Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Protocol covid suspect de coronavirus?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

View Posteiffel, on 06 noiembrie 2020 - 13:40, said:

Retetele se pot da si pe mail, dar daca e nevoie te consulta si medicul.
Doctora lu maica-mea chiar insista acum vreo 2 saptamani sa se duca sa o vada. Pana la urma i-a dat pe mail.

Este corectă varianta „doctoriță”. „Doctoră”, varianta incorectă, se datorează probabil și preluării, când nu e cazul, a celuilalt model frecvent la noi: „avocat-avocată”, „inginer-ingineră”.

#38
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Am luat pastilele alea + faringo hot drink + vitamina D + probiotic + ceai cu lamaie.

Ma simt mai bine, pot sa zic ca ma simt bine.
Nu mai ma doare capul dar am inceput sa expectorez.

Sa nu cobesc, am avut pneumonie si nu pare pneumonie, toate simptomele par de sinuzita dar partea de tuse este putin mai ciudata.
Cu precizarea ca nu imi vine sa tusesc dar tusesc eu si vine ceva dupa gat/din piept.

Si mai am pe cineva in familie care cica a inceput si el sa expectoreze.
Deci stam cuminti pana luni sau marti si apoi daca este mai rau o sa dam telefon la doctora de familie sa facem testele.

#39
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
Din ce povestesti tu sigur nu e covid.
Cunosc persoane care de ani de zile in perioada in care se trecea la vremea asta naspa si rece treceau prin ce spui tu. Pe vremea cand covidul nici nu era inventat.
Si au legatura cu varsta, ca si altii care radeau de acele persoane in trecut, pe parcurs, cand au mai imbatranit, au inceput sa fie si ei loviti de aceleasi treburi. Din ce am observat ca undeva dupa 30 de ani se petrece un declin rapid cu privire la sanatate la majoritatea... si ajung sa aiba probleme pe care le aveau si parintii si pe care ei le luau in deradere ca asa e cand esti tanar, esti programat sa te crezi cel mai bun, cel mai destept.

#40
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,257
  • Înscris: 27.10.2007
Eu as pune pariu ca esti pozitiv. Indiferent ce crezi despre aceasta pandemie, izoleaza-te. Vorbeste cu medicul de familie ce tratament poti lua. Daca chiar vrei, poti face si un test, dar testul nu e important, daca nu te simti efectiv rau.
important este sa nu mai dai la altii.
principalul motiv al acesteie explozii de cazuri este faptul ca oamenii nu cred in ea, neglijeaza, uneori intentionat simptomele (un pic de tuse, un pic de de febra, nesenificativ, COVID doar din atâta nu se poate) si ies in societate, desi au unele simptome cu care ar putea face legatura cu COVID.
de aceea iti spun, nu testul e important, ci izolarea, astfel incat sa nu devii, la randul tau un factor de infectare pentru altii.
Si evident, iti urez sănătate !!

Edited by strongsss, 08 November 2020 - 15:10.


#41
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 30.03.2009

View PostDuskGerman, on 07 noiembrie 2020 - 19:36, said:

Am luat pastilele alea + faringo hot drink + vitamina D + probiotic + ceai cu lamaie.

Ma simt mai bine, pot sa zic ca ma simt bine.
Nu mai ma doare capul dar am inceput sa expectorez.

Sa nu cobesc, am avut pneumonie si nu pare pneumonie, toate simptomele par de sinuzita dar partea de tuse este putin mai ciudata.
Cu precizarea ca nu imi vine sa tusesc dar tusesc eu si vine ceva dupa gat/din piept.

Si mai am pe cineva in familie care cica a inceput si el sa expectoreze.
Deci stam cuminti pana luni sau marti si apoi daca este mai rau o sa dam telefon la doctora de familie sa facem testele.

O vai, ai răcit! Ca orice om normal. Ce teste? Alea care nu sunt făcute pentru a găsi viruși? Care peste 17 cicluri de amplificare dau rateuri fantastice? Vrei să fi fals-pozitiv?
Orice simptom îi este atribuit acestui virus, care, evident nu are niciun studiu publicat în legătură cu izolarea lui.
Postulatele lui Koch?! Astea-s pentru fraieri.

#42
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Ce sunt alea 17 cicluri de amplificare?

#43
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Procedura de testare implica o amplificare a unei secvente de ARN specifica virusului. Si aceasta amplificare se face in cicli (parametrul Cycle Threshold CT masurand numarul de cicli de multiplicare dupa care fluorescenta devine vizibila). Cu cat e CTul mai mic, cu atat proba contine mai multe secvente de ARN cautate. LA CT=17 colcaie de virusi, la CT=34 se considera limita de infectiozitate iar la CT=40 se considera ca testul PCR in sine nu mai e sensibil, adica peste CT=40, daca nu se vede la fluorescenta insamna ca esti negativ.

Testul PCR are o specificitate de peste 99%, dar procedura e testare poate cobora aceasta specificitate, adica poate da mai mult fals pozitiv. Testul in sine, daca nu gaseste secventa ARN corespunzatoare, nu are ce sa amplifice si CT se duce peste 40, deci testul in sine iese negativ. Erorile cele mai mari e de asteptat sa fie in zona CT>36, nicidecum la un CT de doar 17. Nici vorba de rateuri fantastice la 17 cicluri de multiplicare. Doar erorile(umane, grosolane, de contaminare a probei) pot genera asemenea "rateuri fantastice". Adica iei muci din nas de la un contaminat si bagi in toate probele. Dar asta nu-i o problema a testului in sine ci e considerata eroare grosolana, outlier, si iese din sfera statisticii.

Edited by maccip, 18 November 2020 - 15:03.


#44
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Ok makes sense ce spui tu acolo dar totuși când te duci să te testezi poți să specifici câte cicluri din astea dorești să-ți aplice probei sau asta rămâne la latitudinea laboratorului respectiv? Utilizatorul de mai sus spune că peste 17 cicluri încep să apară rateurile?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate