Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Wharfedale EVO 4.2

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
O recenzie nouă și interesantă.
Eu mă declar în continuare mulțumit de achiziție.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/94bnEmnoiR8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Sunt unele la 1400 pe olx, tre sa pun pe cineva sa ma lege la maini.

View PostReactor2015, on 19 decembrie 2020 - 17:00, said:

O recenzie nouă și interesantă.
Eu mă declar în continuare mulțumit de achiziție.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/94bnEmnoiR8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Le poti compara cu 240, te rog?

#21
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ce sunt la 1400 pe OLX?

Discutabilă comparația cu 240. Cred că ai câștig la bas și cam atât. Cam comparăm mere cu pere Posted Image
Sunetul per total ar trebui să fie superior la EVO 4.2.

L.E. am văzut. Le dă foarte ieftin. Ciudat.

Edited by Reactor2015, 19 December 2020 - 18:24.


#22
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Zi bre calumea, ca tonalitate, ca detalii, cum sunt inaltele, mediile. Ar trebui sa fie superior?! Nu le ai pe ambele? Parca asa am inteles, de ce zici ce e teoretic si nu concret?

#23
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu am 240-urile.
Din driverele care sunt pe cele două tipuri de boxe pe care le compari, este clar care sunt mai bune pe medii, înalte, detalii, calitatea sunetului. Nu în ultimul rând și prețul.
Dar știi cum e, totul este subiectiv când vorbim de amplificatoare și boxe.
Din punctul meu de vedere cea mai bună alegere sunt EVO 4.4. Dar dacă vrei bookshelf, atunci EVO 4.2 sunt super ok.

#24
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Sunetul e total diferit. Boxe de podea vs boxe de raft . Silk dome tweeter vs AMT. Domul de medii de la 4.2 face o mare diferenta-dispersie mult mai larga.
Comparatia era mai buna intre Diamond 240 si Evo 4.3.
Totusi am citit undeva ca cele mai apreciate boxede la Wharfedale din ultimul timp sunt de departe Linton Heritage.

#25
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu cred ca am camera pentru asta. Cea mai mare camera o am ocupata cu boxe de podea, in rest cred ca pot acomoda doar un standmount mediu-mare, nu unul foarte mare. Poate ar merge, poate nu, am returnat deja 2 boxe la avstore, am nr de retururi la boxe apropiat de cel de produse cumparate, nu vreau sa egalez.

#26
bluerayyo

bluerayyo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 21.11.2020

View Postedigee, on 19 decembrie 2020 - 23:03, said:

Sunetul e total diferit. Boxe de podea vs boxe de raft . Silk dome tweeter vs AMT. Domul de medii de la 4.2 face o mare diferenta-dispersie mult mai larga.
Comparatia era mai buna intre Diamond 240 si Evo 4.3.
Totusi am citit undeva ca cele mai apreciate boxede la Wharfedale din ultimul timp sunt de departe Linton Heritage.

e pe youtube  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dbLgD9Tx4Pg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] comparatie intre linton si evo

View PostReactor2015, on 19 decembrie 2020 - 17:00, said:

O recenzie nouă și interesantă.
Eu mă declar în continuare mulțumit de achiziție.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/94bnEmnoiR8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

deci merita cumparate evo 4.2?

am schimbat intr un an jumate vreo 5-6 perechi  de boxe,(canton ,yamaha, dynavoice,) printre care si wd 240....are cel mai bun bas  dar suna infundat , mai ales pe medii....nici inaltele nu stralucesc....dar poate nu am avut rabdare cu ele....am gasit pe net recenzii bune despre ele...dar, ,cred ca pt basul ala le as cumpara din nou....nnu stiu daca e potrivit pt muzica clasica sau ceva audiofil dar pt pop,rock,electronica e perfect.... din cate am inteles 230 sunt mai calitative decat 240 , dpdv al calitatii componentelor,

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Incearca 3050i.
In gama de 500 euro e bataie mare intre modele.

#28
bluerayyo

bluerayyo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 21.11.2020
o comparatie intre jade 3 si evo 4.2?

View Postoverseas, on 09 ianuarie 2022 - 22:10, said:

Incearca 3050i.
In gama de 500 euro e bataie mare intre modele.

am ramas cu dynavoice df8, de care sunt foarte multumit , dar tot nu are basul de la 240....cum sa l descriu mai bine ...bas pe care nu l auzi dar il simti....

#29
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View Postbluerayyo, on 09 ianuarie 2022 - 22:20, said:

o comparatie intre jade 3 si evo 4.2?



am ramas cu dynavoice df8, de care sunt foarte multumit , dar tot nu are basul de la 240....cum sa l descriu mai bine ...bas pe care nu l auzi dar il simti....

Probabil ca nu le duce calumea amplificatorul pe df8 cu basii aia 2x200mm, daca zici ca pe 240 bass-ul misca aerul mai bine.

Se lauda ei la df8 ca au sensibilitate 94db dar nu cred ca un amplif gen 2x80w/8ohm si 10kg clasa AB le misca la maximum. Trebuie sa miste 4 difuzoare de 200mm, uita-te la sub-uri serioase ce amplificare necesita...

(n-am df8 si nici nu sunt bass freak dar asa ma gandesc)

Pe ce amplif le ai ?

#30
bluerayyo

bluerayyo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 21.11.2020

View PostTzur, on 09 ianuarie 2022 - 23:14, said:

Probabil ca nu le duce calumea amplificatorul pe df8 cu basii aia 2x200mm, daca zici ca pe 240 bass-ul misca aerul mai bine.

Se lauda ei la df8 ca au sensibilitate 94db dar nu cred ca un amplif gen 2x80w/8ohm si 10kg clasa AB le misca la maximum. Trebuie sa miste 4 difuzoare de 200mm, uita-te la sub-uri serioase ce amplificare necesita...

(n-am df8 si nici nu sunt bass freak dar asa ma gandesc)

Pe ce amplif le ai ?

YAMAHA as500.df8 sunt pe 6ohmi.

Edited by bluerayyo, 10 January 2022 - 19:59.


#31
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Eu am ales 230 in defavoarea Evo 4.2 si 240.
In primul rand, 240 suna un pic infundat. Niste boxe, sa sune cald, dar nu infundat, trebuie sa isi reduca output-ul undeva incepand pe la 1.4-1.5 kHz. La 240 se intampla asta de pe la 8-900 Hz. La 230 se intampla de pe la 1.4kHz, ceea ce mentine mediile in prim plan. Inaltele sunt la fle de discrete ca la 240, dar asta cred ca e un avantaj.

Evo 4.2 sunt niste boxe care pot suna ok, dar depind mult de pozitie, in unele situatii, domul de medii poate urla pe la 3-5kHz. O ia si in fata AMT-ului, si in fata wooferului cu vreo 3-4dB.

Eu am ales 230 si am ascultat si altele mai scumpe, nu doar 240. 230 au bass-ul aproape la fel de profund ca 240, dar sunetul e mai clar pe medii, plus ca nu chinuie amplificatorul ca 240, care coboara la 2.6-2.7 Ohm. 230 nu scad sub 3.3 Ohm. Nu e extraordinar, mai ales la 87dB reali, dar e macar decent, cat sa nu chinui amp-ul, cum face 240.

Mie 230 mi se par foarte asemanatoare cu castile Senn HD650 la raspuns. Merg pana la 1.4kHz, apoi au o usoara cadere, dupa care inaltele raman discrete.

Edited by Municipalwaste, 11 January 2022 - 00:31.


#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Nimeni nu a ascultat Wf Diamond 12.3 ca sunt laudate?

#33
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 16.11.2021

 bluerayyo, on 09 ianuarie 2022 - 21:52, said:



e pe youtube  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dbLgD9Tx4Pg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] comparatie intre linton si evo



deci merita cumparate evo 4.2?

am schimbat intr un an jumate vreo 5-6 perechi  de boxe,(canton ,yamaha, dynavoice,) printre care si wd 240....are cel mai bun bas  dar suna infundat , mai ales pe medii....nici inaltele nu stralucesc....dar poate nu am avut rabdare cu ele....am gasit pe net recenzii bune despre ele...dar, ,cred ca pt basul ala le as cumpara din nou....nnu stiu daca e potrivit pt muzica clasica sau ceva audiofil dar pt pop,rock,electronica e perfect.... din cate am inteles 230 sunt mai calitative decat 240 , dpdv al calitatii componentelor,

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uOCJyMVyFTM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Castigatoare in comparatie cu rivali seriosi. Se "plange" ca te pot obosi in anumite conditii.
Oricum arata old school. Sexy. Si daca spune omul asta, ca merita, ca sunet, stie ce spune.

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Cine a pus mana pe Linton, ce stiu sa faca?
Se bat cu boxe de podea?

#35
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
SUnt niste boxe nu doar vintage la aspect. Si se bat cu multe boxe de podea.
Pentru cine prefera un anumit tip de sunet.

#36
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005

 Sasenoua, on 15 ianuarie 2022 - 16:01, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uOCJyMVyFTM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Castigatoare in comparatie cu rivali seriosi. Se "plange" ca te pot obosi in anumite conditii.
Oricum arata old school. Sexy. Si daca spune omul asta, ca merita, ca sunet, stie ce spune.
Omul ala da informatii infinit mai relevante decat orice masuratoare sau specificatie, chiar daca abordeaza doar unele aspecte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate