Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Drona DJI Mini 2 - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#73
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Gheata pe elice. Multi si-au pierdut dronele asa. Nu mai zbura in conditii de umiditate foarte mare la limita temperaturii de inghet.

E de preferat sa zbori la -10 grade decat la 0/-1 pe ceata. Eu in intervalul 2/-2 grade nici nu ma gandesc sa zbor. Abia de la un +3/4 grade in sus sau de la un -5 grade in jos. Sa nu existe risc de gheata pe elice.

Edited by abac, 20 February 2021 - 18:42.


#74
cox

cox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 15.04.2006
da. mi-am dat seama dupa cand am vazut pe masina un strat fin de gheata. voi fi cu bagare de seama data viitoare cu toate ca e destul de greu. oricum ma asteptam sa o si trimit pt dji care dar de data asta a scapat :)

#75
maxie0jazz

maxie0jazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 25.09.2011
Buna ziua! Poate sa confirme cineva daca pachetul pe care scrie DJ Mini 2 Fly More Combo DJICARE refresh bundle (EU) include si DJICARE? Si daca da, pentru ce perioada, e varianta de un an sau de doi?

Attached Files


Edited by maxie0jazz, 17 April 2021 - 09:26.


#76
daLeo

daLeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 09.08.2007
Voi unde ati lipit codul de operator UAS? Intreb ca nu prea as dori sa lipesc deasupra (unde si cel mai mult spatiu). ca sa nu se stearga in caz de incepe o ploaie si voi fi cu drona in aer

Aveti DJI Care Refresh? Merita?

#77
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003
Cat ocupa 1 minute de video 4K sau FullHD?

#78
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
4k -> 1Gb
FHD -> 200-300 Mb.

Asta la 30 fps.

Edited by Groot, 20 July 2021 - 13:44.


#79
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003
Voi unde ati lipit eticheta cu acel cod? Pe partea superioara plasticul are o textura nelucioasa si nu sta lipita...

#80
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Etichetele mele de la Dymo stau lipte perfect. Am pus numarul de operator pe o laterala si numarul de telefon pe cealalta laterala.

#81
mindreader

mindreader

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.04.2018
Buna ziua,

Stie cineva daca am voie cu drona in avion?
Am un DJI mini 2 fly more combo si planuiesc sa calatoresc in Italia (Cagliari )

Din ce am citit pe net, nu inteleg daca tine de compania aeriana, sau de aeroportul unde ti se verifica continutul bagajului.

Daca a mai calatorit cineva si poate impartasi experienta, ar fi de mare ajutor

Multumesc

#82
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Tine de restrictiile de la controlul de securitate.

Nu ai voie in avion decat cu bateriile in bagajul de mana (interzis la cala) si nicio baterie sa nu aiba putere mai mare de 100Wh (d-aia nici nu vezi laptopuri cu baterii mai mari de 100Wh).

Bateriile de Mini 2 au 17.4Wh deci nu e problema. Nici insumat nu fac 100Wh.

Si trebuie sa fie depozitate si in siguranta. Asta de obicei inseamna sa lipesti banda adeziva peste contacti sau sa fie impachetate individual sau in cutie de transport.

Edited by Groot, 31 August 2021 - 14:53.


#83
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Nu ami povestiti nimic de drona?

Eu o am in cutie de vreo 3 saptamani. Astept sa se faca frumos afara.

#84
Me_Shobo

Me_Shobo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.12.2014
Salutare,
Sunt si eu proaspat posesor de Dji Mini 2 de aproximativ o saptamana , am testat-o in curte zilele acestea si atat.

Mi-am facut cont pe autoritatea aeronautica si citind mai pe mai multe site-uri si forumuri si legislatia aceasta foarte intortocheata m-am zapacit de cap.

Poate sa imi spuna cineva exact pentru drona aceasta,  cod operator uas am inteles ca este obligatoriu 20Euro+tva ( am crezut ca e gratis cand am solicitat pe site dar am renuntat momentan) , dar mai este necesar si examinare pentru A1/A3  ?  
In conditiile in care eu voi zbura doar la munte/deal inafara localitatiilor si a zonelor restrictionate ,  in mod open  teoretic cat o vezi cu ochii maxim 120m inaltime si 30m in plan orizontal fata de persoane/cladiri, in localitati mari nu am de gand doar poate la sat/comuna ceva mai mic la margine.
Eu am inteles ca A1/A3 e nevoie daca zbori in localitati ,
Am cautat si documentatia pentru examenul A1/A3 dar este foarte suciint ce am gasit, daca ma poate lamuri cineva as fi recunoscator Posted Image

Cat despre drona sunt foarte multumit, acumulatorii vad ca tin cam 25 de min in conditi de vreme buna fara vant in curte momentan Posted Image  cam 16 minute pana la 35% din acumulator, eu incerc dupa ce ajunge la 30% acumulatorul sa aterizez cat mai repede pentru a prelungi viata acumulatorilor chiar daca ei sunt "inteligenti"

Edited by Me_Shobo, 20 July 2022 - 08:40.


#85
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Sa ne anunti cand o sa te dispere faptul ca nu tine orizontul drept cand faci filme. Eu am schimbat 3 drone DJI mini 2 si toate au avut aceeasi problema. Orbitam ceva si le vedeam cum incet-incet se inclina orizontul. Ca sa repari asta in post prin crop pierzi o gramada din imagine.

Din fericire Mini 3 Pro nu mai are problema asta.

Si evident o sa vrei sa zbori prin orase, asa ca ia-ti certificare cat mai repede. Apropo, certificarea A1/A3 iti trebuie si daca zbori pe camp. Nu are legatura cu orasul, are legatura cu faptul ca drona are camera si nu este o jucarie.

Oricum in majoritatea oraselor mari n-o sa poti zbura pentru ca nu o sa primesti aviz foto de la MAPN. Asta e tara, plina de comunisti, obisnuieste-te.

Edited by abac, 20 July 2022 - 09:10.


#86
Me_Shobo

Me_Shobo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.12.2014
@abac mersi de raspunsuri ,
Nu am observat momentan ca nu tine orizontul drept, ce e drept nici nu am ridicat-o prea mult .

in orase mari nu prea am de gand sa o ridic, oricum in zona ardealului de unde sunt am noroc sa nu fie multe zone restrictionate , dar ma voi apuca de invatat pentru A1/A3 sa fiu o parte cat de cat "legal" sau daca nu cum zboara majoritatea :)

#87
Cezu

Cezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 23.03.2010
Salutare,
M-am hotărât și eu să-mi iau modelul acesta, sunt începător și cred că e printre cele mai bune alegeri. Dacă aveți una care stă prin cutie, sau știți pe cineva în situația asta, dați un semn vă rog.

#88
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Sa te pregatesti cu vreo 400 de euro pentru pachetul fly more second hand.

#89
Me_Shobo

Me_Shobo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.12.2014
Aveti idee care e cea mai reusita versiune de aplicatie DJI FLY APP pentru android care sa nu aiba bug-uri si caderi de semnal? Momentan sunt la 1.7.0 , este cand pierd semnalul dupa 500m sau dupa 1km , plus ce am mai observat culoarea led-ului frontal nu ramane ce selectez dupa ce ies din aplicatie.

#90
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Da, ultima e intotdeauna cea mai recomandata. Versiunea aplicatiei nu iti afecteaza semnalul. Modulele radio se afla in drona si in telecomanda, nu are telefonul treaba cu transmisia radio. Aplicatia doar spune dronei in ce standard radio sa emita, adica European sau American sau Japonez, etc, functie de geolocatie.

Standardul de transmisie radio in Europa suge grav, e de multe ori mai slab ca putere maxima permisa decat standardul american de exemplu.

Iar faptul ca distanta la care pierzi semnalul este variabila, are treaba cu cata poluare radio e in jurul tau sau al dronei la momentul respectiv. Adica in oras o sa pierzi semnalul mult mai repede decat pe campul de lucerna.

Edited by abac, 15 October 2022 - 13:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate