Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Wharfedale EVO 4.2

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Salutare colegi.
Am comandat boxele astea și le aștept să vină. Văd că sunt lăudate de toată lumea.  
Îmi doream niște "bookshelf-uri" pe 3 căi. Sunt mai de modă veche și am un fetiș cu 3 difuzoare Posted Image

Acum am un NAD 356BEE. Nu am ce să-i reproșez, dar aș încerca și altceva. Oricum, îl păstrez și pe ăsta pentru că este motorul principal pentru frontalele de la sistemul multicanal pentru filme.

Ce amplificator stereo integrat sau un stereo integrat cu streaming pentru Tidal, Spotify, fișiere de pe stick-usb (flac în general, fără MP3) credeți că s-ar împăca cel mai bine cu Wharfedale EVO 4.2?

Este un streamer stereo la fel de performant ca putere și calitate audio ca un stereo clasic? S-au să mă uit la o variantă de streamer separat și amplificator clasic separat? Asta ar ridica prețul nitel, dar nu e chiar tragic.

Un review. Nu mai pun clipuri de pe youtube că sunt cu grămada.

Edited by Reactor2015, 07 November 2020 - 14:09.


#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Te referi la receivere stereo. Acestea fac si streaming. Exemple ar fi Yamaha RN 803D, Marantz PM7000N. Astea ar fi mai bune dar nu garantez ca pe partea de amplificare sunt superioare ca sunet NAD ului tau. Mai bine te orientezi la un streamer dedicat.

#3
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Dar ce-ai cu saracul NAD ?
Are ca specificatii 2x80W la 8ohm si 0.005%THD, e brand, costa mai mult decat boxele, e model nu chiar actual dar nici invechit, eu as asculta pe combinatia asta si in cel mai rau caz daca mi se pare ca nu se potrivesc m-as gandi la alt amplif.

Asa ca logic ar fi sa cauti un streamer, ca idee Yamaha NP-S303 cred ca te va satisface.

Au si NAD dar sunt mai scumpe.

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sunt mai scumpe boxele decât amplificatorul. Sau cel puțin așa a costat la viața lui :) Și da, nu am ce să zic, rupe. Dau cu el fără milă în niște Monitor Audio Silver RS8.

Aveam în cap însă să ascult stereo doar la Wharfedale și un alt amplificator, RS8-urile să rămână legate pe NAD pentru homecinema.
Da, o să-l testez cu NAD-ul. M-am uitat și eu la Yamaha NP-S303. Să vedem cât îl lasă de BF, deși, e cam scumpuț el însuși, pentru ce face.

Mi-ar plăcea un amplificator clasic, cu vumetre, cum erau Technisurile cândva. Poate cel mai tare design ever. Păcat că nu era și sunetul pe măsură.

#5
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Daca vrei vu-metre inspira-te de aici.

https://darko.audio/...with-vu-meters/

Edited by gast1, 07 November 2020 - 21:45.


#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View PostReactor2015, on 07 noiembrie 2020 - 18:29, said:

M-am uitat și eu la Yamaha NP-S303. Să vedem cât îl lasă de BF, deși, e cam scumpuț el însuși, pentru ce face.

E OK , dar nu are gapeless playback pe toate formatele de redat. In special pe DSD. Vezi in manual la pagina cu specificatii.
Asta e un mare minus. Adica nu are memorie suficienta (un fel de buffer) ,fisierele DSD sunt mari iar trecerea de la o piesa la alta se va face cu o pauza intre ele. Lucru extrem de deranjant de ex la un disc cu piese fara pauze(Pink Floyd de ex) sau la discuri din concert.

#7
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
https://pinkfishmedi...r.239727/page-3

Iote de ce ma tem eu si inca n-am comandat Evo. E ok daca au inaltele discrete, dar daca bass-ul bubuie, n-ai facut nimic, macar la alea mai bright e bass-ul in echilibru cu inaltele.

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Cu o constructie oarecum similara ,de la o firma inrudita ,as fi ales astea:
https://www.hificorn...t-speakers.html
https://castle.uk.com/avon-series/
Desi costa sensibil mai mult.

#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
E chestie de preferințe. Nu prea mă iau după părerea unuia singur. Am văzut mulți oameni cu gusturi ciudate, inclusiv în materie de audio. Cum și eu cumpăr un produs ȘI în funcție de cum arată, nu doar cum funcționează.
Acum am Monitor Audio RS8 și se aud bine. Dar sunetul se schimbă radical în funcție de poziționarea lor. Pot deveni boomy atât de ușor... Sau înaltele îți pot sparge creierii la fel de ușor. Printr-o ajustare corectă a înaltelor și joaselor însă se pot aduce în parametri de normalitate.

La 2300 de lei perechea, cred că Evo 4.2 reprezintă una dintre cele mai bune alegeri. Cu siguranță există și altele mai bune, dar la alți bani.
What you pay is what you get :)

Eu îmi doream niște boxe pe care să le ascult la volum mai redus, dar să aibă o dinamică acustică bună la volum redus. Ori cele mai puternice, de cele mai multe ori au nevoie de putere și volum ridicat ca să scoată ce pot ele mai bine. Altfel, nu se făceau boxe cu dimensiuni și puteri diferite. Dacă greșesc, corectați-mă.

#10
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
De cele mai multe ori ce pot face alea mici alea mari fac cu usurinta, invers nu merge. Mai mare si la fel de bun costa mai mult. Asa ca apare si interesul pentru mic, bun si mai ieftin cand stii cu nu ai nevoie de mare.

#11
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Adevărat, dar pentru volum mic, cred că e mai bine să folosești una de putere mai mică, nu? Mă gândesc că dacă ai un magnet puternic la un difuzor, ai o bobină pe măsură și toate astea necesita un curent pe măsură, care la volum mic, nu e și nu "mișcă" aerul la fel de bine, una mare în situația dată.

L.E. Se împacă bine Wharfedale cu Yamaha și Marantz sau Denon? Ce amplificator (ca putere, nu neapărat marcă) ar fi mai potrivit pentru perechea asta de boxe? Nu voi face niciodată petrecere cu ele, doar să se audă bine, clar, aerisit.

Încă mă gândesc la ideea cu streamer separat și amplificator integrat stereo.

Edited by Reactor2015, 09 November 2020 - 15:23.


#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View PostReactor2015, on 09 noiembrie 2020 - 15:21, said:

Adevărat, dar pentru volum mic, cred că e mai bine să folosești una de putere mai mică, nu? Mă gândesc că dacă ai un magnet puternic la un difuzor, ai o bobină pe măsură și toate astea necesita un curent pe măsură, care la volum mic, nu e și nu "mișcă" aerul la fel de bine, una mare Ă®n situația dată.

Presupuneri nefondate. Sper ca prin boxele alea mai mari te referi tot la boxe de casa mu pentru stadioane. Te sfatui sa mergi undeva si sa asculti, sa compari cu urechile tale si probabil o sa-ti schimbi parerea.

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View PostReactor2015, on 09 noiembrie 2020 - 15:21, said:

L.E. Se împacă bine Wharfedale cu Yamaha și Marantz sau Denon? Ce amplificator (ca putere, nu neapărat marcă) ar fi mai potrivit pentru perechea asta de boxe? Nu voi face niciodată petrecere cu ele, doar să se audă bine, clar, aerisit.

Încă mă gândesc la ideea cu streamer separat și amplificator integrat stereo.

Yamaha se impaca perfect cu Wharfedale. Are un amic combinatia. Ce-i drept nu-i vorba de boxe cu AMT-uri ci din seria cu silk dome tweeter.
Poti merrge linistit pe un RN803D. Chiar acum a revenit la preturi mai bune. Ai in fond aproape un AS701 plus streamer.
Daca ar fi , personal ,sa-mi iau niste boxe de la Wharfedale nu as lua decat Linton Heritage.

Edited by edigee, 13 November 2020 - 22:15.


#14
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@edigee. Am luat Marantz în defavoarea Yamaha RN803D. Chiar sunt curios cum se "pupă".

@vinciun, am făcut-o deja. Susțin ce-am zis mai devreme.

#15
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
De vreo 5 ore le ascult.
La început au fost chiar ciudate. Le-am așezat într-o poziție cât mai apropiată de optim. Le place lângă pereți, cel puțin la mine în cameră.
Nu sunt pentru cine vrea bumți-bumți. De la look până la sound. Sunt ideale pentru o cameră medie ca dimensiuni (o sufragerie mare de bloc 17-20mp). Cine vrea să bubuie casa la propriu, nu o poate face din boxele astea, are nevoie de un subwoofer atașat la ele și atunci da, rup tot.
Nu am întâlnit boxe care să redea înaltele atât de lejer și aerisit. Lucru valabil și pentru medii, inclusiv la volum mare. Efectiv nici înaltele, nici mediile, nu ți se mai sparg în urechi dacă crești volumul. Din păcate, driverul de joase nu poate ține pasul cu difurile de înalte și medii. Face față, dar trag de ele difuzoarele de joase. Să le vedem și după perioada de "rodaj".

Plusuri. Construcția este ireproșabilă. Poate că nu e furnir ce e pe ele, dar este ceva atât de bun calitativ încât aș vrea și eu un asemenea furnir. Se livrează cu un soi de huse și cu... mănuși albe (nu glumesc). Grilele magnetice sunt super ok. Dar e păcat să le pui când asculți muzică.

Sunt de departe cele mai spațiale boxe pe care le-am ascultat. Este absolut incredibil cum împrăștie sunetul. Dar, vocile se aud perfect în față, în mijloc.

#16
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 03.12.2007
Sa le stapinesti sanatos si auditii placute. Am si eu niste Wharfedale in plan dar 4.4 si pentru la anul, ca anul asta am cheltuit destul pe scule.

#17
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Mulțumesc de urări.
4.4 sunt complete. Au singurul lucru care lipsește la 4.2.

4.2 în schimb, sunt numai bune ca niște boxe de bibliotecă, dar care sunt undeva între bookshelf și standfloor. Puțin peste bookshelf-uri, dar sub standfloor.

Deși am Monitor Audio RS8 mișcate cu un amplificator bun, niciodată nu am auzit asemenea spațialitate și niciodată nu am auzit poziționarea centrală a vocii atât de clar de îți vine să juri că este o boxă centrală care cântă acolo. Și am mai ascultat multe boxe de calitate. Probabil este de la spațialitatea de care sunt capabile, nu pot să-mi dau seama.

#18
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Cand aveam triangle, unele sunete sau voci nu doar ca erau perfect centrate dar veneau fix in fata mea de ziceam ca le pot atinge. Pe focal in schimb, unele sunete am impresia ca se aud undeva in departare de parca peretele din spatele boxelor nu exista. Interesant cum se face asta.

Dar ce tine strict de dreapta/stanga centru nu am observat diferente.

Edited by vinciun, 14 November 2020 - 23:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate