Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vodafone externalizeaza activitățile tehnice din teren in urma încetării colaborării cu Huawei la o alta societate, romaneasca

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
tudorelectro

tudorelectro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.01.2015
A venit vremea să expire contractul Huawei de mentenanță pt.serviciile UPC, respectiv actual Vodafone servicii fixe. A fost și o licitație unde a câștigat Pro Conect, firma ce făcea instalările pt.UPC. Se pare că toată munca de teren va fi făcută de aceasta firma.

Edited by tudorelectro, 05 November 2020 - 09:24.


#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Abonamente tot mai ieftine => servicii tot mai ieftine, externalizate catre cel mai mic pret.

Logic, nu? ;-)

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
De fapt este urmarea 'embargo'-ului impus Chinei de catre SUA.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Oficial, se cauta solutia cea mai ieftina, neoficial Unchiul Sam a trasat noile linii privind colaborarile cu fratii nostri chinezi.

Din pacate, un leader al tehnicii este dat la o parte de vointa limitarii concurentei (care, sa fim serios, Huawei chiar a ridicat-o).

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Huawei, ZTE si posibil si altii, vor disparea de pe piata telecom din Europa ca furnizori de solutii corporate.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

A fost și o licitație unde a câștigat Pro Conect, firma ce făcea instalările pt.UPC. Se pare că toată munca de teren va fi făcută de aceasta firma.
Vodafone acum are si UPC-ul, deci...

#7
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View PostPololica, on 05 noiembrie 2020 - 09:42, said:

Din pacate, un leader al tehnicii este dat la o parte de vointa limitarii concurentei (care, sa fim serios, Huawei chiar a ridicat-o).

Ba din contra, vointa este de incurajare a concurentei. Din acest motiv trisorii de la Huawei sunt scosi pe tusa.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Te rog detaliaza la subiect. Au fost prinsi la camerele de pe telefoane, nu la routere, modemuri sau antene, exact ce se schimba.

Pe partea de soft, sunt incercati a fi trasi pe dreapta de Trump (prin Google), deci un Kim Jong-Un al democratiei, pe care cam toti il pupa in partea dorsala (intram in politica si, chiar daca e la subiect, deraiaza de la motivatia oficiala de schimbare in Romania).

#9
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View Postunu999, on 05 noiembrie 2020 - 10:16, said:

Ba din contra, vointa este de incurajare a concurentei. Din acest motiv trisorii de la Huawei sunt scosi pe tusa.
Sunt convins, se vede.
American shampoo washed my head brain...
Cred ca doar tu si Breitner mai credeti asta pe aici...
Bine, posibil sa mai fie cativa, numarati pe degetele de la o mana fara toate degetele.

Edited by Magicwisewolf, 05 November 2020 - 10:41.


#10
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Posttudorelectro, on 05 noiembrie 2020 - 09:23, said:

A venit vremea să expire contractul Huawei de mentenanță pt.serviciile UPC, respectiv actual Vodafone servicii fixe. A fost și o licitație unde a câștigat Pro Conect, firma ce făcea instalările pt.UPC. Se pare că toată munca de teren va fi făcută de aceasta firma.

De cand Huawei colabora cu UPC/Vodafone la instalari in Romania?
Pro Conect a lucrat intotdeauna cu UPC actual Vodafone.Unde ai vazut tu in tara asta pe vremea UPC... tehnicieni de la Huawei? Arata-mi si mie niste poze,ceva in acest sens!
Si la tara unde s-a tras retea UPC in 2016 catre sfarsitul anului, tot Pro Conect au lucrat.
Echipamentele UPC/Vodafone sunt Teleste si Delta... de unde mama zmeilor Huawei?!?
Am colindat tara asta si n-am vazut "piciorus" de Huawei in reteaua fixa a fostului UPC! In telefonia mobila este altceva dar eu ma refer la fostul UPC care are deocamdata toate infrastructura dinainte de fuzionare.
De unde Huawei aici, te intreb din nou?

#11
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Servești ciuperci. La o intervenție mi-a venit pe vremea UPC tehnician Huawei. Omul era ex UPC, mutat pe Huawei. L-am întrebat și mi-a spus explicit asta. Deci Huawei nu făcea lucrari doar la infrastructura macro ci și în casa la oameni.

#12
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
La mine, acum cand am facut retentie, mi-a intrat in casa tot tehnician Pro Conect si nu Huawei.Si masina era un Logan alb cu numar de Cluj si terminatie PRK. Locuiesc in Ploiesti.
Bine ca au continuat cu Pro Conect colaborarea si acum fiindca tot cu ei au facut reteaua.
Inca odata... eu unul nu am vazut/auzit doar citit aici pe Softpedia (care fie vorba intre noi, NU este "buricul Universului in materie de IT") de faptul ca Huawei ar colabora cu fostul UPC...
Asa o fi... eu nu am vazut,nu cred.Si daca ar fi si au castigat Pro Conect-istii... asta este.Reteaua sa mearga ca sunt clientul ambelor companii si sunt multumit de amandoi.

Edited by Tehnicianul090370, 05 November 2020 - 14:33.


#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Huawei colaboreaza cu Vodafone, nu cu UPC. Pro Conect colabora cu UPC, care UPC a fost preluat de Voda.

#14
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View PostAlexEn, on 05 noiembrie 2020 - 14:24, said:

Huawei colaboreaza cu Vodafone, nu cu UPC. Pro Conect colabora cu UPC, care UPC a fost preluat de Voda.

Da,informatia este corecta, asa stiam si eu dar initiatorul acestui topic asta afirma in deschidere, ca fostul UPC, furnizor de servicii fixe "divorteaza" de Huawei... asta era ideea.
UPC era "insurat" ca servicii cu Pro Conect si nu cu Huawei, drept urmare se continua colaborarea cu Pro Conect.

#15
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
UPC a avut mentenanță și lucrări asigurate de Huawei, e plin netul de știri. Am avut în casa tehnician mutat ca și alții de pe upc pe Huawei. Se știe ca inițial, în acest acord, Huawei a preluat o parte buna din angajații upc.

https://www.economic...lei_115021.html

Edited by wantsome, 05 November 2020 - 14:31.


#16
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
OK,fie cum scrie in stire.
Reteaua sa mearga (si va merge ca n-o saboteaza nimeni), o vrem doar modernizata.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Dragilor, daca vedeti ceva offtopic, dati raport, nu va apucati sa atrageti atentia pe topic fiindca nu se va intampla nimic bun.

#18
HeroicStar

HeroicStar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 04.08.2019
Se colabora si cu Huawei pe anumite regiuni (nu peste tot) si cand era UPC. Si acum se colaboreaza. Tehnicienii pe Customer Care sunt si Pro Conect si Huawei adica cei care lucreaza de la amplificator final ---✓ locuinta client. Cand sunt avarii mari, vin si cei ai Vodafone (sunt proprii lor field tech, cei Pro Conect dar si cei Huawei).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate