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

View Postadisz, on 08 noiembrie 2020 - 23:13, said:

Stimate coleg.
Te rog sa nu mi-o iei in nume de rau dar nu exista compatibilitate intre inconstienta (cum ai zis chiar tu) si soferie (bine,io numesc conducere auto,dar este doar semnatica)
Pe de alta parte,nu-mi vine sa cred ca tu sofezi in desert si esti singur pe drum (fara aluzii la piesa Singur pe drum)
in consecinta,orice sofer si orice conducator auto se adapteaza la condus in primul rand traficului,adica te orientezi la viteza cu care circula ceilalti participanti la trafic.Cu un plus pentru UK,unde vitezele reglementate sunt chiar mici.
Si ca sa dai vina pe mile,in loc de kilometri,denota clar incompetenta.
Fara suparare,dar meriti sa platesti o amenda,nu de alta dar poate revii cu picioarele pe pamant.
Este ca te-ai gandit mult pana ai compus asta????Pacat de efort!!! Omu a depasit cu cateva mile,nu de ordinul zecilor!Toti mai gresim!
In alta ordine de idei,amenda o sa vina pe adresa unde e inregistrata masina si de acolo mai departe ti-o dau ei cumva,stai linistit.Si e undeva in jurul a 100 de lire,cum a zis si colegul mai sus!

#25
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

View Postdexterash, on 08 noiembrie 2020 - 23:20, said:

Pai nu prea sunt mai mici, dacă le convertești in km/h. In genere(că mai variază):
-30-40 prin oraș (50-65km/h), mai puțin în zonele dedicate de liniște/școală (20mph)
-50 pe drumurile expres/centuri (80km/h)
-70 pe autostrada (112km/h)

Și ai zone unde ai 60, in loc de 50, sau 40 in loc de 30 in oraș. Dar nu mi se par mici...
limita nationala e 60 pe drumurile alea cand e o banda pe sens si 70 cand sunt 2, 50 e cu limitare.
per total sunt la fel ca in restul europei mai putin pe autostrada.

#26
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Eu nu va inteleg pe astia care criticati aiurea, aruncati cu pietre, nici nu-mi mai vine sa intreb ceva de'acum' incolo, ca voi imeditat comentati aiurea inloc sa oferiti informatii, adica ajutor.
Asa e romanul, pacat de forum, ca exista tot felul de oameni dubiosi.

Chiar nu sunt vitezoman, respect mai toate limitele, inainte mergeam cu google maps si ma uitam acolo cat am voie sa merg,dar nu mai am internet, chiar le respect tot, pentru ca e ceva nou pentru mine si nu vreau sa am probleme.
Dar se mai intampla, a fost total involuntar, nu mi-am dat seama, fiind si noapte, obosit de la lucru si ingandurat.
Asta este, e prima abatare, nu o sa-mi pierd permisu, daca e sa mi se ofere acel curs, am sa ma duc.

Edited by Calypsso, 09 November 2020 - 23:21.


#27
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,239
  • Înscris: 24.06.2006

View PostCalypsso, on 08 noiembrie 2020 - 21:13, said:

cam cat este amenda?, acolo era limita de 30 eu aveam injur de 40 maxim.


Cate puncte, sau cum merge treaba? nu inteleg, avand in vedere ca masina este inchiriata, practic nu e pe numele meu, ma astept sa vina amenda acasa?
punctele dupa cat timp expira?
3 puncte si 100 de lire, punctele expira-n 3 ani si se elimina din scripte dupa 4 ani

View Post_-livio-_, on 08 noiembrie 2020 - 21:43, said:

si o sa-ti dea si posibilitatea sa  faci un curs de speed awareness
asta daca esti norocos

View PostCalypsso, on 08 noiembrie 2020 - 21:56, said:

Dupa acel curs dai ceva test?
nu

View Postsasesase, on 08 noiembrie 2020 - 21:59, said:

1. amenda e 100, platesti 50 in 14 zile
esti sigur?

View PostCalypsso, on 08 noiembrie 2020 - 22:00, said:

Permisul este de Romania
in cazul asta-i probabil mai complicat

#28
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Fiind prima amenda poti merge la un curs de preventie si scapi. L-a facut si nevasta-mea pentru o amenda ce a luat-o pentru mine, eu aveam deja 10 puncte.
La ce viteza aveai probabil iei 2 puncte, pana la 12 mai ai de mancat o paine.
Eu am luat vreo 20 in total pe care le-am impartit frateste acum sunt pe 0 ca au expirat. Baga waze si fii atent unde sunt camere in rest talpa si bataie.
Si daca o comiti (eu am facut-o) cu 25 de mile peste limita legala te trimite in fata judelui si te intreaba ce faci ce muncesti si apoi ii reduce de la 6 la 4 si o amenda usturatoare si iar ai scapat.
Daca e chiar rau de tot atunci iti da voie doar sa conduci pana la munca si inapoi, statul englez nu te lasa sa mori de foame si nici sa nu piarda banii din taxe. ;)

#29
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
@calypsso cum ai reusit sa o rezolvi in final? Ai primit plic? Ti-a zis firma ceva?

Mai exista si un "leeway" (ca recomandare). In mare, poti sa treci peste viteza limita cu 10% + 2mph. In London si imprejur este 10% + 3mph. Asta este o recomandare, politia nu este obligata sa se tina cont de ea.

Eu dupa 2 ani de condus in UK, am stat mereu in acel barem si nu am prins nici o amenda. Am prins pana si un radar mobil. (20k miles/an)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate