Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Interpretare circulatie in giratoriu

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#19
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

View Postpasilla, on 05 noiembrie 2020 - 21:26, said:

Am pus mai sus articolul de lege, care este extrem de clar.

Eu unul am invatat ca nu are rost sa ma cert pe net pe teme rutiere ca nu se va ajunge niciodata la un consens si fiecare o sa o tina pe a lui sus si tare. Eu fac cum ai spus tu, problema e ca legea ar trebui aplicata uniform de toti politistii si sa nu fie nevoie de explicatii de 30 de minute. Cat timp politistii care se presupune ca ar trebui sa fie profesionisti in cunoasterea si aplicarea legii au dubii si fiecare face dupa capul lui, inseamna ca legea nu e suficient de clara. Ca la depasire de viteza sau depasire pe banda continua, e scurt si la obiect si fara n-spe interpretari.

#20
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Unii sunt atat de varza, ca nu invata de nicaieri ... insa se dau mari cunoscatori.
Omul a explicat cat se poate de "pe limba prostului", vorba lui, sa inteleaga tot omul.
Ca unora le este greu sa inteleaga si asa ... asta tine de altceva, in stransa legatura cu nivelul IQ-ului.
Stai ca acum apar aia care nu gasesc legea exprimata pe intelesul lor ...

#21
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Daca tin minte, argumentul polițistului e ca in sens giratoriu alea nu sunt considerate benzi de circulație.
Dar e complicată demonstratia. Cel mai corect era sa scrie clar in regulament
Plus ca mai intervin tot felul de intrebari...

Edited by afh, 05 November 2020 - 21:34.


#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostApostolulAndrei, on 05 noiembrie 2020 - 21:30, said:

Eu unul am invatat ca nu are rost sa ma cert pe net pe teme rutiere ca nu se va ajunge niciodata la un consens si fiecare o sa o tina pe a lui sus si tare.
Eu am invatat ca trebuie sa fiu atent, atunci cand conduc.
Nu ma salveaza legea/politistul..... daca mor/raman invalid.

Edited by pasilla, 05 November 2020 - 21:36.


#23
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Si sa revin:
SR 1848-7 din 2015 Semnalizare rutieră cel nou, pagina 46, voi cate marcaje de acest gen ati vazut? ai nostri inca sunt la marcajele vechiului stas SR 1848-7 din 2004 Semnalizare rutieră. Militienii ce mama lor pazesc? Este marcajul conform stasului in vigore da sau nu? Nu este, notificare administrator ca in 10 zile sa refaca marcajele. Nu le-a refacut? Amenda. Cand ati vazut voi asa ceva ca militienii sa amendeze administratorul drumului pentru marcaje/indicatoare neconforme/lipsa/deteriorate? Nu mai bine bagam radaul in boscheti sa ne facem norma de 5 amendati pe zi?
http://www.cjalba.ro...cajeRutiere.pdf
marcaj neconform 2018
https://goo.gl/maps/3QZhD3oY95Y4Y1op7

View Postafh, on 05 noiembrie 2020 - 21:32, said:

Daca tin minte, argumentul polițistului e ca in sens giratoriu alea nu sunt considerate benzi de circulație.
Dar e complicată demonstratia. Cel mai corect era sa scrie clar in regulament
Plus ca mai intervin tot felul de intrebari...
Dar ce sunt? Uita-te la marcaj, este acelasi marcaj ca pe benzile de circulatie. Marcajul de ghidare este sub forma liniilor intrerupte, scurte si dese si se vede diferenta foarte usor in stas.

Attached Files



#24
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010

View Postammaus, on 05 noiembrie 2020 - 21:17, said:

Mai uita-te. In lipsa indicatoarelor si a marcajelor poti vira de pe banda 1 "stanga"?  In teorie/practica fara marcaj de obligare/indicator te invarti in sensul giratoriu pe B1 (banda 1, prima banda, prima de la bordura din dreapta) de un infinit de ori.
In exemplul de mai jos cum facem? Nu sunt indicatoare si nici marcaje de obligare/ghidare.
Daca ai fi citit legea macar o data, ai fi stiut ca ceea ce prezinta asta in explicatie se gaseste la partea aia in care ai si marcajele trasate, inainte si la dreapta sau inainte si la stanga, adica de pe banda 1 poti merge doar inainte si la dreapta, dacaai chef sa te invarti in sens pana te plictisești trebuie sa intri in sens depe banda 2.
Sunt discutii din cauza ca inca mai avem o multime de oameni ajunsi in niste pozitii pe baza altor criterii decat cunostinte/inteligenta ...

Asa cum e stipulat si in lege, de pe banda 1 esti obligat sa mergi inainte sau la dreapta, de pe banda 2 inainte sau la stanga.
Odata ce ai mers la stanga de pe banda 1, adica nu ai iesit la dreapta pe prima iesire si nici nu ai mers inainte (fata de momentul intrarii in sens), adica sa iesi maxim la cea de-a doua iesire, deja se considera ca ai schimbat directia de mers (nu ai mers la dreapta sau inainte, asa cum te obliga intrarea in sens de pe prima banda).
Iarna nu vezi marcajele nici daca sunt trasate, in caz ca e zapada pe drum.
Legea e clara, de pe banda 1 mergi la dreapta sau inainte (adica maxim a doua iesire), de pe banda 2 mergi la stanga (pana te plictisești) sau inainte (asta inseamna tot a doua iesire, de la intrarea ta in sens).

Edited by shymano, 05 November 2020 - 21:49.


#25
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View PostMembruAnonim, on 05 noiembrie 2020 - 21:10, said:

Tavi Pertea ala e varza.  Am avzut clipuri in care abereaza la greu. Clipul cu prioritatea in sens nu l-am urmarit.
Politistul are dreptate. Fix asa e si in strainatate.

#26
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Best practice: daca mergi pe banda 1, iesi la prima sau a doua iesire. Daca stii ca iesi de la a doua in sus, intra in sens pe B2+.
Cand iesi din sens de pe B2+, asigura-te ca banda inferioara e libera. Altfel esti vinovat de neasigurare la schimbarea benzii. Indiferent de marcajele DINAINTE de giratoriu.

#27
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
marcajele cu săgeți de dinainte sunt invalidate chiar de sensul giratoriu însuși. odată ce am intrat în sens, respect regulile din sens. și aceste reguli spun clar că păstrezi banda și semnalizezi dreapta când vrei să ieși. nu ai nici o obligație de a părăsi banda 1 pe care te învârți la infinit. este chiar definiția sensului

polițistul ăla sau ce e spune numai tâmpenii, echivalează regulile cu cele ale unei intersecții clasice, ceea ce nu e cazul. sensurile giratorii NU sunt intersecții clasice și nu se aplică aceleași reguli, ci cele specifice sensului giratoriu.

iată o problemă la care polițistului i-ar cam exploda creierul: dacă giratoriul are 17 ieșiri, care se consideră "stânga" (ce aberație, nici nu există stânga), care "înainte" și care "dreapta"

toată polemica e generată de b2 loveri, acei zmei care circulă numai pe b2 pe lângă axul drumului că așa sunt ei șmecheri
și nu suportă să fie deranjați de ăștia de pe b1 care - surpriză - s-ar putea să facă sensul

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Post_R_A_D_U, on 05 noiembrie 2020 - 21:48, said:

Politistul are dreptate. Fix asa e si in strainatate.
Unde poti schimba banda, fara asigurare ?

#29
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007

View Postpasilla, on 05 noiembrie 2020 - 21:16, said:

Ala pare un politist idiot.
SECŢIUNEA a 2-a
Reguli pentru circulaţia vehiculelor
Art. 54
(1) Conducătorul de vehicul care execută o manevră de schimbare a direcţiei de mers, de ieşire dintr-un rând de vehicule staţionate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o altă bandă de circulaţie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze o întoarcere ori să meargă cu spatele este obligat să semnalizeze din timp şi să se asigure că o poate face fără să perturbe circulaţia sau să pună în pericol siguranţa celorlalţi participanţi la trafic.
(2) Semnalizarea schimbării direcţiei de mers trebuie să fie menţinută pe întreaga durată a manevrei.


Nu are cum sa aprecieze un politist, momentul in care ai intrat tu in sensul giratoriu.
Corect, dar autorul spune ca in giratoriu nu ai benzi, ci marcaje de ghidare.
Nu schimbi banda, schimbi directia de mers.
Am facut mai jos un rezumat privind ceea ce zice politistul in videoclip
Vezi mai jos putin.

View Postwaterman, on 05 noiembrie 2020 - 21:16, said:

Eu zic ca ești nevinovat in accidentul pe care l-ai avut.
Accidentul nu l-am avut eu.
Eu doar am dat clipul asta in care am mentionat ca politistii interpreteaza diferit legislatia... si aici a inceput circul Posted Image
Din ce am inteles, persoana care a avut accidentul a intrat pe banda 1 in giratoriu si a virat stanga caz in care a fost lovit de cel care intrase de pe banda 2 si care merega inainte.

View Postammaus, on 05 noiembrie 2020 - 21:17, said:

Mai uita-te. In lipsa indicatoarelor si a marcajelor poti vira de pe banda 1 "stanga"?  In teorie/practica fara marcaj de obligare/indicator te invarti in sensul giratoriu pe B1 (banda 1, prima banda, prima de la bordura din dreapta) de un infinit de ori.
In exemplul de mai jos cum facem? Nu sunt indicatoare si nici marcaje de obligare/ghidare.
Am un rezumat privind ceea ce zice politistul in videoclip:

Giratotiu este o intersectie cu circulatie dirijata (articolul 55 b)
In intersectie se aplica regulile de circulatie in INTERSECTIE, nu pe BENZI.
Marcajele din giratoriu nu sunt benzi, sunt marcaje de ghidare.
Marcajul de ghidare defineste traiectoria vehicului in intersectie (art 80 2) => te ghidezi dupa marcaje ca sa iesi din intersectie in directia pe care o doresti

Giratoriu nu schimba efectuarea manevrei de viraj la stanga, schimba doar regulile privind prioritatea (cine intra primul in intersectie).
Deci nu ai voie sa virezi stanga daca ai intrat de pe banda 1
Trebuie sa respecti directia de deplasare
Adica asta:

Quote

art 107 2a:
(2) La intersecțiile fără marcaje de delimitare a benzilor, conducătorii vehiculelor ocupă în mers, cu cel puțin 50 m înainte de intersecție, următoarele poziții:
a) rândul de lângă bordură sau acostament, cei care vor să schimbe direcția de mers spre dreapta;
Acesta este un fragment din Regulamentul de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice din 04.10.2006 . Cumpărați documentul în formă actualizată sau alegeți un abonament Lege5 care permite accesul la orice formă actualizată.
b) rândul de lângă axa drumului sau de lângă marcajul de separare a sensurilor, cei care vor să schimbe direcția de mers spre stânga. Când circulația se desfășoară pe drumuri cu sens unic, conducătorii de vehicule care intenționează să vireze la stânga sunt obligați să ocupe rândul de lângă bordura sau acostamentul din partea stângă;
c) oricare dintre rânduri, cei care vor să meargă înainte.


Daca nu respecti directia de deplasare conform art 107 2a, atunci esti sanctionat conform cu:
art 54: sanctiune pt schimbarea directie de mers (nu benzii)

Edited by igor06, 05 November 2020 - 21:57.


#30
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View Postpasilla, on 05 noiembrie 2020 - 21:51, said:

Unde poti schimba banda, fara asigurare ?
Asculta-l cu atentie, omul explica destul de clar.

#31
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postigor06, on 05 noiembrie 2020 - 21:52, said:

Corect, dar autorul spune ca in giratoriu nu ai benzi, ci marcaje de ghidare.
Nu schimbi banda, schimbi directia de mers.
Ce sa mai comentez ?
Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by pasilla, 05 November 2020 - 21:56.


#32
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View Postdanvlas, on 05 noiembrie 2020 - 21:48, said:

Best practice: daca mergi pe banda 1, iesi la prima sau a doua iesire. Daca stii ca iesi de la a doua in sus, intra in sens pe B2+.
Cand iesi din sens de pe B2+, asigura-te ca banda inferioara e libera. Altfel esti vinovat de neasigurare la schimbarea benzii. Indiferent de marcajele DINAINTE de giratoriu.
Ai vazut, unde scrie in legislatie ca trebuie sa ies pe primele 2 benzi? Poate drumul are 9 iesiri nedispuse radial. Atunci pe care banda te incadrezi sa iesi? Care se considera a fi banda din fata? Luam pe ghicite sau fiecaruia cum ii pasa?

Attached Files



#33
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
epic, cică nu sunt benzi
acum am înțeles aberația din ipoteză.. auzi marcaje de ghidare.. aideplm
lol

View Postammaus, on 05 noiembrie 2020 - 21:57, said:

Ai vazut, unde scrie in legislatie ca trebuie sa ies pe primele 2 benzi? Poate drumul are 9 iesiri nedispuse radial. Atunci pe care banda te incadrezi sa iesi? Care se considera a fi banda din fata? Luam pe ghicite sau fiecaruia cum ii pasa?

scoți raportorul din trusa de matematică și calculezi unghiul, dacă e obtuz sau acut :)

#34
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Colegul a precizat ca:
Cand iesi din sens de pe B2+, asigura-te ca banda inferioara e libera. Altfel esti vinovat de neasigurare la schimbarea benzii.

Edited by pasilla, 05 November 2020 - 21:59.


#35
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
acut? ascuțit/? nu mai știu

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postigor06, on 05 noiembrie 2020 - 21:52, said:

Corect, dar autorul spune ca in giratoriu nu ai benzi, ci marcaje de ghidare.
Nu schimbi banda, schimbi directia de mers.

Posted Image  Este ca nu ai carnet? O tampenie mai mare nici ca am citit...
Daca stai si il asculti pe ala Pertea sau cum l-o fi chemand mai ales dupa tampenia asta spusa de el.. iti meriti soarta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate