Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

flatron L1950SQ

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Nae Niculae

Nae Niculae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 29.12.2005
Vreau să cumpăr un monitor LCD de 19" și să-l folosesc pentru aplicații grafice/video (photoshop, premiere...).
Poate cineva să-mi spună dacă un FLATRON L1950SQ de la LG se descurcă în domeniul ăsta?

#2
aliniusb

aliniusb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.01.2006

View PostNae Niculae, on Mar 23 2006, 19:10, said:

Vreau să cumpăr un monitor LCD de 19" și să-l folosesc pentru aplicații grafice/video (photoshop, premiere...).
Poate cineva să-mi spună dacă un FLATRON L1950SQ de la LG se descurcă în domeniul ăsta?
apeleaza cu incredere. E f. bun pt ceea ce vrei tu.  :peacefingers:

#3
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Monitoarele LCD nu sunt recomandate pentru aplicatii grafice/video. Iti recomand un CRT de cel putin 19'' si frecventa orizontala de cel putin 110MHz (sa suporte rezolutia de 1600x1200 @ 85Hz)

#4
no_name

no_name

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.03.2006
Daca vrei tft pt grafica, ceva cu un pret bun uita-te dupa Dell 1950fp. O parte din ele au acelasi ecran ca si Samsung 193p. Numai lucruri bune am citit despre ele si are si specificatii mai bune decat LG-ul de care vorbeai.
Daca vrei lucra grafica pe el nu uita un lucru foarte important: trebuie sa aiba panel PVA sau S-IPS!! Astea sunt bune pt culori, panelurile TN sunt bune pt jocuri si ai viteza de raspuns mica dar toate sunt 16.2 mil culori, nu zic ca n-au culori frumoase dar nu le reprezinta corect!
Eu iti recomand Dell-ul pt ca are panel samsung dar e mai ieftin. Daca dispui de un buget mai larg sunt multe variante mult mai bune

link-uri utile:
http://forums.anandt...4&enterthread=y
http://forums.anandt...4&enterthread=y  (cei de la hardware au si varianata .com in engleza si au articole bune)
http://www.tftcentra.../dell1905fp.htm


daca mergi cumva pe varianata dell verifica-l inainte de cumparare pt ca nu toate au panelul samsung, o parte au panel AUO s-MVA care e ok la jocuri dar e nasol pt lucratul cu grafica si culoare
asa se descopera la dell tipul de panel:
http://www.tftcentra..._whichpanel.htm

#5
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
da...
cosminuss stie ce spune. nu poti face grafica pe tft. monitoarele tft pe care totusi se poate face grafica sunt pe undeva pe la 1200 de euro. si, cel putin din punctul meu de vedere, nu merita.

decat sa dai banii pe un tft de 19" mai bine iti iei un CRT de 21" sau 22"
din pacate nu se mai fac monitoare LaCie CRT ci doar TFT. daca vrei neaparat un tft pentru grafica, intra macgallery.ro si vezi niste LaCie. dar ti-am zis la ce pret.

Edited by CapitanuPICARD, 05 May 2006 - 07:55.


#6
cornelyu

cornelyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 22.07.2005
tft nu merge pt grafica. este vorba de pixel sharpness, chiar la cele mai scumpe tft, puse la rez optima, adik pixel/dot, tot apare un mic halo in jurul dot-ului.
la munca fac modelare 3d in catia, au adus un tft profesional fujitsu, dar prefer tot  silicongraphics-ul meu obosit, si lucrez uneori 12-14h fara sa ma scol din fata lui, fara probleme

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate