Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

BGP

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut all

Ma intereseaza ce oferte de pret cunoasteti pe parte de alocare AS Number si separat clasa de IPv6.
Se pot lua direct de la RIR sau doar de la LIR ?
Se poate lua de la orice RIR/LIR sau doar din aria geografica unde te conectezi ?
Ce am gasit eu pana acum ca oferta publica pe piata din Romania este AS Number + clasa IPv6 /48 la 150 euro/an insa sunt convins ca sunt si alte oferte mai bune.
Cat platiti voi pentru un AS + /48 pe an ?

Al doilea aspect este vis-a-vis de ISP-uri care ofera BGP tranzit in Romania si la ce preturi... la ce preturi cumparati voi aceste servicii ?
Eu am gasit in Bucuresti la:
35 euro + TVA / luna pentru 90 CIR/100 MIR Mbps.
55 euro + TVA / luna pentru 150 CIR/1024 MIR Mbps.

Mersi.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ASN de la RIPE NCC. Daca nu vrei ASN public atunci iti ofera ISP-ul ASN privat cu care faci sesiunea BGP cu ISP-ul. In acest caz insa prefixul tau va fi vizibil in internet ca fiind originat de AS-ul ISP-ului nu al tau.
Subnet de la RIPE NCC sau de la un LIR din Romania care ofera IPv6.

Cele mai bune oferte tot la RIPE NCC zic ca sunt, restul sunt reselleri deci asta inseamna adaos comercial si automat inseamna preturi mai mari decat ceea ce ofera RIPE NCC.

Ce inseamna pentru tine BGP tranzit in Romania? Tu oricum tranzitezi reteaua ISP-ului cu / si fara BGP. Si platesti pentru asta. De obicei furnizorii nu permit ca tu sa fii tranzit pentru trafic din reteaua lor catre alta retea sau din alta retea catre reteaua lor din simplul motiv ca tu nu beneficiezi de capacitati mari ca sa sustii un astfel de trafic. Deci repet ce intelegi prin tranzit BGP?

#3
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Ma intereseaza de asemenea si preturi pentru AS number si clasa /48.
Topicul nu este despre AS number privat si nici clasa IPv6 privata... poate nu am fost suficent de clar ma refer doar la cele publice, pentru cele private nu-i nevoie de nici o cerere.
De asemenea precizez ca ma refer exclusiv la IPv6 si nu IPv4 datorita terminarii claselor IPv4 si transformarii acestora in oportunitate de specula.

Prin BGP tranzit m-am referit la una sau mai multe conexiuni BGP in care furnizorii iti ofera acces mai departe in Internet si iti anunta clasele IP (nu doar in retea proprie, adica peer)... daca suna prea pretentios... hai sa-i spunem acces internet cu sesiune BGP... ok ?
Am precizat intentionat acest termen tehnic pentru a evita raspunsuri gen vezi ca gasesti abonament de 9 euro Gigabit la ISP x si la mine rupe... asa ca ce rost are sa platesti de cateva ori mai mult ?

De la cine cumperi tranzit BGP (sau acces internet cu sesiune BGP) ce caracteristici CIR/MIR si ce scoruri ?

Mersi.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
BGP er un serviciu adaugat la o conexiune internet. Fiecare ISP are unele reguli legate de BGP, adica un ISP poate cere sa ai  un abonament de minim 90Mbps in extern ca sa iti vanda si serviciul BGP. Alt ISP poate cere cu totul altceva.

Tu anunti pe sesiunea BGP prefixul tau, de la caz la caz marchezi acel prefix cu niste comunitati in functie de ce ofera ISP-ul, exemplu RDS marchezi prefixul cu comunitatea X si ei fac prepend cu AS-ul lor la prefixul tau cand il anunta mai departe in internet., etc, mai au si alte comunitati. Ideea este ca prefixul tau se anunta in internet, asta legat de tranzit. Ca de ranzitat reteaua ISP-ului o fac si eu pe o conexiune FiberLink ;).

Nu cunosc exact ofertele legate de BGP la operatori din simplul fapt ca abia imi permit un FL300 in clipa de fata, de o conexiune business si sesiune BGP nu se pune problema. Sorry dar chiar nu stiu preturi. Legaturile mele cu lumea networking-ului / telecomunicatiilor au fost la nivell tehnic (operational) nu la nivel comercial. La primul loc de munca nu am stiut niciodata exact preturile la abonamentele din oferta comerciala iar in pozitia de a achizitiona un astfel de serviciu nu am fost pus niciodata.

Regulile legate de BGP cam astea sunt ca sunt generale:
1. ASN propriu;
2. /48 sau mai mare, /48 se ofera de catre ISP catre clientii lor. Parca si RIPE NCC ofera /48 si poti sa trantesti o sesiune BGP pe care sa anunti acel /48;
3. Una sau mai multe conexiuni in functie de ISP aceasta cerinta poate sau nu sa existe;
4. Minim cred ca e vorba de undeva la 100Mbps in extern sau mai putin , iarasi depinde de la ISP la ISP;
5. Preturile nu cred ca depasesc E100 pentru Internet + sesiune BGP.

PS: Vezi ce sesiune BGP doresti ca ofertele difera, exemplu:
- BGP cu ruta default - primesti doar ruta default prin BGP, tu anunti prefixul / prefixele tale;
- BGP cu rutele X unde X poate insemna doar prefixele furnizorului, sau ale lui si ale clientilor lui, sau...;
- BG cu tabela globala, primesti toate prefixle existente in tabela globala.

PS: Chiar daca neighbour-ul BGP e IPv6 poti primi si prefixele IPv4 si invers. Asa ca sa ai in vedere ce doresti ca sa scalezi jucaria pe care o ai sesiunea BGP in conformitate cu cerinta.

#5
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Nu este o problema de ordin tehnic... stiu sa configurez sesiuni BGP am mai facut lucrul acesta de cateva ori inca de pe vremea cand nu erau AS number decat pe 16 bits si am folosit clase IPv4 /24 iar IPv6 nu era inca folosit.
Ma intereseaza oferta comerciala... adica preturi pentru AS number + clasa IPv6 /48 toate publice si preturi pentru conexiuni internet cu BGP in Bucuresti.

Ma intereseaza sa fac schimb de informatii cu alte persoane care au in productie astfel de solutii.

#6
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Sunt n LIR-uri in RO care ofera ce vrei tu: un as e undeva de la 50-100 € alocare + 50 € an, un /48 PI e 50-250 € alocare si 50-100 € an.
In ceea ce priveste oferta de internet+sesiune bgp nu o sa-ti zica nimeni cat costa tie dagobar@softpedia - da si tu un email si vezi ce-ti ofera si ce conditii au.
Direct la RIPE vb de cateva mii de € pt ca ei trateaza la nivel de LIR.
Pt o lista completa de LIR-uri check this out: https://www.ripe.net...indices/RO.html si da-le mail:
ola, vreau si eu un AS si un /48 PI - how much? Best regards dagobar@softpedia

#7
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@ogo
Ma intereseaza informatii comerciale... adica preturi... mai bune decat ce am gasit deja.
Am contactat deja mai multi ISP si am observat deja discrepante mari de pret intre ofertele lor pentru asemenea servicii.
Sunt convins ca pe piata exista si alte oferte mai bune decat ce am gasit deja si am precizat in primul meu post, pentru asta am deschis acest topic.

Are cineva idee ce preturi exista la cei din asociatia Interlan ? Cumpara cineva de la ei ?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Om bun tu esuezi in a intelege ceea ce ogo a zis si cam spre ce am batut eu desi eu nu am fost clar in exprimare. Aceste servicii sunt personalizate. Daca noi 2 mergem la acelasi ISP pentru aceleasi servicii este foarte posibil ca unul din noi sa scoata un pret mult mai bun ca celalalt. Daca ai niste preturi inseamna ca ai o baza de unde incepi sa negociezi, apoi vezi unde ajungi si daca esti sau nu multumit. Daca X cumpara cu E200 internet + sesiune BGP IPv4 + IPv6 de la ISP Y nu inseamna ca tu vei obtine aceiasi oferta. Poate obtii o oferta mai buna, sub E200, sau una mai proasta, peste E200. Totul se rezuma la cat de bine negociezi cu comercialul care iti vinde ceea ce doresti sa cumperi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate